نجفی با اشاره به آشوب های شب گذشته تهران گفت: دو دستگاه اتوبوس آتش زده شد و چند ایستگاه اتوبوس هم مورد تخریب قرار گرفت.

به گزارش پایان نیوز، محمد علی نجفی شهردار تهران ؛ با اشاره به اغتشاشاتی که شب گذشته در پی اعتراضات مردمی صورت گرفت، اظهار کرد: دو دستگاه اتوبوس آتش زده شد و چند ایستگاه اتوبوس هم مورد تخریب قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در برخی خیابان‌ها نرده‌هایی که به منظور جداسازی خط اتوبوسرانی از سایر خودروها نصب شده بود توسط اغتشاشگران کنده شد.

شهردار تهران در پایان خاطرنشان کرد: آمار دقیقی از میزان ریالی خسارت‌های شب گذشته وجود ندارد.

وی همچنین در مورد موضوع طرح ترافیک سالانه و سهمیه افراد برای گرفتن مجوز سالانه گفت: سهمیه طرح ترافیک برای همه اقشار از جمله خبرنگاران حذف می شود.

۳۰ درصد لوله‌های آب و فاضلاب تهران فرسوده است

همچنین محمدعلی نجفی، شهردار تهران در صحن شورای شهر تهران اظهار کرد: پارک‌ها، سوله‌های ورزشی، اماکن بحران، برخی مساجد و مدارس امن هستند که همه این موارد از قبل شناسایی شده و در نقشه محلات وجود دارد.

وی افزود: این اماکن یا دارای ساختمان خیلی قوی و یا حیاط قابل توجه هستند که شهروندان در آن اسکان پیدا کنند، اما مجموعه این امکانات کفاف اسکان اضطراری پس از یک زلزله بزرگ را نمی‌دهد که برای این موضوع برنامه داریم.

شهردار تهران تصریح کرد: با محاسبات خود شرکت آب و فاضلاب حدود ۳۰ درصد لوله‌های آب و فاضلاب تهران فرسوده است و با یک لرزه شدید دچار شکستگی شده و آب‌گرفتنگی ایجاد می‌کند.

نجفی گفت: شرکت گاز به خاطر برنامه‌هایی که از قبل اجرا شده، اعلام کرده از سال ۹۷ وضعیت گازرسانی به شکلی در می‌آید که سیستم هوشمند لوله کشی به مجرب وقوع زلزله بالا، قطع شود.

وی افزود: اگر برق قطع شود و یا خودمان بخواهیم برق را قطع کنیم به سیستم جایگزین نیاز داریم خصوصا اگر اتفاق در شب به وقوع پیوسته باشد.

ظرفیت امدادرسانی هوایی در تهران صفر است

شهردار تهران تصریح کرد: ظرفیت‌های امدادرسانی هوایی تقریبا در تهران صفر است، البته وزارت بهداشت چند هلی‌کوپتر خریداری کرده و ما کمک می کنیم زودتر به مجموعه اضافه شود. هلال احمر هم هلی‌کوپتر دارند اما بسیار محدود است.

نجفی گفت: سیستم هوشمند اعلام خطر وجود ندارد، باید حتما اپلیکیشن‌های خاصی برای بحران تهران طراحی کنیم. به سازمان فناوری اعلام کردم روی این مسئله کار کنند و روی موبایل حتما اپلیکیشن خاص بحران تهران داشته باشیم که همشهریان ما وقتی چنین اتفاقی می‌افتد اگر از رادیو و تلویزوتی فاصله می‌گیرند از طریق موبایل بتوانند با این اپلیکیشن‌ها تصمیم گیری کنند و راهنمایی شود.

وی افزود: شبکه ارتباطی یکپارچه مدیریت بحران تاکید کرد سال‌ها است با وزارت ارتباطات بحث می کنیم در دوره قبلی و فعلی مدیریت شهری که شهردرای تهران باید سیستم بی سیم مستقل داشته باشد. تجربه زلزله اخیر ثابت کرد حرف ما درست است، نیاز به یک سیستم مستقل بی سیم برای شهرداری تهران وجود دارد که متاسفانه تاکنون این مسئله را تائید نکردند.

شهردار تهران گفت: وزیر بهداشت در یک برنامه تلویزیونی از ایمن بودن بیمارستان‌های تهران ابراز نگرانی کردند و باید به وضعیت ایمنی بیمارستان ‌ها رسیدگی شود.

پایگاه‌های آتش نشانی شهر تهران پاسخگوی شرایط بحرانی نیستند

نجفی تصریح کرد: ۱۵۰ پایگاه آتش نشانی داریم که در یک شرایط بحرانی پاسخگو نیست، همچنین مسئله امنیت و بروز نا‌امنی در وقوع زلزله وجود دارد که نیروی انتظامی باید طرح خود را در این زمینه بیاورد.

وی افزود: شبکه اختصاصی امداد و نجات در شهر تهران باید ایجاد شود، همچنین باید یکسری معابر را اختصاص دهیم که وقتی بحران به وقوع می‌پیوندد این شبکه‌ها کامل آزاد باشند و هیچ اتومبیلی اجازه ورود به این شبکه‌ها را نداشته باشند.

شهردار تهران تصریح کرد: اسکان اضطراری در محلات، پارک‌ها، مساجد، مدارس، پایگاه‌های بحران و سالن‌های ورزشی صورت می‌گیرد.

نجفی گفت: ما بلافاصله سالن‌های ورزشی را آماده کردیم و مردم هم استفاده کردند مثلا وزارت ورزش اعلام کرد استادیوم آزادی برای اسکان مردم آماده است. به نظرمن این تصمیم درستی نبود، چرا که مردم را به سمتی بردیم که زلزله اتفاق افتاده است. به اضافه اینکه حرکت مردم را توصیه کرد، در حالی که برعکس باید بگوییم در اضطرار مردم زیاد حرکت نکنند. در محلات ساکن شوند و بعد طبق برنامه‌ای که تنظیم کرده‌ایم تدریجا آ‌ن‌ها را به اسکان موقت سوق دهیم.

وی افزود: در زلزله ای مثل سردشت و شهرهای اطراف برای اسکان موقت بحث عمدتا کانکس است. اگر زلزله جدی در تهران اتفاق بیفتد با کانکس نمی‌توانیم حل کنیم.

شهردار تهران تصریح کرد: باید شهرکی را آماده کنیم و زیر ساخت‌هایی مثل آب، برق و  غیره را فراهم کنیم که شهرک اسکان موقت تهران شود، در فاز اول آن امکان تخلیه را فراهم کنیم و در فاز دوم خود شهرک را آماده کنیم.

نجفی افزود: تعداد جلسات شورای هماهنگی رسما سه جلسه بود، اما جلسات غیر رسمی زیادی با حضور کل و یا گارگروه‌های شورا داشتیم، علت عدم اعلام این بود که در مردم ایجاد اضطراب و نگرانی نکند.

وی افزود: احساس کردیم خود برگزرای جلسات شورای هماهنگی یعنی دائم منتظریم دو ساعت دیگر یا یک روز دیگر زلزله بیاید.

شهردار تهران گفت: شاید ۲۴ – ۲۵ جلسه غیر اعلام شده داشتیم، البته همه آن را من شرکت نکردم و با حضور مسئولان کارگروه ها برگزار شد.

نجفی تصریح کرد: یکی از سایت‌ها نوشته بود من کیش بودم بعدا گفتم شش ماه است که کیش نرفته‌ام. بعدا که یادم افتاد دیدم نماز عید فطر در کیش خواندم.

وی افزود: در سومین جلسه شورای هماهنگی مصوبه ای ۱۰ بندی داشتیم. یکی از آن ۱۰ بند این است که همه دستگاه‌ها ظرف مدت سه ماه باید درباره اجرای مصوبه دولت در سال ۸۹ و ماموریتی که به هر دستگاه داده شده است اعلام کنند چه بخشی از آن ماموریت با امکانات فعلی قابل اجرا است و در ادامه برای اجرای ماموریت به چه امکاناتی نیاز دارند. قرار شد سازمان مدیریت بحران دو هفته یکبار از دستگاه ها پیگیری کند تا این گزارش را آماده کنند.

برگزاری سه جلسه مدیریت بحران از زمان زلزله اول تا کنون

شهردار تهران گفت: در روز ۲۹ آذر و ششم دی ماه دو زلزله را در شهر تهران داشتیم که به دلایل خیلی روشنی در زلزله دوم هم عکس‌العمل مردم و هم اقدامات دستگاه‌های مذکور خیلی سازماندهی شده‌تر و مناسب‌تر بود.

نجفی مطرح کرد: زلزله اول هم بزرگ‌تر بود و هم در عمق کمتری از زمین اتفاق افتاد و هم آمادگی ۱۰۰ درصد برای مردم و دستگاه‌های اجرایی وجود نداشت؛ زلزله دوم شدت کمتری داشت و در عمق بیشتری بود. مردم نیز آمادگی نسبتی و تمرین داشتند. همچنین همه دستگاه‌های مسئول در آمادگی کامل به سر می‌بردند.

وی افزود: ساعت وقوع در زلزله دوم بعد از نیمه شب بود و خیلی از همشهریان خواب بودند حتی برخی زلزله را احساس نکردند.

نجفی تصریح کرد: تعداد زیادی از مردم در پارک‌ها اسکان یافته بودند و شهرداری امکانات و تسهیلاتی در اختیار آنان قرار داده بود.

شهردار تهران گفت: در این مدت سه جلسه مدیریت بحران داشتیم. در جلسه آخر تصممیم گرفتیم شرایط قرمز و آمادگی ۱۰۰ درصد را به شرایط زرد آمادگی معمولی تبدیل کنیم.

وی افزود: جلسات متعدد با بخش‌ها و مدیران مختلف در وزارت کشور و سازمان‌های ذ‌ی‌ربط برگزار شد.

شهردار تهران تصریح کرد: کارگروه‌های تخصصی شورای هماهنگی همه فعال شدند. بررسی‌های خود را در ارزیابی وضع و آمادگی برای اقدامات بعدی انجام دادند.

نجفی گفت: سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز اقداماتی را انجام داده است.

انتهای پیام/