وزیر امور خارجه گفت: اروپایی‌ها در موقعیتی نیستند که از ایران انتقاد کنند حتی در حوزه‌هایی که ارتباطی به برجام ندارد.

به گزارش پایان تیتر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در بازدید از مدرسه راهنمایی علامه حلی گفت: سفر هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به کشورمان و در پی آن سفر روحانی به بیشکک و دوشنبه فرصتی برای تبیین سیاستهای آینده است.

وی با اشاره به سفر وزیر امورخارجه آلمان به کشورمان افزود: اروپایی‌ها در موقعیتی نیستند که از ایران انتقاد کنند حتی در حوزه‌هایی که ارتباطی به برجام ندارد، سیاست اروپا و غرب در منطقه ما جز خسارت نتیجه‌ای برای منطقه ما نداشته است.

وزیر امور خارجه  تصریح کرد: برخی کشور‌ها مانند آلمان فروش تسلیحات به عربستان را برای کشتار مردم یمن متوقف کرده اند و برخی هم این کار را نکرده اند. مجموعا غرب اجازه داده که رژیم‌های خودکامه در غرب آسیا دست به جنایت بزنند، بنابراین مطرح کردن این مباحث ضروری است.

ظریف تاکید کرد: وظیفه‌ای که اروپایی‌ها و بقیه اعضای برجام دارند این است که شرایط روابط اقتصادی ایران عادی سازی شود، بنابراین اروپایی‌ها باید پاسخگو باشند که تا چه حد این عادی سازی را انجام داده اند؟

وی تصریح کرد: اقدام در برجام  مهم نیست بلکه نتایج مهم است، آن‌ها باید پاسخگو باشند که چه نتایجی بدست آورده اند، اینکه می‌گویند ما تلاش کردیم و نشد، ما هم می‌توانیم بگوییم که تلاش کردیم و نشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره ضرب الاجلی که ایران برای اروپایی‌ها تعیین کرده است، بیان کرد: بحث ضرب الاجل مطرح نیست، بلکه بحث برنامه جمهوری اسلامی ایران است. ما برنامه خود را اعلام کرده و گفته ایم در ۶۰ روز اول این اقدام را انجام می‌دهیم و در ۶۰ روز بعدی اقدامات دیگری را و سپس برای اقدامات بعدی تصمیم خواهیم گرفت.

وی در پایان تاکید کرد: بحث ضرب‌الاجل نیست و اروپایی‌ها می‌دانند که اگر اقدامی انجام می‌دهند باید بر اساس وظایف خودشان باشد و ما هم اقدامات خود را یا متوقف می‌کنیم، یا به تناسب اقدامات آن‌ها تصمیم گیری‌های لازم را اتخاذ می‌کنیم.

انتهای پیام/