۱۳ ایالت آمریکا به رهبری ایالت تگزاس، ائتلافی تشکیل داده‌اند تا از فرمان جنجالی ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع ۶ کشور مسلمان به آمریکا دفاع کنند.

به گزارش پایان نیوز به نقل از پرس تی‌وی، ۱۳ ایالت آمریکا به رهبری ایالت تگزاس، ائتلافی تشکیل داده‌اند تا از فرمان جنجالی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع ۶ کشور مسلمان به آمریکا دفاع کنند.
این ممنوعیت که برای نخستین بار در اواخر ژانویه (اوایل بهمن) مطرح و پس از مدتی با موانع قانونی روبرو شد، اتباع کشورهای ایران، سومالی، سودان، عراق، سوریه، یمن و لیبی را از اخذ روادید آمریکا و ورود به این کشور منع می‌کرد. این فرمان، اعتراضات زیادی را برانگیخت و در نهایت از سوی یکی از قضات فدرال در شهر سیاتلِ ایالت واشنگتن تعلیق شد. درخواست تجدیدنظر دولت آمریکا به اولین تعلیق نیز در دادگاه تجدیدنظر سان‌فرانسیسکو در کالیفرنیا بی‌نتیجه بود.
پس از آن ترامپ بار دیگر در تاریخ ۱۶ اسفند در فرمان اجرایی ثانوی خود، صدور روادید جدید برای اتباع ایران، سوریه، یمن، لیبی، سومالی و سودان را به مدت نود روز ممنوع کرد.
فرمان‌های اول و دوم ضد مهاجرتی ترامپ در ایالاتی نظیر واشنگتن با مخالفت‌های شدیدی روبرو شد و دادگاه‌های فدرال آمریکا رأی به تعلیق این فرمان‌ها دادند. این مسئله باعث شد «کِن پاکستون»، دادستان کل تگزاس، به همراه دادستان‌های کل ۱۱ ایالت دیگر و فرماندار «می‌سی‌سی‌پی» روز دوشنبه در دفاع از این فرمان ضد مهاجرتی دادخواستی به دادگاه استیناف «ریچموند» در ایالت ویرجینیا ارائه بدهند و تقاضای تجدیدنظر کنند.
آلاباما، آریزونا، آرکانزاس، فلوریدا، کانزاس، لوئیزیانا، مونتانا، اوکلاهاما، کارولینای جنوبی، داکوتای جنوبی و ویرجینیای غربی ازجمله ایالاتی بودند که از این فرمان دفاع کردند. در دادخواست این ۱۳ ایالت تأکید کردند که «به تأمین امنیت ساکنان خود بسیار اهمیت می‌دهند.»
در همین حال، پاکستون نیز در بیانیه‌ای جداگانه گفت ممنوعیت جدید ترامپ «گامی مهم در تأمین امنیت مرزهایمان است.» در این بیانیه آمده است: «پیدا کردن راه‌هایی برای زیر نظر گرفتن پناهجویان جهت دستیابی به امنیت ملی بسیار مهم است. رئیس‌جمهور تمام تلاش خود را می‌کند تا از اهالی تگزاس و تمام آمریکایی‌ها محافظت کند.»
در فرمان نخست ترامپ، نام عراق نیز در میان کشورهایی که ورود اتباعشان به آمریکا ممنوع شده دیده می‌شد. اما دولت ترامپ با بیان اینکه بغداد نقشی حیاتی در مبارزه با تروریسم ایفا می‌کند، نام این کشور را از این فهرست حذف کرد.
ترامپ مدعی است این ممنوعیت سفر برای حفظ امنیت ملی آمریکا لازم است؛ اما قضات دادگاه‌های آمریکایی، آن را منطبق با قانون اساسی کشور نمی‌دانند.
انتهای پیام/