رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: از امروز استعلام از مراجع چهارگانه برای احراز صلاحیت کاندیداها آغاز می‌شود و این مراجع ۱۰ روز فرصت ارائه استعلام دارند.

به گزارش پایان نیوز ،  على اصغر احمدى رییس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری که هم اکنون در ستاد انتخابات کشور برگزار شده است، بر اساس زمان بندی تشکیل هیأت های اجرایی ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات شورای شهر و روستا از ۳۰ اسفند آغاز شد و تا پایان مهلت مقرر در روز ششم فروردین نام‌نویسی از داوطلبان پایان یافت.
وی با بیان اینکه ۲۸۷ هزار و ۴۲۵ نفر مجموعا در انتخابات شوراى شهر و روستا ثبت نام کردند، اظهارداشت: ۵۴ هزار و ۸۸۸ نفر براى شوراى شهر و ۲۳۲ هزار و ۵۳۷ نفر براى شوراى روستا ثبت نام کردند.

احمدی اضافه کرد: نسبت به سال ۹۲، ثبت نام داوطلبان شورای شهر و روستا از رشد ۱۴ درصدی برخوردار بود که خوشبختانه با وجود موانعی از جمله تعطیلات سال جدید، شرایط جوی و ارائه گواهی عدم سوءپیشینه مشکلی در روند ثبت نام پیش نیامد.

رئیس ستاد انتخابات کشور متذکر شد: براساس آمار اعلام شده ۵۴ هزار و ۸۸۸ نفر در شورای اسلامی شهر و ۲۳۲ هزار و ۵۳۷ نفر هم برای شوراهای روستا ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۷ هزار و ۸۸۵ نفر زن و ۲۶۹ هزار و ۵۴۰ نفر مرد هستند.

رئیس ستاد انتخابات کشور اضافه کرد: در شهر تهران ۳ هزار نفر ثبت نام کردند که از این میان ۵۲۳نفر زن و ۲ هزار و ۴۷۷ نفر هم مرد هستند.

احمدی خاطرنشان کرد: از امروز روند مربوط به استعلام از مراجع چهارگانه انجام می‌شود و این مراجع به مدت ۱۰ روز فرصت پاسخ گویی به استعلام‌ها دارند، بر این اساس هیأت های اجرایی در صورت لزوم اقدام به اخذ استعلام می‌کنند و الزامی به استعلام وجود ندارد.

وی با اشاره به شرایط سنی ثبت نام کنندگان در پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا تاکید کرد: ۵۱ هزار و ۹۹۲ نفر بالای سن ۷۵ سال هستند و میانگین سنی ۳۰ تا ۳۵ سال هم بیشترین میزان ثبت نام گزارش شده است.

رئیس ستاد انتخابات اضافه کرد: جوان ترین داوطلب که در این دوره از انتخابات ثبت نام کرده ۲۵ سال داشته و مسن‌ترین فرد ثبت نام کننده هم ۱۰۱ سال سن داشت که با همسرش اقدام به ثبت نام کرد.

احمدی یادآورشد: از ۱۷ تا ۲۳ فروردین ماه جاری هیأت‌های اجرایی بررسی صلاحیت داوطلبان را انجام می‌دهند و ۲۴ فروردین مجموعه تصمیمات به هیأت‌های نظارت گزارش می‌شود. همچنین اول اردیبهشت ماه نتایج رد و یا تایید صلاحیت‌ها به فرمانداری و بخشداری‌ها ابلاغ و دوم اردیبهشت ماه نیز این نتیجه به داوطلبان اعلام می‌شود.

وی تصریح کرد: در ۱۱۴۴ شهر و ۴۰ هزار روستا انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا برگزار می‌شود که ۲ هزار و ۷۲۵ نفر از اعضای اصلی انتخابات هستند و اعضای اصلی شورای روستا هم ۱۲۳ هزار نفر خواهد بود.

انتهای پیام/