نمکی گفت: تحت هیچ فشاری انسان‌های کوچک را برای کار‌های بزرگ انتخاب نمی‌کنم.

به گزارش پایان تیتر، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاح شهرک صنعتی دارویی برکت و رونمایی از ٩ قلم دارو برای نخستین بار در کشور اظهار کرد: زمانی که در شرکت داروسازی بودم دچار اختلاف شدم چرا که باید درآمد تولید با در توسعه تولید دارو صرف شود و من حاضر نیستم افراد کوتوله را عضو هیئت‌علمی مدیرعامل قرار دهم و به همین دلیل استعفا دادم.

وی ادامه داد: خوشحالم این مجموعه زیر بیرق پاک دستانی رفته است که سرمایه را در راستای توسعه صنعت به کار می‌گیرند و به قدری شور و شعف در من ایجاد شد که همه خستگی‌ها از تنم بیرون رفت.

نمکی گفت: اوایل انقلاب با حضور کارخانه خارجی ٢۵ درصد داروی مورد نیاز را در کشور می‌ساختیم، اما امروز ٩٧ درصد دارو‌ها را خودمان می‌سازیم، اما در این بین نکته کلیدی این است که برای سه درصد دارو‌های وارداتی ١.٣ میلیارد دلار ارز صرف می‌کنیم و اگر صنعت در برابر هجمه واردات لگدمال شود، حتی اگر همه درآمد‌ها را روی هم بگذاریم باز هم نمی‌توانیم دارو‌های مورد نیاز را تامین کنیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: زمانی که سرپرست شدم گفتم دارویی که تولید داخل دارد هیچ کس حق ورود آن را ندارد و دوستان به من تاختند که احتیاط کن، اما من با خدا معامله کردم و برخی گفتند می‌خواهی رای اعتماد بگیری و گفتم نمایندگان فهمیم‌تر از این‌ها هستند.

نمکی تصریح کرد: امروز برای اینکه به دنیا بگوییم بدون آرپی‌جی از دفاع مقدس سربلند بیرون آمدیم، اینجا جمع شده‌ایم و تلاش می‌کنیم. من زمانی که وارد برنامه و بودجه شدم به بچه‌های سپاه گفتم به حسرت سربازان له شده جنگ ردیفی با ١٨ میلیارد تومان به نام شهید کاظمی ایجاد کردم و گفتم هر چه می‌خواهید در موشک سرمایه‌گذاری کنید و امروز به جایی رسیده‌ایم کشوری که روزی آرپی‌جی نداشت به قدرت اول منطقه در اول دفاع موشکی تبدیل شده است.

وی افزود: عین این اتفاق در دارو و سلامت اتفاق افتاد و در ٢۴ کشور شرق مدیترانه اول هستیم، در گذشته پوشش واکسیناسیون ١۵ درصد بود و امروز به ١٠٠ درصد رسیده است، در برخی موارد حتی جز اول‌های دنیا هستیم و حتی سعودی‌ها رای داده بودند در سوئیس من به نمایندگی ٢۴ کشور سخنران کنم و من یک سرباز کوچک از سرزمینی با مردمان بزرگ هستم و برای بازکردن راه صنعتگران بولدوزر هستیم.

نمکی با بیان اینکه در عرصه بین المللی حرف و تهدید بسیا‌ی داریم و لازمه مقابله با تهدید اتحاد است، گفت: من وزیر شیعه و سنی و کلمی و مسیح و حتی زندانی محکوم به اعدام هستم و قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی راه انداختیم تا دیزی کسی پیش فر نباشد و درب وزارت بهداشت روی همه باز است و فرایند‌ها به سرعت و با عدالت انجام شود.

وزیر بهداشت گفت: ما با کسی خصومت نداریم هر کس پیش از این هر چه گرفته نوش جانش باشد، مملکت دستگاه قضایی دارد ما نیامده ایم شپش دیگران را بشماریم، بلکه آمده ایم با فرماندهی کمبودهای دارویی را رصد کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به صنعت دارویی گفت: جای خوشحالی دارد که گروه دارویی برکت سرمایه خود را در راستای توسعه زیرساخت‌های صنعت دارو به کار برده است.

وی ادامه داد: برای تولید ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور که از راه تولید داخل تامین می‌شود ۵۵۰ میلیون دلار و برای تامین سه درصدی داروهای وارداتی ۱.۳ میلیارد دلار هزینه می‌کنیم.

نمکی تصریح کرد: افراد زیادی به من تاختند و گفتند تو با شعار تولید داخل می‌خواهی رای اعتماد بگیری اما از کجا معلوم من فردا زنده باشم؟ بنده با خدا معامله می‌کنم.

وزیر بهداشت ادامه داد: خدا رحمت کند خسروشاهی‌ها را که با چه بدبختی شرکت تولیددارو راه انداختند و البته سپس به نفس نفس زدن افتاد و دچار مشکل شد؛ در دوران مدیرعاملی شرکت تولیددارو همین مشکل (تحمیل مدیران قدکوتوله) را پیدا کردم و با مدیر بالادستی دعوایم شد و ناچارا استعفا دادم؛ لذت می‌برم که امروز تولیددارو تحت مدیریت گروه برکت که نگاه‌ درستی در صنعت دارو دارد قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: آمریکا اگر کوچکترین اشتباهی علیه ایران انجام دهد  به دلیل قدرت موشکی ما دودمانش به باد خواهد رفت و به طور قطع در صنعت دارو هم همین قدرت را داریم.

نمکی درباره الکترونیکی سلامت گفت: وعده داده بودم که پرونده الکترونیکی سلامت را در بهار امسال عملیاتی خواهیم کرد؛ روز ۲۵ خرداد ماه بطور غیررسمی از پرونده الکترونیکی سلامت رونمایی کردیم و به‌زودی با حضور رئیس‌جمهوری  رسما رونمایی می‌شود.

درحال تکمیل…