رییس کمیسیون اجتماعی مجلس باتاکید برفعالیت مناطق آزاد درتوسعه استان ها، گفت:در سفر کمیسیون اجتماعی به آذربایجان شرقی دغدغه نمایندگان درخصوص مناطق آزاد و ورود کالاهای قاچاق به کشور مطرح شد.

به گزارش پایان نیوز، سلمان خدادادی در تشریح سفر چندی پیش کمیسیون اجتماعی به آذربایجان شرقی و بازدید از منطقه آزاد ارس،گفت:منطقه آزاد ارس یکی از مناطق آزاد بزرگ و تاثیرگذار درتوسعه استان آذربایجان شرقی است،نمایندگان درسفر به این استان طی بازدید از منطقه آزاد ارس نشست ها و جلساتی با مسئولان این منطقه درحوزه مسائل اقتصادی برگزار کردند و دراین جلسه دغدغه های نمایندگان درخصوص مناطق آزاد طرح شد.

ارس از مناطق آزاد تاثیرگذار درتوسعه استان آذربایجان شرقی/منطقه آزاد ارس جهش بزرگی درحوزه جلفا محسوب می شود

نماینده مردم ملکان درمجلس شورای اسلامی،ادامه داد:دغدغه نمایندگان دراین خصوص است که آیا مناطق آزاد در مسیر اهداف اصلی خود گام برمی دارند یا خیر،یا اینکه این مناطق به مراکزی برای ورود کالاهای قاچاق تبدیل شدند؛ البته در تاثیر مثبت مناطق آزاد در افزایش توسعه استان ها هیچ شکی وجود ندارد،به طوری که درمنطقه جلفا تحت تاثیر منطقه آزاد ارس جهش بزرگی به لحاظ پیشرفت ایجاد شده است.

خدادادی با بیان اینکه متاسفانه در کنار فعالیت مناطق آزاد برخی کالاها به صورت قاچاق به کشور وارد می شود، افزود: خوشبختانه گستردگی بحث قاچاق درمنطقه آزاد ارس دیده نشد؛به لحاظ اینکه این منطقه نوپا بوده و بسیاری از کارخانه ها دراین منطقه در حال شکل گیری هستند؛ بنابراین وجود مناطق آزاد بسیار بهتر ازنبودن آنها است.

بررسی معضل حاشیه نشینی تبریز در جلسه با شهردار و اعضای شورای شهر

وی با اشاره به اینکه کمیسیون اجتماعی مجلس برای دومین بار به استان آذربایجان شرقی سفر کرد، افزود: دراین سفر نشست ها و جلسات بسیاری با مسئولان استان با هدف بررسی مسائل مهم اقتصادی و اجتماعی برگزار شد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،تاکید کرد:در این سفر نمایندگان با اعضای شورای شهر،شهردار و مدیران شهرداری تبریز جلسه ای را با هدف بررسی معضل حاشیه نشینی در تبریز برگزار و دراین جلسه پیشنهادات نمایندگان و مدیران این استان در خصوص حاشیه نشینی مطرح شد،همچنین دراین جلسه بحث هایی درخصوص حمل و نقل در تبریز نیز به عمل آمد و مقرر شد که پیشنهاد مسئولان این شهر به کمیسیون عمران ارجاع شود.

مسئولان در جمع آوری  معتادان متجاهر در تبریز به خوبی عمل کردند

خدادادی با بیان اینکه یکی ازمعضلات اجتماعی در آذربایجان شرقی وجود معتادان متجاهر در تبریز است،افزود: خوشبختانه مسئولان در جمع آوری این معتادان در تبریز به خوبی عمل کردند،به طوری که درطی یکسال گذشته حتی یک معتاد متجاهر در سطح شهر دیده نشده است؛همچنین با انجام اقدامات فرهنگی در طی سالیان گذشته هیچ متکدی دراین شهر فعالیت نمی کند.

وی با اشاره به اینکه همچنین دراین سفر جلسه ای نیز با مسئولان اتاق بازرگانی،کارآفرینان،صاحبان صنایع و کارخانه ها برگزارشد،تصریح کرد:در این جلسه رییس سازمان تامین اجتماعی کشور و همه معاونان رییس این سازمان حضور داشتند و پیشنهادهای خوبی در جهت رفع مشکلات این بخش ها مطرح گردید؛ البته مقرر شد که برخی ازاین مشکلات از سوی وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی پیگیری شود.

بازدید نمایندگان از مراکز مختلف بازپروری معتادان و مراکز نگهداری از معلولان

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه کمیته ای متشکل از نمایندگان استان آذربایجان شرقی و اعضاء کمیسیون اجتماعی مجلس مسئول پیگیری موارد مطرح شده دراین سفرشده است،گفت: به طورحتم درجلسات آینده کمیسیون اجتماعی با حضور مسئولان مربوطه موضوعات مهم سفر نمایندگان به آذربایجان شرقی بررسی می شود.

خدادادی از بازدید نمایندگان از مراکز مختلف بازپروری معتادان، بیمارستان ۲۹ بهمن و مراکز نگهداری از معلولان دراین سفر خبرداد و افزود: همچنین درطول این سفر بازدیدهایی از شرایط چندین کارخانه داروسازی تامین اجتماعی به عمل آمد، از سوی دیگر در این سفر همایشی نیز با حضور نمایندگان تشکل های کارگری شمال غرب کشورشامل استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل برگزار شد که مهم ترین موضوع بررسی دراین همایش دغدغه افراد درخصوص تغییر قانون کار بود.

وی با اشاره به اینکه با نمایندگانی ازگروه های اجتماعی و فرهنگی استان آذربایجان شرقی جلساتی برگزارشد، گفت: دراین جلسات استاندار و معاونان حضور داشتند که استاندار گزارشی دراین حوزه به نمایندگان کمیسیون ارایه داد، البته پیشنهادهایی نیز درخصوص لایحه برنامه ششم توسط مسئولان استانداری مطرح گردید.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس،تصریح کرد: از سوی دیگر دراین سفر نمایندگان جلسه ای نیز با نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی برگزار کردند که دراین جلسه نقطه نظرات نماینده ولی فقیه درخصوص آسیب های اجتماعی مطرح شد و مقرر شد که این نقطه نظرات درحد و توان کمیسیون اجتماعی مورد پیگیری قرار گیرد./