سخنگوی وزارت خارجه گفت: ادعاهای اخیر مقامات آمریکا در مورد نقش ایران در حمله به آرامکو، دروغ حداکثری مقامات آمریکاست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر،‌ سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود که امروز برگزار شد، گفت: آقای ظریف آماده سفر به نیویورک به همراه رئیس‌جمهور برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هستند، در حاشیه این نشست با مقامات و سران برخی از کشورها دیدار و رایزنی می‌کنند.

او در پاسخ به این سوال که مقامات آمریکایی اتهاماتی را درمورد هدف قرار گرفتن عربستان به ما زدند،  اظهار کرد: پنج سال است که در یمن جنایت انجام می‌شود طبیعی است که آنها هم اقدامات دفاعی داشته باشند، ولی متهم کردن ایران در راستای دروغ‌های حداکثری است؛ کشور‌های وابسته همیشه وابسته می‌مانند کسانی که آنها را می‌دوشند مجبور هستند به آنها اعتماد بدهند.

موسوی همچنین درباره اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری و اینکه آیا ترامپ با این طرح موافقت کرده است یا نه، اظهار کرد: ایران برای توازن‌بخشی به حقوق و تعهداتش بعد از بدعهدهای طرف‌های اروپایی اقداماتی را انجام داد، آنها ۱۱ تعهد داده بودند؛ در رایزنی‌ها بین ایران و فرانسه به‌عنوان پیشنهاد مبالغی اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری مطرح شد، اما هنوز برخی کشور‌ها مایل و مجبورند از بقیه کشور‌ها اجازه بگیرند.

او تاکید کرد: رایزنی‌ها با اروپا و فرانسه ادامه دارد و منتظریم طرف‌های باقیمانده در برجام و ۳ کشور اروپایی گام‌های ملموسی برای اجرای تعهداتشان بردارند، به ما ارتباطی ندارد ترامپ موافقت می‌کند یا نه، طرف گفت‌وگوی ما فرانسوی‌ها هستند.

موسوی در پاسخ به سوال دیگری درباره گمانه‌زنی‌ها مبنی بر دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا در نیویورک تصریح کرد: دیدار آقای روحانی با ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل را تایید نمی‌کنم، این دیدار انجام نخواهد شد. اعلام کردیم اگر آمریکا تروریسم اقتصادی را بردارد و به برجام برگردد ممکن است در چارچوب کشورهای عضو برجام آنها هم گوشه‌ای بنشینند و حضور داشته باشند.

او درمورد فروش ساختمان های فرهنگی ایران در کانادا اظهار کرد: دوسال طول کشید که آنها حکم را اجرا کنند، هشدار داده بودیم که این موضوع خلاف قوانین بین المللی است، ایران فعلا این موضوع را حقوقی پیگیری خواهد کرد، بنابراین نتیجه پیگیری ها اطلاع رسانی می‌شود.

موسوی درمورد مکانیزم مالی ایران و روسیه یا همان سوئیفت روسی، بیان کرد: در پاسخ به استفاده ابزاری آمریکا از دلار به سمت حذف دلار و راهکار‌هایی برای مقابله با آن رفتیم، با اکثر کشور‌های دوست که تعاملات زیادی داریم با ارز‌های دیگر کار می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره صحبت‌های کمالوندی مبنی بر بازرسی آژانس انرژی اتمی از برخی دانشگاه‌ها، گفت: این بازدیدها مربوط به برجام نیست، بازدید‌های داوطلبانه و ذیل پروتکل الحاقی و گرفتن بهانه از مخالفان بود و ارتباطی با کاهش تعهدات برجام ندارد.

موسوی درباره بازداشت سه تبعه استرالیایی در ایران اظهار کرد: از سه مورد اطلاع ندارم؛ پارسال یک مورد به جرم جاسوسی بود و محکوم به حبس شد، دو مورد دیگر را از نهاد‌های مربوط بپرسید من اطلاعی در این باره ندارم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درمورد تناقض‌های گفتاری ترامپ خاطرنشان کرد: مدت‌هاست شاهد نوعی تشویش و بلاتکلیفی در بین تصمیم‌گیر‌ها و مقامات واشنگتن هستیم و نمی‌شود روی حرف‌هایشان حساب باز کرد، چون دوام حرف‌های آنها به ۲۴ ساعت هم نمی‌رسد.

موسوی در پاسخ به ادعایی در مورد اخراج بولتون و کاهش تحریم‌ها علیه ایران، گفت: ما پیامی از سوی آمریکا نگرفتیم و اخراج بولتون به تغییرات داخلی آنها بازمی گردد که هراز چندی اتفاق می‌افتد؛ به حرف‌های افراد گذرا در آمریکا توجه نداریم سیاست آنها همان تروریسم اقتصادی است.

او افزود: به اجرای تعهداتی که اروپایی‌ها موظف به انجام آن هستند، دل نبسته ایم، باتوجه به اقدامتشان فعلا خیلی جای امیدواری نیست، ولی پنجره دیپلماسی همچنان باز است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درمورد ادعای مطرح شده پیرامون نقش ایران در هدف قرار قرار دادن پالایشگاه عربستان، تاکید کرد: تهدید کشوری که اهل حماسه است خیلی منطقی نیست و این حمایت‌ها از عربستان تازگی ندارد و آنها پنج سال است درگیر هستند نمی‌توانند با حملات، ترور و جنایاتی که در یمن انجام می‌دهند انتظار داشته باشند اقدام متقابل نکنند، برای ما عجیب است که چرا آمریکا از آنها حمایت می‌کند.

او همچنین درباره سفر مقتدی صدر به ایران بیان کرد: مقتدی صدر سال‌هاست که به ایران رفت و آمد دارد، موضوع تازه‌ای نیست خیلی پیام تازه ندارد و حضورشان برای ما غنیمت است.

موسوی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت نفتکش انگلیسی گفت: مراحل حقوقی و قضایی تقریبا رو به اتمام است، دو سه کار بروکراسی مانده که ظرف چند روز آینده تمام خواهد شد فکر کنم این کشتی به زودی رفع توقیف شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران در حال طراحی است، در صورتی که اروپا به تعهدات خود عمل نکند، اجرا می‌شود.

این خبر در حال تکمیل است…