اسماعیلی گفت: واحد‌های صنفی در ماه رمضان از توزیع و فروش مواد خوراکی تا قبل از اذان مغرب خودداری کنند.

به گزارش  پایان تیتر، اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان اظهار کرد: به مناسبت حلول این ماه عزیز دو توصیه حقوقی و قضایی در باب رعایت حرمت این ماه شریف دارم.

وی افزود: توصیه اول به شهروندان این است که حرمت ماه رمضان را نگه دارند؛ به ویژه کسانی که قادر به گرفتن روزه نیستند و از تظاهر به روزه خواری خودداری کنند.

اسماعیلی گفت: واحد‌های صنفی که مواد خوراکی ارائه می‌دهند از توزیع و فروش مواد خوراکی از اذان صبح تا اذان مغرب خودداری کنند، زیرا تظاهر به روزه خواری طبق ماده ۶۳۸ آیین دادرسی کیفری جرم است.

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: به مردم توصیه می‌کنم که حجاب را در این ماه رعایت کنند، زیرا براساس ماده ۶۳۸ رعایت نکردن حجاب در اماکن عمومی جرم است.

وی گفت: آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه قضائیه در سال ۸۳ آیین نامه حقوق شهروندی را ابلاغ کردند و این آیین نامه به مجلس رفت و تصویب شد.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: قوه قضائیه متولی اجرای قانون حقوق شهروندی است و این افتخار را دارد که بدون هیچ جنجال سیاسی و حقوقی این قانون را اجرا کند.

اسماعیلی با بیان اینکه در این راستا از ۷ هزار و ۱۶ واحد متولی اجرای قانون حقوق شهروندی بازرسی انجام شد، افزود: از این تعداد  ۲ هزار و ۵۶۰ واحد قضایی، ۱۳۹۰ بازداشتگاه و زندان و ۳ هزار ۶۶ کلانتری مورد بررسی قرار گرفت و در مجموع با ۱۰ مورد نقض حقوق شهروندی مواجه شدیم.

وی گفت: ۳۹ مورد تردید در نقض حقوق شهروندی داشتیم و از ۱۶۸ نفر نیز تقدیر و به ۳۰۰ مورد تذکر داده شد.

سخنگوی دستگاه قضا اظهار کرد: مردم گرانی کالا‌ها و ارزاق عمومی را شاهد هستند و جلوگیری از گران شدن ارزاق عمومی از درخواست‌های مردم روزه دار است.

اسماعیلی بیان کرد: در جلسه دیروز مسئولان عالی قضایی، رئیس قوه قضائیه درباره جلوگیری از گران شدن کالا‌ها نکاتی را مطرح کردند و کنترل قیمت وظیفه دولت است.

وی تاکید کرد: نظارت بر قیمت گذاری و برخورد با گران فروشی نیز وظیفه دولت و سازمان تعزیرات است و همه باید دست به دست هم دهند تا از حقوق مردم دفاع کنند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: اگر امروز صحبت از کوپنی شدن ارزاق می‌شود، بهتر آن است که از گران شدن کالا جلوگیری کنند و نظارت داشته باشند؛ کسانی که در این امر کم کاری کند از ناحیه قوه قضائیه بازخواست خواهد شد، زیرا این وظیفه دستگاه قضا است.

اسماعیلی ادامه داد: هفته گذشته رئیس قوه قضاییه اولین سفر استانی خود را به استان سیستان و بلوچستان داشتند. در این سفر ۸۰ میلیارد تومان برای آبادانی استان سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شد.

وی گفت: امروز دو انتصاب جدید در قوه قضاییه داشتیم؛ اولی انتصاب دکتر مسجدی در سازمان پزشکی قانونی و دومی انتصاب دکتر بهادری در امور وکلا و کارشناسان دادگستری است که هر دو نفر از نیرو‌های جوان هستند.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص یکی از سلبریتی‌ها که در ماجرای شهادت طلبه همدانی نقش داشته گفت: به همه توصیه می‌کنم در صحبت‌های خود سنجیده و با تفکر عمل کنند.

وی با بیان اینکه افرادی که مخاطب دارند نسجیده صحبت نکنند و در میدان دشمن بازی نکنند، اظهار کرد: دستگاه قضایی هر جا جرمی رخ دهد ورود پیدا می‌کند و در مواردی هم که شکایت خصوصی نباشد، مدعی العموم وارد می‌شود.

اسماعیلی گفت: در این مورد یکی از شهروندان شکایت کرده که پرونده تشکیل شده است؛ مدعی العموم هم به دلیل انتشار محتویات خلاف واقع ورود پیدا کرده و این فرد در حال حاضر در خارج از کشور است و گفته به زودی به کشور می‌آید.

سخنگوی دستگاه قضا تاکید کرد: حکم ممنوع الخروجی و جلب وی صادر نشده و فقط احضارنامه صادر شده و در حکم احضار آمده اگر فرد خود را در موعد مقرر معرفی نکند، جلب می‌شود.

وی با اشاره به صحبت‌های ظریف درباره تبادل زندانیان با امریکا گفت: قوه قضاییه قوه‌ای مستقل است و امور زندانیان با قوه قضاییه است.

اسماعیلی افزود: در دوره جدید در ارتباط با تبادل زندانیان مذاکره‌ای با قوه قضاییه نشده و با رعایت استقلال قوه قضاییه اگر ضوابط قانونی انجام شود و شورای عالی امنیت ملی موافقت کند قوه قضاییه هم تصمیم گیری می‌کند؛ در غیر این صورت افراد دیگر اظهار نظر نکنند.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به پرونده نازنین زاغری گفت: یک پرونده دارد که در حال رسیدگی است.

وی درباره اینکه اخیرا برخی از نمایندگان مجلس خواستار آزادی معلمان و کارگران هستند گفت: طبق گزارش نیروی انتظامی تجمع برگزاری شده فاقد مجوز قانونی بود و انتظار ما از مجلس این است که از قانون حمایت کند.

اسماعیلی تصریح کرد: هر جایی که شورای تامین با برگزاری تجمعی موافقت کند ما هم حمایت می‌کنم و اگر تخلفی رخ دهد نیروی انتطامی باید ورود پیدا کند.

سخنگوی دستگاه قضا تاکید کرد: اخلال در نظم عمومی مردم جرم است و هر کسی جرمی مشهودی را انجام دهد بازداشت می‌شود.

وی افزود: اکثر بازداشت شده‌ها آزاد شده اند؛ برای افرادی هم که قرار تامین صادر شده، اگر آن را تامین کنند آزاد می‌شوند، اما پرونده قضایی روال قانونی خود را طی می‌کند.

سخنگوی قوه قضائیه درباره اعدام دو نوجوان ۱۷ ساله در شیراز نیز اظهار کرد: این افراد دارای جرایمی مانند سرقت مسلحانه، تجاوز به عنف، آدم ربایی و برهم زدن نظم عمومی بودند و برخلاف ادعا‌ها سن این افراد بیشتر از ۱۷ سال بود، زیرا نوجوانان قادر به انجام این جرایم نیستند.

وی درباره اظهارات سرافراز که گفته نهاد‌های امنیتی او را مجبور به شرکت در مناقصه کرده اند و آیا نهادی امنیتی از این فرد شکایت کرده است گفت: به موجب قانون ۶۰۶ آیین دادرسی هر یک از مسئولانی که به وقوع جرم شاهد باشند باید به دادستانی اطلاع دهند.

اسماعیلی ادامه داد: ما گلایه داریم که مسئولان در زمان اشتغال خود مطلبی را مطرح نمی‌کنند و بعد از پایان کار خود ادعا‌های را مطرح می‌کند و می‌گویند ما لیستی در جیب و گوشه اتاق خود داریم.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: وظیفه آن‌ها نیست که لیستی را در جیب خود مخفی کنند؛ ایشان اگر ادعایی دارند به دادستانی مطرح کنند و اگر چیزی را عنوان نکنند به دادستانی گفته ایم خودش ورود پیدا کند و مطالبه گری کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر مشخص شود ادعای این فرد درست نبوده مانند اخلال در نظم عمومی است و قوه قضاییه بدون شکایت نهادی خودش ورود پیدا می‌کند.

تا این لحظه نهاد امنیتی شکایت نکرده است.

در حال تکمیل…