سخنگوی دولت گفت: در یکی از بنادر سه میلیون تن کالا داریم و هیچ نگرانی برای تأمین کالا در یکسال آینده نداریم.

به گزارش پایان تیتر، علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری خود در حاشیه جلسه هیئت دولت ضمن گرامیداشت زنده یاد مرحوم ابوترابی اظهار کرد: درباره موضوع کشت با آب‌های آلوده در جنوب تهران در هیئت دولت بحث و مقرر شد، کمیته و کار گروهی با مسئولیت وزارت کشور و عضویت وزارتخانه‌های بهداشت، صمت، کشاورزی، نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شود و این کشت‌ها به سمت آبرو‌های سالم هدایت شوند تا کشت با آب آلوده متوقف شود.

سخنگوی دولت گفت: دولت زیان کشاورزان را پرداخت خواهد کرد، همچنین با متخلفانی که نسبت به رهاسازی فاضلاب اقدام کنند، برخورد می‌شود.

آغاز احداث سه خط جدید مترو/ زیرگذر پل گیشا تا پایان سال افتتاح می‌شود

ربیعی افزود: شهرداری تهران اقدامات خود را برای سه خط جدید مترو (۸، ۹ و ۱۰) آغاز کرده است، همچنین آقای حناچی گفت که از مجموع ۷۰ واگن CKD ترخیص شده ۲۸ واگن و چهار رام قطار به خطوط ریلی ۶ و ۷ مترو اضافه شده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: شهردار تهران گزارش داده است که چهارباغ تهران در شمال مصلی کلنگ زنی می‌شود و زیرگذر پل گیشا تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

هیچ نگرانی برای تأمین کالا در یکسال آینده نداریم/ پرداخت پاداش بازنشستگان در دو مرحله

ربیعی اذعان کرد: رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از بازدید خود از بندر امام خمینی(ره) ارائه کرد. در دولت تاکید شد که هرچه سریعتر این کالاها به کشور منتقل شود. ما در یکی از بنادر سه میلیون تن کالا داریم. تا تاریخ ۱۵ مرداد ۹۸ میزان واردات ۶۹ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش داشته است که این نشان می‌دهد تأمین ارز کالاهای اساسی انجام شده است و نگرانی بابت کالاهای اساسی در انبارها در یک سال آینده نداریم.

او  با استناد به گزارش رئیس کل بانک مرکزی از بنادر گفت: حجم نهاده‌های دامی و کالا‌های اساسی در بنادر نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۰ درصد بیشتر است و در دولت تاکید شد که این کالا‌ها هرچه سریعتر به اقصی نقاط کشور منتقل شوند.

سخنگوی دولت افزود: در دولت تصمیم گرفته شد که هزار کامیون در منطقه آزاد چابهار تا مرز میلک حرکت کنند تا هم کالاها تخلیه شوند و هم برای مردم استان سیستان اشتغال ایجاد شود.

ربیعی با اشاره به پاداش بازنشستگان گفت: پرداخت پاداش بازنشستگان در دو مرحله قطعی است.

اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به لوازم‌التحریر

سخنگوی دولت افزود: به لوازم التحریر  ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یافته و قرار شده قیمت کالا بر روی دفتر مشق ثبت شود. میزان تولید دفتر مشق هم باید مشخص شده و نظارت بر توزیع مناسب انجام شود.

دولت موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نیست

ربیعی در پاسخ به سوالی  درباره موضع دولت نسبت به تشکیل وزارت میراث فرهنگی گفت: دولت موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبوده و نظرش را به مجلس اعلام کرد. تشکیل این وزارتخانه قطعا بار مالی برای دولت خواهد داشت و هم موجب گسترش تشکیلات می‌شود. معاون پارلمانی ریاست جمهوری موظف شده مکاتبات خود را انجام دهد، ولی به هر حال اگر بر اجرای این طرح اصرار شود دولت آن را انجام می‌دهد. دولت معتقد است تشکیل این وزارت به بهتر شدن کار کمک نمی‌کند.

سخنگوی دولت در خصوص قیمت مرغ و لبنیات گفت: در مورد قیمت مرغ دو ماه مشکل داشتیم، نظر دولت ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود. در حال حاضر جوجه‌ریزی انجام شده و واردات هم در دستور کار است تا قیمت بازار به قیمت مورد نظر دولت بازگردد، تعزیرات هم بر قیمت‌ها نظارت دارد.

او درباره انتقاد یکی از فق‌های شورای نگهبان به پیوستن ایران به کنوانسیون پسماند هسته‌ای تصریح کرد: من با آقای صالحی و ظریف در این زمینه صحبت کرده‌ام و معتقدم این کنوانسیون خوب مطالعه نشده و اظهارنظر‌ها دقیق نبوده است. ما هیچ الزامی به دفن پسماند‌های هسته‌ای نداریم. مجلس ابهام شورای نگهبان را برطرف می‌کند. پذیرفتن این کنوانسیون به معنای الزام به پذیرش پسماند‌های هسته‌ای نیست. من پذیرش دفن پسماند هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی ایران را تکذیب می‌کنم.

ربیعی در پاسخ به سوالی در مورد محتوای ملاقات وزیر خارجه کشورمان با مقامات قطری گفت: علاوه بر مطرح شدن مسائل دو جانبه و مسائل منطقه‌ای ما با تک تک کشور‌های منطقه در مورد تامین امنیت خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مذاکره کرده و پیام ما این است که حضور رژیم صهیونیستی در منطقه که اعلام کردند یک حضور اطلاعاتی است برای کشور‌های منطقه یک دام است. تلاش ما بر عدم حضور بیگانگان در خلیج فارس است و این مسائل را در دیدار با کشور‌های منطقه اعلام می‌کنیم.

او درباره برکناری زودهنگام میعاد صالحی رئیس سازمان صندوق بازنشستگی تصریح کرد: کمال بی‌انصافی است مدت‌هاست می‌دانیم که این بحث مطرح است و نباید به دستور رئیس جمهور منتسب کنیم. خوانش، خوانش نادرست و غلطی است. از روز‌های اول سازمان‌های نظارتی اعلام کردند که با توجه به ماده قانونی ایشان حائز شرایط نیست و دیوان محسابات این را صریحا اعلام کرده بود.

ربیعی افزود: حتی در دوره‌ای که مرتضوی این‌مقام را کسب کرد دیوان به مدرک تحصیلی او ایراد گرفت؛ این ایراد دستگاه نظارتی بوده است.

سخنگوی دولت درباره اقدام دولت در خصوص پرونده محیط زیستی ها و طولانی شد روند رسیدگی به این پرونده اذعان کرد: دولت از امنیت سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه‌های مختلف حمایت می‌کند و قائل به نگاه امنیتی نسبت به این سازمان‌ها نیست.

ربیعی گفت: دولت با هرگونه نگاه امنیتی به این سازمان‌ها ها مخالف است و همه تلاش خود را برای اینکه تصمیم درست و قضاوتی عادلانه انجام شود و بر اساس استاندار‌های که از جاسوسی مطرح است عمل شود، به کار می‌گیرد، اما تصمیم‌گیری نهایی بر عهده قوه قضاییه و قاضی محترم است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: قوه مجریه ضمن حمایت از اقدامات قوه قضائیه، بر لزوم دقت در رعایت حقوق شهروندی تاکید دارد.

جلسه سوچی در آینده نزدیک برگزار می‌شود

او درباره دلیل تعویق جلسه ایران، آذربایجان و روسیه، گفت: هیچ دلیل سیاسی وجود نداشته بلکه صرفا مسائل فنی مطرح بوده که برای ما قابل پذیرش است. در آینده نزدیک این جلسه برگزار می‌شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص کسری بودجه دولت در سال ۹۸ و شایعاتی مبنی بر این که قرار است این کسری از بخش عمرانی تامین شود، گفت: همه مطلع هستیم که وقتی فروش نفت با مشکل مواجه شده ما با کسری بودجه مواجه هستیم. همه تلاش ما بر این استوار شده است که کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیبی وارد نکند.

او تصریح کرد: به عنوان مثال بودجه وزارتخانه‌ها با درصدی تعدیل شد، اما برنامه ریزی شده که حقوق و مزایا و همینطور حقوق بازنشستگان بدون کم و کاست پرداخت شود.

سخنگوی دولت افزود: ما برای کسری بودجه دو کار را دنبال کرده ایم؛ یکی کاهش هزینه‌ها که به دستگاه‌ها ابلاغ شده و دوم ایجاد درآمد‌های جدید است. برای اینکه این کسری بودجه را جبران کنیم با توجه به کاهشی که شرایط بودجه را همه می‌دانیم برنامه‌ریزی کرده‌ایم و بودجه آموزش و پرورش، بازنشستگان، بخش درمان و سلامت و نیرو‌های مسلح حتماً در شرایط کسری به طور کامل پرداخت خواهد شد.

ربیعی اضافه کرد: ما ۳۲ درصد در صندوق ذخیره ارزی داشتیم که ۱۲درصد از آن برداشتیم و در واقع ما پول جدیدی بر نداشتیم و همان ۱۲ درصد را برداشتیم.

سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت نفتکش حامل نفت ایران گفت: در روزهای آتی دادگاه جبل الطارق تشکیل می‌شود. ما از ابتدا این توقیف را اقدامی نادرست می‌دانستیم. اکنون برداشت ما این است که تصمیمات این دادگاه به امنیت منطقه کمک می‌کند. ما منتظر اقدامات مثبت در این زمینه هستیم تا آن را با حسن نیت تفسیر کنیم.

انتهای پیام/