نمکی گفت: در ایام نوروز ۹ سفر به استان‌های سیل زده داشتم و در پایان سیلاب‌ها گزارشی مفصل از عملکرد وزارت بهداشت در ارائه خدمات به مردم مناطق سیل زده به مسئولان کشور و سازمان جهانی بهداشت ارائه خواهیم داد.

به گزارش پایان تیتر، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی که به میزبانی وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار  کرد: دیروز در استان گلستان، ۷۰ تن مرغ مرده در یک نقطه در آب رها شده بود و خوشبختانه تا امروز بیماری عفونی گزارش نشده است و هیچ نشانه‌ای از اپیدمی در مناطق سیل زده کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به مشکل بالا آمدن فاضلاب در شهر اهواز، اظهار کرد: دیروز چندین بار با استاندار خوزستان در تماس بودم و امیدواریم که تا امروز این مشکل برطرف شده باشد.

وزیر بهداشت، گفت: در ایام نوروز ۹ سفر به استان‌های سیل زده داشتم و در پایان سیلاب‌ها گزارشی مفصل از عملکرد وزارت بهداشت در ارائه خدمات به مردم مناطق سیل زده به مسئولان کشور و سازمان جهانی بهداشت ارائه خواهیم داد، چون با توجه به گستردگی آبگرفتگی‌ها در کشور، توانستیم یک بحران از نظر سلامت به خوبی مدیریت شد.

وزیر بهداشت یادآور شد: از ۲۰ اسفند ۹۷، مانور طرح سلامت نوروزی بهداشت محیط با ۳۰۰۰ اکیپ بهداشت محیط آغاز شد و نظارت‌های خوبی بر رستوران ها، هتل ها، اقامتگاه‌ها و مراکز عرضه و توزیع مواد غذایی و واحد‌های صنفی انجام شد.

نمکی تصریح کرد: در مورد شب چهارشنبه آخر سال اعتقاد دارم که یک رفتار نابه هنجار سازمان یافته در مورد این رسم باستانی شکل گرفته بود و این رسم تبدیل به میدان جنگ شده بود و برای کاهش مخاطرات این شب، هیچ کار پلیسی پاسخگو نیست، اما مشاهده کردیم که اگر در مدرسه، دانش آموزان را از خطرات این کار، آگاه کنیم و به آموزش بپردازیم، می‌توانیم شاهد کاهش مصدومیت‌ها و مرگ و میر ناشی از چهارشنبه آخر سال باشیم.

خدمت رسانی به بیش ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بیمار اورژانسی در طرح سلامت نوروزی

وی با بیان اینکه در طرح سلامت نوروزی بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به اورژانس مراکز درمانی کشور مراجعه کردند، افزود: در این مدت ۱۲۹ هزار مورد اعمال جراحی برای بیماران و مصدومان انجام شد که حدود ۷۳ هزار مورد از این اعمال، مربوط به اعمال جراحی الکتیو بود، چون به دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها ابلاغ کردیم که پزشکان متخصص و فوق تخصص در این ایام در بیمارستان‌ها حضور داشته باشند و اعمال جراحی الکتیو که لازم بود را انجام دهند که موجب نگرانی بیماران نشود.

وزیر بهداشت با اشاره به تشکیل ستاد مقابله با بحران سیل برای ایام نوروز و ارائه خدمات در سیل به مردم مناطق سیل زده، گفت: این ستاد از روز ۲۵ اسفند به فرماندهی بنده تشکیل شد و تمام مسئولان حق نداشتند از مناطق تحت مدیریت خود خارج شوند و معاونین بنده هر کدام به چندین استان سفر کردند و مراکز بهداشتی و درمانی را مورد سرکشی قرار دادند.

نمکی بیان کرد: هر شب، هر روز صبح زود و در طول روز چندین بار با روسای دانشگاه‌ها و استانداران مناطق درگیر با سیل، در ارتباط بوده و هستم و به محض آگاهی از وضعیت، به تیم مدیریتی وزارت بهداشت دستورات لازم را می‌دهم و تا اینجا کار‌ها به خوبی مدیریت شده و امیدوارم که مشکل حادی رخ ندهد و پیش بینی‌های لازم را انجام داده ایم.

وی با اشاره به خدمات ارزنده اورژانس به ویژه اورژانس هوایی و بهداشت محیط در ارائه خدمات به مناطق سیل زده کشور، گفت: تقارن سیل با طرح سلامت نوروزی و شلوغی جاده‌ها در مقایسه با سال گذشته، فشار کار را بر روی همکاران ما بیشتر کرده بود و برخی از صحنه‌ها مانند سیل شیراز خیلی غم انگیز بود و خانواده‌هایی را می‌دیدم که دختربچه ۳ ساله در آغوش مادر از بین رفته بود و یا کودک ۵ ساله در وضعیت کما بود، اما در کنار این صحنه‌های غم انگیز، طبیعت ایران از خشکسالی قدیمی بیرون آمد، زاگرس احیا و تالاب ها، دریاچه‌ها و سد‌ها پر از آب شدند.

مهمترین اقدامات وزارت بهداشت در سال ۹۸

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص برنامه‌های وزارت بهداشت برای سال ۹۸ اظهار کرد: در بهار امسال، پرونده الکترونیک سلامت را به عنوان یک تکلیف قانونی بر جای مانده، به سرانجام می‌رسانیم و برای اجرای این طرح مهم، دکتر صفی خانی را به عنوان مدیر پروژه منصوب کرده و مسئولیت مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت را نیز به وی سپرده ام.

نمکی تاکید کرد: اعتقاد دارم که پرونده الکترونیک سلامت مهمترین ریل برای ورود به نظام ارجاع و پزشکی خانواده است و تا پایان امسال نیز بخش عمده‌ای از نظام ارجاع و پزشکی خانواده در کشور اجرا می‌شود.

مدارس عاری از پوسیدگی دندان  اولویت وزارت بهداشت در سال جاری

به گفته وی یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت در سال جاری، مدارس عاری از پوسیدگی دندان است که این طرح در اردیبهشت ماه در استان اردبیل به صورت آزمایشی اجرایی می‌شود.

وزیر بهداشت بیان کرد: در سال جاری ساعت فعالیت برخی مراکز بهداشتی بزرگ تا ساعت ۱۰ یا ۱۲ شب خواهد بود تا اقشار مختلف در ساعات بعداز ظهر و شب بتوانند به این مراکز مراجعه کرده و خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

نمکی اظهار کرد: یونیت‌های مراکز دندانپزشکی در سال جاری در نوبت بعدازظهر نیز فعال خواهند بود و با دندانپزشکانی که در مراکز دولتی و فاقد مطب هستند، این مراکز با نرخی کمی بیشتر از نرخ دولتی، خدمات دندانپزشکی را ارائه خواهند داد، چون در شاخص‌های سلامت دهان و دندان وضعیت مناسبی نداریم.

واکسن روتاویرویس و پنوموکوک به واکسیناسیون کشوری اضافه می‌شوند

به گفته وی، ساخت دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک با کمک هندی‌ها و کوبایی‌ها در کشور در حال انجام است و این دو واکسن، امسال با قیمت تمام شده پایین‌تر به پروتکل واکسیناسیون کشوری اضافه خواهند شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه طرح تحول سلامت با تقویت سه بسته کاهش پرداخت از جیب، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و ماندگاری تیم پزشکی در مناطق کمتر برخوردار ادامه می‌یابد، افزود: در حال حاضر، تعداد زیادی پانسیون پزشک در کشور در حال ساخت است تا برای ماندگاری آن‌ها کمی انگیزه ایجاد کنیم و از سوی دیگر بخش خصوصی را برای مشارکت در حوزه سلامت ترغیب می‌کنیم، چون نمی‌توان با همان مدلی که بیمارستان قلب تهران یا نمازی شیراز را برون سپاری می‌کنیم، بیمارستان‌هایی در سراوان یا دیگر نقاط محروم را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

نمکی اضافه کرد: یکی از پیشنهاداتی که برای تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری بر روی آن کار می‌کنیم این است که تا ۳ سال به آن‌ها نیروی طرحی بدهیم و یا ضریب اشغالی از تخت‌های بیمارستانی آن‌ها را خرید تضمینی کنیم.

فرانشیز پلکانی در سال ۹۸

وی از فرانشیز پلکانی به عنوان یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت در سال جاری یاد کرد و گفت: امسال، برآورد کردیم که اگر بتوانیم با فرانشیز پلکانی، به جای اینکه منابع را صرف گروه‌های برخوردار کنیم به سمت گروه‌های آسیب پذیر و کمتر برخوردار سوق دهیم، اقدام عادلانه‌ای انجام داده ایم و اولین گام در اجرای این طرح این است که دهک‌های برخوردار را با فرانشیز بالاتری پذیرش کنیم و افرادی که تحت پوشش نهاد‌های حمایتی هستند از پرداخت فرانشیز معاف باشند.

وزیر بهداشت با اشاره به تجهیزات مراکز بهداشتی و درمانی ساخته شده، بیان کرد: هر تصمیمی که وزیر سابق گرفته و هر تفاهمی که انجام داده است، چک سفید امضاست و در شعب ما قابل پرداخت است، اما سیاست ما در توسعه درمان سرپایی است، چون اگر بتوانیم در مراحل اولیه، بیماری‌ها را تشخیص دهیم، به مردم و نظام سلامت کمک کرده ایم و با منابع ۳ تخت بیمارستانی می‌توانیم یک کلینیک راه اندازی کنیم. البته تخت بیمارستانی را نیز براساس نیاز مناطق مختلف توسعه می‌دهیم.

نمکی با بیان اینکه در حوزه آموزش پزشکی نارسایی‌های زیادی داریم، یادآور شد: آموزش‌هایی که ارائه می‌شود، هنوز جامعه محور نیست و هنوز دندانپزشک به جای جامعه محور و سلامت محور، یونیت محور تربیت می‌شود و پرستاران هنوز برای مراقبت‌های در منزل تربیت نمی‌شوند و دوره‌های رزیدنتی ما در برخی موارد، خیلی طولانی است، بنابراین در حوزه آموزش، حتما بازنگری خواهیم کرد.

جلوی واردات ۷۰ داروی وارداتی را گرفتیم

وی با بیان اینکه از روزی که به وزارت بهداشت آمدم، ترمز دارو‌های وارداتی کشیده شد، اظهار کرد: جلوی واردات ۷۰ داروی وارداتی را که تولید مشابه داخل دارد گرفتیم و در سال ۹۸ هیچ دارویی که مشابه تولید داخلی داشته باشد به کشور وارد نمی‌شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در سال گذشته، ۳ درصد داروی وارداتی ۱.۳ میلیارد دلار و ۹۷ درصد داروی تولید داخل ۵۵۰ میلیون دلار ارز بری داشته است. محکم ایستاده ایم که جلوی واردات داروی خارجی که مشابه داخلی دارد، گرفته شود و قید و بند‌ها را از پای صنایع داخلی آزاد کنیم تا واردات دارو را با سه مکانیزم که شامل تحت لیسانس بودن، انتقال تکنولوژی و تولید با کمک شرکت‌های دانش بنیان است را کاهش دهیم.

نمکی گفت: در حال حاضر به شدت و با سختگیری‌های بیشتر بر روی کارخانه‌های تولید دارو در کشور نظارت می‌شود و بحث ما این است که استاندارد‌ها باید به گونه‌ای باشند که همه پزشکان، کیفیت داروی ایرانی را قبول داشته باشند و بنده به غیر از یک قرص برای مادرم، هیچ قرص خارجی را در منزلم مصرف نکرده ایم.

وی افزود: اگر یک کارخانه داروسازی تخلف کند، به شدت با آن برخورد می‌کنیم، چون سلامت مردم از همه چیزی برای ما مهمتر است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه نسبت جمعیتی را برای توزیع امکانات و منابع حوزه سلامت در کشور قبول ندارم، افزود: قبول ندارم که نسبت جمعیت در سیستان و بلوچستان و مازندران یکسان بوده و پراکندگی جمعیت در ارائه خدمات مهم است و برای هر استان باید بر اساس یک مدل خاص، حوزه سلامت را مدیریت کنیم.

انتهای پیام/