رئیس انجمن دیابت ایران گفت: مصرف شیرینی ما را به دیابت مبتلا نمی‌کند بلکه اضافه وزن نقش اصلی در ابتلا به این بیماری را دارد.

به گزارش پایان تیتر، کامران نیکوسخن رئیس انجمن دیابت ایران در حاشیه همایش دیابت گفت: حدود پنج میلیون نفر در ایران به دیابت مبتلا هستند که البته طبق تحقیقات جهانی نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند و به یقین آمار مبتلایان بسیار بیشتر از این است.

بسیاری از افراد در جامعه، دیابت را تنها به عنوان یک بیماری ساده اختلال در قند خون می‌شناسند که فرد می‌تواند پس از ابتلا به آن تا آخر عمر از طریق مصرف قرص‌های کاهنده قند خون و در نوع شدیدترش تزریق انسولین به زندگی عادی ادامه دهد، اما واقعیت این است که وجود اختلال در قندخون تنها یک بیماری ساده نیست بلکه در صورت عدم شناسایی و مراقبت می‌تواند منشا بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر شده و بسیاری از اعضای مهم و اساسی بدن از جمله قلب، کلیه و چشم‌ها را از بین ببرد.

وی افزود: سن افراد یکی از مهمترین عوامل خطر ابتلا به دیابت است و توصیه می‌شود افراد بالای ۴۵ سال از لحاظ دیابت غربالگری شوند و آزمایش قند انجام دهند، درصورتی که مشکلی نداشتند باید هر سه سال یکبار این آزمایش را تکرار کنند.

اضافه وزن؛ عامل اصلی ابتلا به دیابت

نیکوسخن گفت: عدم کسب دانش و آگاهی کم دررابطه با بیماری مزمنی، چون دیابت مشکلی رایج در بین افراد مبتلا به این بیماری است. این امر می‌تواند منجر به عوارض جدی در بیماران شود و هزینه‌هایی سنگین را به نظام سلامت تحمیل کند؛ بنابراین ضروری است که کارکنان بهداشتی از روش‌های موثر انتقال اطلاعات برای این افراد استفاده کنند.

وی تصریح کرد: اضافه وزن، سابقه خانوادگی و کم تحرکی از دیگر عوامل مهم ابتلا به دیابت هستند که متاسفانه در برخی استان‌ها این موارد بسیار بیشتر به چشم می‌خورد.

وی افزود: مصرف شیرینی ما را به دیابت مبتلا نمی‌کند بلکه این اضافه وزن است که نقش اصلی را دارد به طوری‌که هر یک کیلوگرم اضافه وزن، پنج درصد خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

نیکو سخن در پایان تاکید کرد: برخلاف گذشته که فقط افراد مسن به بیماری دیابت مبتلا می‌شدند، امروز به دلیل شیوه زندگی و تغذیه‌ای دیابت دیگر متعلق به یک سن و سال نیست و حتی کودکان و نوجوانان نیز به آن مبتلا می‌شوند.

انتهای پیام/