رئیس قوه قضائیه با صدور بخشنامه‌ای، نحوه احضار، اخذ اظهارات شهود و جلوگیری از تبانی و مواضعه آن‌ها با طرفین پرونده‌ها را به مراجع قضائی سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌ای در چهار بند، نحوه احضار، اخذ اظهارات شهود و جلوگیری از تبانی و مواضعه آن‌ها با طرفین پرونده‌ها را به مراجع قضائی سراسر کشور ابلاغ کرد.

در بند یک این بخشنامه آمده است: مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه حداکثر ظرف دو ماه ترتیبی اتخاذ کند که امکان ثبت مشخصات گواهان در سامانه مدیریت پرونده قضایی امکان‌پذیر باشد.

بند دوم این بخشنامه تصریح کرده است: قضات دادگاه‌ها و دادسرا‌ها نسبت به احراز هویت شهود تعرفه شده و درج مشخصات گواهان در سامانه مذکور و استخراج سابقه آنان اقدام کنند.

در بند سوم نیز آمده است: در صورت کشف شهادت کذب و تبانی در اثنای تحقیقات یا رسیدگی فوراً مراتب صورت مجلس و جهت تعقیب کیفری مرتکبین اقدام لازم معمول شود.

در بند چهارم نیز رئیس قوه قضاییه دستور داده است: مرکز حفاظت و اطلاعات قوه‌ قضاییه ضمن مراقبت مستمر در این خصوص، نسبت به شناسایی و معرفی اشخاصی که در اطراف واحد‌های قضایی به صورت حرفه‌ای حضور داشته و در قبال اخذ مال یا امتیاز، مبادرت به ادای شهادت کذب در مراجع قضائی می‌کنند، اقدام کند.

بخشنامه نحوه اخذ شهادت شهود در نظام قضایی ابلاغ شد

انتهای پیام/