یک مشاور خانواده گفت: بسیار افرادی با دست راست و برخی با دست چپ می‌نویسند و چپ‌دستی امری غیر عادی نیست.

به گزارش پایان تیتر، شکوفه اویار حسینی مشاور خانواده ؛ اظهار کرد: بسیاری از افراد با دست راست  و برخی با دست چپ می‌نویسند و چپ‌دستی امری غیر عادی نیست.

متأسفانه برخی والدین اصرار به تغییر راست دستی کودکان خود دارند و  کمر همت به تغییر آن بسته‌اند، در حالی که اینگونه کارها اصلا درست نیست و نوعی جهالت محسوب می‌شود و هیچ‌کس حق ندارد فرزندش را به استفاده از دست راست مجبور کند.

آیا چپ دست بودن کودک نشان دهنده باهوشی کودک است؟

ویژگی‌های افراد چپ دست

این مشاور خانواده بیان کرد: تعداد کمی از افراد جامعه چپ دست هستند و تنها ۱۰ درصد از جمعیت را شامل می‌شوند، افراد چپ‌دست انعطاف‌پذیر، باهوش‌ و سازگارتر از افراد راست‌دست هستند؛ این‌که چرا یک نفر راست دست یا چپ دست می‌شود رازی سربه‌مهر است که دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند علت آن را کشف کنند، اما برخی محققان دانشگاه‌های کالیفرنیا معتقدند که راست‌دست یا چپ‌دست شدن انسان توسط ژنتیک تعیین می‌شود و برخی هم عوامل اجتماعی و تقلید را علت شکل‌گیری این موضوع  می‌دانند.

آیا چپ دستی مربوط به فعالیت نیمکره مغز است؟

اویار حسینی با اشاره به اینکه از مهم‌ترین نظریه‌ها در رابطه به چپ‌دستی و راست‌دستی مربوط به فعالیت نیمکره مغز است، گفت:  اگر نیم‌کره چپ مغز قوی‌ باشد افراد راست‌دست می‌شوند و برعکس، این در حالی است که چپ‌دست‌ها بسیار راحت‌تر از سایرین از دست راست خود استفاده می‌کنند علاوه‌بر این، چپ‌دست‌ها به سرعت قادر به تعویض و دگرگزینی هستند و در واکنش به موارد ترسناک بیشتر از راست‌دست‌ها دچار ترس و وحشت می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه رابطه مغزی بین دو نیم‌کره در افراد چپ‌دست ۱۱ درصد بزرگ‌تر از راست‌دست‌ها است، تشریح کرد: این نشانگر ارتباطات قوی‌ و عمیق‌ ۲ نیمکره در پرورش اطلاعات است از این‌رو، اگر کودک چپ‌دست‌مان را به راست‌دست بودن عادت دهیم باید در وهله نخست به یک روانشناس مراجعه و با چند آزمایش ساده مشخص کنیم آیا فرزندمان چپ‌ دست است یا خیر؟ اگر کودکی صرفاً وسایل را با دست چپ برمی‌دارد نمی‌تواند علت محکمی بر چپ‌دست بودن باشد.

آیا چپ دست بودن کودک نشان دهنده باهوشی کودک است؟

این مشاور خانواده ادامه داد: اگر بنای این تغییر را از ۲ سالگی آغاز کنید و به‌ تدریج او را به دست‌ راست عادت دهید، با هر سال که می‌گذرد امکان بازگشت او به چپ دستی کمتر خواهد بود، نباید فراموش کنیم که از بین بردن عادت حتی در سنین خردسالی کار دشواری است.

والدین برای ایجاد تغییر در کودکان از اجبار خودداری کنند

اویار حسینی افزود: طرز برخورد والدین با کودک چپ‌دست باید دوستانه باشد، کودکان بر اثر تمرین و ممارست خیلی زود دست از عادت می‌کشند و مثل چوب تری هستند که به سادگی می‌توان آن‌ها را کج و راست کرد، اما اگر این تمرین‌ها و تغییر عادت‌ها همراه با جبر باشد، کودک را به مقاومت وا می‎دارد و زمینه را برای موضع‌گیری او فراهم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بروز لکنت و شکل‌گیری ناراحتی عاطفی در کودکان از دیگر عوامل اجبار برای راست‌دست بودن است، یاد آوری کرد:  گاهی کودکان به خاطر فشار والدین احساس حقارت و گناه می‌کنند و پریشان‌حال، دلواپس و مضطرب می‌شوند. هم‌چنین کودکانی گرفتگی زبان در کودکان دچار این عارضه تشدید می‌شود، برخی محققان معتقدند افراد چپ‌دست وابستگی عاطفی کمتری دارند، چون مجبورند با دنیای اطراف خود سازگاری بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/