دوازدهمین نشست خبری اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه با اصحاب رسانه پیش از ظهر امروز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در دوازدهمین نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: از حضور حماسی، آگاهانه و با بصیرت بیش از ۱۷ میلیون زائر و بیش از ۳ میلیون ایرانی در راهپیمایی اربعین که موجب عظمت اسلام و یاس دشمن شد تشکر می‌کنم.

وی افزود: از دولت و کشور عراق و نیرو‌های امنیتی به ویژه حشد الشعبی و موکب داران عراقی و ایرانی تشکر می‌کنم.

هشدار رئیس قوه قضاییه به مسئولان/ باران و برف برای مردم مشکل نسازد

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: یک ماه از پاییز را پشت سر گذاشتیم و امیدواریم خداوند پاییز و زمستان امسال را با بارش رحمت الهی قرار دهد.

اسماعیلی افزود: یادمان نرود در روز‌های پایانی سال گذشته و ابتدای امسال سیلاب‌هایی رخ داد که مشکلاتی برای مردم ایجاد کرد که بخشی از این مشکلات ناشی از ترک فعل مدیران و اقدامات لازم بود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در همین راستا رئیس قوه قضاییه به دستگاه‌های متولی گفتند که باید آخرین بار باشد که برکات الهی بر‌ای مردم مشکل ایجاد می‌کند.

اسماعیلی اظهار کرد: امروز در مقام تذکر به مسئولان ذی ربط اعلام می‌کنم که با هدف پیشگیری از حوادث بازنگری در حوزه مسیل‌های رود‌ها و رفع تجاوزات حوزه رودخانه‌ها و لایروبی رودخانه‌ها و مسیل‌ها در اسرع وقت اقدام کنند و وظایف خود را انجام دهند تا شاهد حوادث دیگری نباشیم.

وی افزود: در سیل گذشته بررسی‌های زیادی توسط سازمان بازرسی کل کشور و دادستانی‌ها صورت گرفت و ۱۴۰ مدیر فعلی و سابق به محاکم معرفی شدند و برای ۱۰۵ مدیر فعلی و سابق پرونده تشکیل شد.

سخنگوی دستگاه قضا خاطرنشان کرد: در مجموع ۲۴۵ مدیر در ادوار مختلف به دلیل قصور در انجام کار تحت تعقیب قرار گرفتند.

اسماعیلی بیان کرد: قوه قضاییه در سفر‌های استانی، یافته‌های خود را تا رسیدن به نتیجه پیگیری می‌کند و این پیگیری‌ها نتیجه دارد.

وی گفت: بعد از ۱۸ روز از سفر رئیس قوه قضاییه به هرمزگان در شهرستان بشاگرد که یکی از شهرستان‌های محروم است ساختمان دادگستری افتتاح شد؛ در این استان ساختمان پزشکی قانونی دچار مشکل بود و اتاق تشریح مشکلاتی داشت که رفع شد.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: در سفر استانی رئیس قوه قضاییه به زنجان مشکلات کارکنان روغن نباتی جهان حل شد و مشکلات کارگران هپکو نیز برطرف شد و با ایجاد کارگروهی ۱۵۷ زمین خواری و زمین تصرف شده بازپس گرفته شد.اسماعیلی اظهار کرد: به دنبال این سفر یکی از مدیران جهاد کشاورزی منطقه برکنار شد و یکی از مدیرانی که به دلیل مقاومت در انجام تخلفات از کار برکنار شده بود، به کار بازگردانده شد.

وی با بیان اینکه در حوزه پسماند سرب و روی در زنجان پرونده ای تشکیل شد، تصریح کرد: ۴۲ هزار هکتار از اراضی برای دفع پسماندی در نظر گرفته شد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: ۱۰ میلیون تن پسماند سرب و روی در منطقه انباشته شده است که جابجایی آن زمان بر است، به همین دلیل تصمیم گرفته شد یک لایه محافظ روی آن ساخته شود تا به محیط اطراف آسیب کمتری وارد کند.

بازگشت ۷ هزار میلیارد تومان، ۸۷ میلیون یورو و ۱۳ میلیون دلار به خزانه کشور

اسماعیلی بیان کرد: در دادسرای ویژه جرائم اقتصادی تهران در ۹۱ فقره پرونده این دادسرا، نزدیک به ۷ هزار میلیارد تومان وجه نقد به خزانه استرداد شد که رقم دقیق آن ۶۹۳۷ میلیارد و ۴۱۲ میلیون و ۲۴۴ هزار و ۱۴۰ تومان است.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: همچنین ۸۷ میلیون و ۸۳۱ هزار و ۳۳۷ یورو به خزانه پس داده شد و ۱۲ میلیون و ۹۰۳ هزار و ۵۴۳ دلار استرداد شد و ۲۹۴ میلیون و ۳۰۳ هزار و ۱۴۷ درهم امارات به خزانه بازگشت.

وی با بیان اینکه حکم دادگاه بدوی علیرضا زیبا حالت منفرد صادر شده و حکمش سنگین است، اظهار کرد: به دلیل اینکه پرونده در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی نیست تا تائید حکم در دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور از بیان جزئیات معذورم.

اسماعیلی در رابطه با میزان بازگشت تسهیلات ارزی به خزانه گفت: یک بار اعلام شده است که ۴۵ درصد از ارز اختصاص داده پس داده شد و رئیس کل بانک مرکزی گفته که ۷۵ درصد ارز بازگشته است.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: گزارشی برایم واصل شده که کلی است و آن را به ضابطان و اطلاعات سپاه ارسال کردیم و در حال تحقیق هستند. گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد به فردی که چندین بار ارز گرفته و به تعهدات خود عمل نکرده باز هم ارز داده شد و تاریخی برای پس دادن ارز در نظر گفته نشده است.

تازه ترین جزئیات از پرونده روح الله زم

وی در رابطه با دستگیری روح الله زم گفت: در این رابطه باید از اطلاعات سپاه تشکر کنم. تا امروز غیر از روح الله زم فرد دیگری از بخش‌های دیگر چه در دولت و چه در قوه قضاییه و نیرو‌های مسلح بازداشت نشده است و بی جهت کسی گمانه زنی نکند و انگشت اتهام به طرف کسی دراز نشود و اجازه دهند نیرو‌های امنیتی کار خود را انجام دهد، البته ما با دستگیری این فرد اطلاعات گران قیمتی را به دست آوردیم.

سخنگوی دستگاه قضا تاکید کرد: قبل از دستگیری زم افرادی بازداشت شدند اما در دوره اخیر کسی بازداشت نشده است.اسماعیلی افزود: به افرادی که با فریب از دشمن اقداماتی علیه کشور، دولت و ملت انجام می‌دهند و به دولت‌های خارجی دلگرم هستند هشدار می‌دهم، زیرا ما ثابت کردیم که در آسمان پهپاد دشمن را هدف قرار می‌دهیم، بنابراین با ریسمان دول خارجی و سرویس‌های بیگانه کشور‌های دیگر خودشان را به چاه نیندازند، چرا که در آینده سرنوشتی مانند روح الله زم خواهند داشت.

وی اظهار کرد: به فریب خوردگان داخلی هم هشدار می دهم که اطلاعات ما ذی قیمت است و مسیر اشتباه خودشان را ادامه ندهند و خودشان بیایند در از بین بردن این زنجیره کمک کنند.

سخنگوی دستگاه قضا در رابطه با رویکرد دستگاه قضایی در شفافیت اطلاعات گفت: از موضوع شفافیت استقبال می‌کنیم، زیرا شفافیت به اعتماد کمک می‌کند؛ از هر اقدامی که به اعتماد مردم و سلامت دستگاه اجرایی کمک می‌کند استقبال می‌کنیم.

اسماعیلی افزود: ما به سازمان بازرسی کل کشور و تعزیرات اعلام کردیم که بررسی کنند که آیا دستگاه‌های مختلف به وظایف خود در شفافیت و پنجره واحد عمل کرده اند و اگر به وظایف خود عمل نکرده باشند پرونده قضایی برای ان‌ها تشکیل شود.

سخنگوی دستگاه قضا  تاکید کرد: قوه قضاییه هم به برخورد با فساد و هم به برخورد با مفسد تاکید دارد.

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده حادثه لردگان

سخنگوی قوه قضاییه درباره حوادث لردگان اظهار کرد: دولت هم حوادث را و هم روند درمان افراد مبتلا به بیماری را پیگیری می‌کند؛ به موازات آن قوه قضاییه تیمی از پزشکی قانونی به لردگان اعزام کرده است.

اسماعیلی با بیان اینکه فردی که باشکایت مردم بازداشت شده بود ، با قرار تامین آزاد شد، گفت: در خصوص اقدامات خرابکارانه افرادی بازداشت شده بودند که بیشتر آن‌ها آزاد شدند و فقط افراد خاصی اکنون بازداشت هستند که از آشنایان حکومت پهلوی می‌باشند.وی با اشاره به حکم شهرام جزایری اظهار کرد: برای این فرد به اتهام کلاهبرداری حکم قطعی ۷ سال حبس و جزای نقدی صادر شده است و برای اتهام دیگر وی نیز حکم ۶ ماه حبس صادر شده که مجازات اشد اجرا می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه درباره ثبت نام مدیران و کارکنان دولت در سامانه ثبت اموال مسئولان گفت: با شروع به کار این سامانه استقبال کارکنان از آن زیاد بوده است.

اسماعیلی افزود: مشکل این بود که افراد برای ثبت نام باید به مراکز خاصی مراجعه می‌کردند که دستور داده شد سامانه ارتقا پیدا کند و از هفته آینده افراد می‌توانند بعد از ثبت نام در سامانه ثنا در منزل اموالشان را ثبت کنند.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سوال که در پرونده ترور شهدای هسته‌ای افرادی به اشتباه دستگیر شدند و اعترافات با فشار بوده آیا دستگاه قضایی به پرونده قضاتی که این احکام را صادر کرده ورود پیدا می‌کند، گفت: منشاء این اطلاعات کجا بوده است. شأن رسانه‌های ما این نیست که دنبال جاعل نیوز‌ها باشند؛ قوه قضاییه آمادگی دارد به شکایت هر فردی که از هر قاضی شکایت دارد، رسیدگی کند.

وی در رابطه با بازداشت تعدادی از کارگران هفت تپه در مسیر سفر به تهران برای اعلام شکایتشان اظهار کرد: خبر منتشر شده در این رابطه کذب است و برای روزنامه‌ای که این خبر را تیتر اول خود کرده بود، توضیحات لازم  ارسال شد؛ چگونه است که رسانه‌ای حرف متهم را تیتر می‌کند، اما پاسخ مرجع قضایی را منتشر نمی‌کند.

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه افراد بازداشتی کارگر نبودند و آن‌ها جلوی تولید را گرفته بودند، افزود: مدیران شرکت اعلام کردند که حتی افرادی که الان در زندان هستند حقوقشان واریز شده است.

اسماعیلی بیان کرد: تمام تلاش‌ها در این راه است که کارخانه فعال باشد، اما عده‌ای به دنبال این هستند که کارخانه تعطیل شود.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه اظهارات خود گفت: در خصوص پرونده رئیس دولت نهم و دهم مکررا توضیحات داده شده است و من دوستان را به پاسخ‌های قبلی ارجاع می‌دهم.

وی درباره بازداشت مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی در ایالات متحده، اظهار کرد: ما از این اقدام دولت آمریکا گلایه‌مند هستیم و طبق اطلاعات‌مان اعمال مجرمانه‌ای از سوی این فرد انجام نشده و وضعیت جسمی وی خوب نیست و دچار بیماری است.

اسماعیلی تاکید کرد: همکاری دو جانبه‌ای در قوه قضاییه و وزارت امور خارجه برای آزادی این شهروند ایرانی انجام شده و پیگیری‌ها خوب بوده و امیدواریم منجر به آزادی آقای سلیمانی شود.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که اخیرا اعلام شده تعداد قضات بازداشتی افزایش پیدا کرده است آیا امکان تجدید نظر در پرونده این قضات وجود دارد، گفت: تجدید نظر در احکام ملزم به این است که خلاف قانون صادر شده باشد و کسی که برای امر قضا منصوب می‌شود از روز اول صالح رسیدگی است تا روزی که از کار کنار می‌رود و اصل براین است که در دوره کاری احکام صادره او پذیرفته باشد مگر اینکه ثابت شود احکام صادره خلاف قانون و شرع باشد.

اسماعیلی تاکید شود: اگر ثابت شود حکمی خلاف قانون باشد همان حکم تجدید نظر می‌شود نه اینکه تمام احکام ان قاضی از ابتدا تجدید نظر شود.

توضیحات اسماعیلی درباره تبلیغات پیش از موعد انتخابات مجلس

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با تخلف بودن تبلیغات پیش از موعد انتخابات مجلس گفت: براساس بخش نامه رییس قوه قضاییه ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی قوه قضاییه در سراسر کشور تشکیل و فعال شده است.

اسماعیلی تصریح کرد: بررسی فرآیند انتخابات با وزارت کشور است و اگر تخلفی مشاهده شود باید به ستاد پیشگیری انتخابات قوه قضاییه اعلام شود.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در کشور سرویس‌های تاکسی اینترنتی فعالند که سهامدارانشان از عربستان و امارات هستند، اظهار کرد: اطلاعات خود را در این رابطه به ما ارسال کنید، تا کنون اطلاعاتی در این رابطه به ما نرسیده است.

وی در رابطه با رسیدگی قوه قضاییه به جرایم سیاسی گفت: تاکید رئیس قوه قضاییه این است که بین جرم سیاسی و امنیتی مرز بندی انجام شود و هر زمان جرم امنیتی بود تحت عنوان جرم امنیتی رسیدگی شود و ایشان تاکید داشتند در این رابطه سختگیری نشود.

اسماعیلی ادامه داد: هیات منصفه دادگاه مطبوعات به جرائم سیاسی رسیدگی می‌کنند و به این اعضا تاکید شده که این هیات منصفه دو نقش اظهار نظر در جرائم مطبوعاتی و سیاسی را دارند. قطعا این رویکرد اثار خوبی در آینده خواهد داشت.

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با تجدید نظر در احکام کارگران هفت تپه گفت: رییس قوه قضاییه در حوزه‌های مختلف سیاست‌های روشنی را اعلام کردند که مبتنی بر قوانین هستند.

وی خاطرنشان کرد: دستور رییس قوه قضاییه در رابطه با تجدید نظر احکام کارگران هفت تپه انجام شد و پرونده به دادگاه تجدید نظر رفت؛ امروز قرار تامین ۴ نفر در دادگاه تجدید نظر کاهش پیدا کرده است که اگر وثیقه را تامین کنند آزاد می‌شوند.

اسماعیلی  افزود: تاکید شده قضات تجدید نظر سیاست کیفری متناسب با حکم را در دستور کار خود قرار دهند.

توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره پرونده حسین فریدون

سخنگوی دستگاه قضا گفت: حکم قطعی حسین فریدون صادر شده و داشتن انتصاب با فردی در رسیدگی به پرونده برای کسی امتیاز حساب نمی‌شود.

وی افزود: در تمام مراحل این پرونده اعم از دادگاه بدوی و تجدید نظر و اعمال ماده ۴۷۷، حدود ۱۰ قاضی نظر دادند و مستندات قانونی برای رای صادر وجود دارد و رای دور از هرگونه شائبه است. این پرونده متهمان دیگری هم دارد.

اسماعیلی گفت: پرونده تعدادی از متهمان هنوز به دادگاه نیامده است؛ در همین پرونده، دادگاه به پرونده ۷ نفر رسیدگی و حکم ۴ نفر را تایید کرد.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: پرونده به دادگاه تجدید نظر رفت و حکم یک نفر بدون هیچ تغییری تایید شد و حکم آقای فریدون هم تقلیل پیدا کرد.

انتهای پیام/