رئیس جمهور آمریکا هشدار داد این کشور آماده است برای مقابله با برنامه هسته‌ای کره شمالی، به طور یکجانبه وارد عمل شود.

به گزارش پایان نیوز ، خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد هشدار داد اگر چین تمایلی به کمک برای مقابله با کره شمالی نداشته باشد، آمریکا آماده است برای مقابله با برنامه هسته‌ای کره شمالی به طور یکجانبه وارد عمل شود.

وی در مصاحبه با روزنامه «فایننشال تایمز» افزود: «بسیار خب، اگر چین قصد ندارد مسئله کره شمالی را حل کند، ما این کار را انجام خواهیم داد. این همه چیزی است که من به شما می گویم.»
رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد: «چین از نفوذ زیادی بر کره شمالی برخوردار است. چین اکنون باید تصمیم بگیرد آیا قصد کمک به ما را برای مقابله با کره شمالی دارد یا خیر.»
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، نیز در مصاحبه‌ای جداگانه گفت آمریکا از چین انتظار دارد علیه کره شمالی اقدام کند.
وی در مصاحبه خود با شبکه «ای بی سی»، که روز یکشنبه منتشر شد، افزود: «چین تنها کشوری است که می‌تواند کره شمالی را متوقف کند و آنها نیز از این موضوع آگاه هستند. ما به فشار بر چین برای اقدام علیه کره شمالی ادامه خواهیم داد.»
نشست روز پنجشنبه ترامپ و شی جین‌پینگ نخستین نشست رو در رو سران آمریکا و چین از زمان روی کار آمدن ترامپ خواهد بود.
اظهارات ترامپ در آستانه نشست روز پنجشنبه وی با شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، در فلوریدا مطرح شد.
افزایش آزمایش‌های موشکی بالستیک کره شمالی و اظهارات کیم جونگ اون، رهبر این کشور، در خصوص اینکه پیونگ‌یانگ در مراحل نهایی ساخت موشک بالستیک قاره پیما است، باعث شده است تنش‌ها بر سر کره شمالی به شدت افزایش یابد.
تحلیلگران در آمریکا مدعی شده‌اند ظاهرا کره شمالی در حال آماده شدن برای یک آزمایش هسته‌ای جدید است. این کشور تاکنون پنج آزمایش هسته‌ای انجام داده است که دو مورد از آنها به سال گذشته مربوط می شود.
ترامپ از زمان به دست گرفتن قدرت در آمریکا، احتمال اقدام نظامی علیه کره شمالی را باز گذاشته است.
رئیس جمهور آمریکا پس از آزمایش‌های موشکی اوایل مارس کره شمالی، بر تعهد دولت خود برای مقابله با کره شمالی و دفاع از خود و متحدانش در برابر موشک‌های بالستیک این کشور با استفاده از هرگونه ابزار ممکن است از جمله توانمندی‌های نظامی تاکید کرد.
انتهای پیام/