رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر تسریع و تسهیل شرایط فرزند خواندگی، گفت: با توجه به تعداد بالای کودکان تحت پوشش ضرورت دارد سازمان بهزیستی با تسهیل شرایط مراحل فرزندخواندگی را تسریع بخشد.

به گزارش پایان نیوز، سلمان خدادادی  در واکنش به آمار کودکانی که در مراکز حمایتی نگهداری می‌شوند، گفت: سازمان بهزیستی برای واگذاری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست به خانواده‌های متقاضی باید مراحل کارشناسی شده‌ای را طی کند البته قانونگذار و سازمان‌های متولی شرایط فرزندخواندگی را تشریح و شفاف کرده‌اند، همچنین در آیین نامه قانون فرزندخواندگی نیز تکلیف برای متقاضیان و سازمان بهزیستی کشور معین شده است.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری آمار بالای کودکانی که در مراکز نگهداری بهزیستی هستند، تصریح کرد: این آمار بسیار بالا وغیرمعقول است، با این حال سازمان بهزیستی باید شرایط را به گونه‌ای تسهیل کند تا مراحل فرزندخواندگی به راحتی سپری شود، این اقدام در بهبود وضعیت آینده این کودکان تاثیر مثبت دارد.

وی با بیان اینکه فرزندخواندگی باید به شکلی صورت گیرد که پس از واگذاری این کودکان بتوان مانع معضلات اجتماعی شد، افزود: با اصلاح قانون فرزندخواندگی شرایط نسبت به گذشته به خصوص در مورد درج نام این کودکان در شناسنامه سرپرستان تسهیل شد اما با توجه به آمار بالا و وجود متقاضیان بسیار، در واگذاری‌ها باید سرعت بیشتری به کار گرفته شود.

خدادادی معتقد است: نوزادان نیز باید به راحتی به افراد متقاضی واگذار شوند چراکه مراقبت و نگهداری از این کودکان در جمع خانواده به مراتب بهتر از سازمان بهزیستی خواهد بود، از این رو تعداد واگذاری‌ها که امروزه بسیار کم است، باید افزایش یابد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سازمان بهزیستی نیز باید مکانیزم جدیدی را با توجه به قانون مصوب درنظر گیرد تا فرزندخواندگی را تسریع و آسان کند، در حقیقت باید شرایط خانواده‌های متقاضی در نظر گرفته شود و کودکان بیشتری واگذار شوند.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ضمن یادآوری روند واگذاری کودکان به فرزندخواندگی در کشور، با بیان آنکه اکنون ۹۸۰۰ کودک در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند گفت: سالانه ۱۵۰۰ کودک واگذار و ۸۰۰ کودک از مراکز ترخیص می شوند./

پایان پیام