سخنگوی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه اجرای طرح پرداخت جریمه برای مشمولان غایب درسال آینده بستگی به تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح دارد، گفت: طرح تعالی تحول در کلانتری ها در ۴۰۰ کلانتری اجرا می شود.

به گزارش پایان نیوز، سعید منتظرالمهدی درباره  اجرای طرح پرداخت جریمه برای مشمولان غایب درسال آینده، گفت: مشمولانی که درموعد مقرر خدمت سربازی را انجام ندادند و مشمول پرداخت جریمه غیبت سربازی بیش از ۸ سال می شوند می توانند تا پایان سال با پرداخت جریمه کارت معافیت دریافت کنند، زیرا چه بسا در سال آینده این طرح اجرا نشود؛ البته این موضوع به آن معنا نیست که اجرا نشود، تنها هشداری بود که  مطرح شد .

سخنگوی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه بارها این سوال مطرح شده که چرا پرداخت جریمه شامل غایبان بیش از ۸ سال می‌شود، افزود: برخی افراد تعلل می‌کنند تا زمان غیبت آنها به ۸ سال برسد تا اقدام به پرداخت جریمه کنند که این موضوع نوعی اشکال است، بنابراین به همین دلیل گفته می شود که این طرح شاید درسال آینده اجرا نشود.

وی با بیان اینکه باید محرومیت های اجتماعی بسیاری برای مشمولان غایب ایجاد شود، تصریح کرد: با این محرومیت ها دیگر فردی به این موضوع فکر نمی کند که ۸ سال صبر کند و پس از آن جریمه پرداخت کند، اما اگر زمان برای اعزام به خدمت سربازی گذشت می توان با اجرای چنین طرح هایی مشکلات را مرتفع کرد که در دنیا هم این طرح اجرا می شود.

منتظرالمهدی با اشاره به اینکه این طرح در حال حاضر تا پایان سال جاری قابل اجرا است، گفت: برای اجرای طرح در سال آینده ستاد کل نیروهای مسلح باید تصمیم گیری کرده و موارد را ابلاغ کند، هم اکنون بیش ازیک میلیون نفر سرباز غایب مشمول این طرح وجود دارد که تا کنون حدود ۲۰۰ هزار نفر برای پرداخت جریمه ثبت نام کردند؛ البته هرگونه تغییر دراین طرح بستگی به تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح و دستگاه های ذی ربط دارد.

وی درخصوص تشکیل شورای عالی تحول در کلانتری ها با ۶ کمیته تخصصی در نیروی انتظامی، افزود: یکی از دغدغه های اصلی مردم درحال حاضر درحوزه کلانتری ها است، حتی در دیدار اخیر مقام معظم رهبری با فرماندهان نیروی انتظامی توجه به حوزه کلانتری ها مورد تاکید رهبری قرار گرفت بنابراین بلافاصله پس ازاین جلسه با دستورفرمانده ناجا شورای تعالی تحول در کلانتری ها تشکیل شد.

منتظرالمهدی با اشاره به اینکه این شورا با ۶ کمیته تخصصی مشکلات موجود در کلانتری ها  را بازبینی و بازنگری می‌کند، تصریح کرد: یکی از این کمیته ها پشتیبانی و زیر ساخت است که اشکالات موجود در کلانتری ها را بررسی و مرتفع می‌کند تا خدمات بهینه و مضاعف به شهروندان ارایه شود، البته برای اجرای این طرح ۴۰۰ کلانتری هدف مشخص شده است.

سخنگوی نیروی انتظامی در خصوص آخرین آمار مجهزشدن کلانتری‌ها به دوربین مداربسته، گفت: این موضوع در دستورکار نیروی انتظامی قرار دارد و پلیس پیشگیری در حال انجام وظایف خود دراین زمینه است، البته بخش اعظم کار انجام شده و قسمت باقی مانده درفرصت زمانی نه چندان دور انجام خواهد شد./

پایان پیام