نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس قلعه تاریخی طرق به عنوان پایگاه ملی قلعه، مراتع زیبای کروند، امامزاده باباعبدالله، خانه‌های پلکانی ابیانه، قلعه تاریخی۳ طبقه روستای هنجن و … را از مناطق و روستاهای گردشگری این منطقه نام برد.

به گزارش پایان نیوز ، مرتضی صفاری‌نطنزی ، با اشاره به لزوم توجه به توسعه گردشگری در روستاها، گفت: محورهای توسعه منطقه نطنز و قمصر، صنعت گردشگری قرار گرفته است و بقیه فعالیت‌ها و تلاش‌ها را باهمین محوریت دنبال می‌شود بنابراین کارهای عمرانی، ساخت‌وسازها و مسائل فرهنگی که انجام می‌گیرد می‌تواند در راستای تقویت گردشگری باشد.

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه چند مزیتی در حوزه نطنز و قمصر وجود دارد، ادامه داد: چند مزیتی که در این حوزه‌ها قابل توجه هستند، طبیعت‌گردی، مناظر و مناطق کوهستانی، کویرگردی و کمپ‌های گردشگری در مناطق کویری است و علاوه بر آن بحث‌های توسعه امکانات گردشگری را در سطح روستاها داریم.

وی افزود: روستاهای زیبایی داریم که می‌توانند مقصد گردشگری باشد و بعضی از آنها مثل روستای ابیانه سابقه و تجربه خوبی را داشته‌اند و سالیان سال است جذب توریسم داخلی و حتی خارجی دارد و بسیار قابل توجه است. روستاهای بسیار زیبای دیگری داریم که کمتر از ابیانه نیستند اما به آنها پرداخته نشده است مثل روستای طرق‌رود، کمجان، چیمه، بیدهن، فریزهند، بادرود، طره، برز، یارند، هنجن و …

جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ابیانه هم جاذبه مناطق کوهستانی را دارد و هم به عنوان یک اثر تاریخی و تمدنی است، ادامه داد: این روستا معماری خاص خود را دارد و همه این شاخص‌ها ابیانه را ابیانه کرده است؛ ابیانه به لحاظ اجتماعی یک واحد اجتماعی دست نخورده و باقی مانده قبل از اسلام است که زبان آنها زبان دوره قبل از ساسانی است و از این جهت نیز مورد توجه گردشگران خارجی است، در واقع یک واحد اجتماعی دست نخورده با ویژگی‌ها و سنت‌های خاص خود و باقی مانده از ۱۵۰۰سال پیش و شاید بیشتر است.

صفاری‌نطنزی با تاکید بر اینکه مشابه روستای ابیانه در این مناطق و روستاهای اطراف بسیار است، تصریح کرد: مجموعه روستاهای حوزه نطنز و قمصر ظرفیت و پتانسیل‌های خوب و بسیاری دارد که باید به آنها پرداخته و تبلیغ شود و زیرساخت‌هایی برای حضور و اقامت گردشگر ایجاد شود.

وی با بیان اینکه ابیانه به خاطر رفت و آمد بیش از اندازه گردشگر معترض است، افزود: باید مقداری از گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند را در روستاهای مختلف توزیع کنیم که هم این روستا صدمه نبینند و هم تمام گردشگران بتوانند از ظرفیت‌های گردشگری مناطق بهره ببرند.

جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس از وجود ۱۵قلعه تاریخی در نطنز خبر داد و گفت: قلعه‌های تاریخی طرق که واقع در روستای طرق‌رود نطنز است، قلعه‌ای بسیار قدیمی و به لحاظ میراثی قابل توجه است و گردشگران بسیاری را اعم از خارجی و داخلی پذیرا است.

صفاری‌نطنزی افزود: علاوه بر قلعه طرق، قلعه هنجن و قلعه جزن و قلعه‌های بسیاری در این حوزه هستند و طبق مذاکراتی که با میراث فرهنگی داشتیم قرار شد، این ۱۵قلعه در یک پایگاه ملی قلعه در نطنز تاسیس شود آنهم در قلعه طرق‌رود مستقر شود و همه این قلعه‌ها را تحت پوشش قرار دهد و  اولین نقطه در سطح کشور است که چنین پایگاهی به آن اختصاص داده شده است این نشان می‌دهد که نطنز به لحاظ تاریخی و گردشگری حائز اهمیت است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: این این حوزه انتخابیه گردشگری مذهبی و دینی را بسیار داریم و چیزی حدود ۴۰امامزاده در روستاها و شهرهای این حوزه انتخابیه وجود دارد از جمله آقاعلی‌عباس و چهاربزرگوار و … که می‌توانند مقاصد گردشگری باشد و باید این امامزاده‌ها را مرمت و بازسازی کرد و زیرساخت‌ها برای تردد و به لحاظ جاده‌ای و … فراهم شود چراکه قابلیت بسیار بالایی برای جذب گردشگر دارد و بسیاری از مردم برای رفتن به  زیارتگاه‌ها علاقمند هستند، در نطنز و قمصر زیارتگاه‌هایی وجود دارد که واجب‌التکریم و دارای شجره‌نامه معتبر هستند.

وی در مورد زیارتگاه باباعبدالله در روستای طار خاطر نشان کرد: روی سابقه تاریخی زیارتگاه باباعبدالله در روستای طار مسائل متنوعی وجود دارد و مطالعات تاریخی نشان داده که یکی از ۴پایگاه اساسی زرتشت در ایران در طار قرار گرفته و زبان مردم آن منطقه زبان باقی مانده از دوران ساسانی و زرتشت و حتی اشکانی بوده و قدمت آنچنانی دارد و در مورد امامزاده باباعبدالله گفته‌های متنوعی وجود دارد که باید بر روی آن کار شود.

جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: از این امکانات در این حوزه انتخابیه بسیار زیاد است و علاوه بر این به لحاظ تنوع اکوسیستمی، کوهستانی و آب و هوای ییلاقی که در نطنز و قمصر وجود دارد و همچنین منطقه کویری که آب و هوای گرم دارد با فاصله کم و در کنار یکدیگر، مزیتی را برای توریست فراهم کرده که هم می‌تواند مناظر طبیعی و کوهستانی این منطقه را ببیند و همچنین از مواهب کویری منطقه در فاصله کمتر از نیم ساعت بهره‌مند شود.

صفاری‌نطنزی با بیان اینکه حوزه انتخابیه‌اش در حاشیه کویر مرکزی ایران قرار دارد، ادامه داد: منطقه وسیعی از حوزه کاشان که به سمت اردستان می‌رود، مزایای خود را داشته و توریست قابل توجهی را  نیز دارد؛ کمپ متین‌آبادی نیز بسیار در جذب توریست داخلی و خارجی موفق بوده و کسی که در این منطقه سرمایه‌گذاری کرده بسیار راضی و درآمد خوبی نیز کسب می‌کند.

وی افزود: اینها نمونه‌های خوبی هستند که می‌توانند تکرار شوند و هم در ظرفیت کویر برای  پذیرش گردشگر ایجاد درآمد کنند و هم برای رشد و توسعه منطقه کنند، به همین دلیل محور توسعه منطقه را گردشگری گذاشتیم و تلاش ما این است که زیرساخت‌های لازم را برای این منظور ایجاد کنیم و از سرمایه‌گذارانی که علاقمند هستند در حوزه گردشگری سرمایه‌گذاری کنند دعوت می‌کنیم که به نطنز بیایند و مطمئن هستم که این صنعت هم به لحاظ اقتصادی قابل توجیه است و هم می‌تواند به رشد و توسعه آن منطقه کمک کند.

جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر
جاذبه های گردشگری نظنز و قمصر

این نماینده مردم در مجلس دهم قلعه تاریخی ۲۰۰۰ساله، قله رشته کوه کرکس، بنای رباط سنگی، دریاچه طبیعی و مسجد جامع امامزاده‌ها از جاذبه‌های گردشگری منطقه طرق‌رود نطنز برشمرد و گفت: روستای ابیانه از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز قدمت بیش از ۲۰۰۰ساله دارد که ساخت خانه‌ها در این منطقه بصورت پلکانی و از مصالح سنگ و چوب و خاک سرخ است و طبیعت زیبا، آتشکده هارپاک، قلعه تاریخی، مسجد جامع، مسجد حاجتگاه و بخصوص پوشش اهالی از جاذبه‌های گردشگری روستای ابیانه است.

صفاری‌نطنزی تصریح کرد: در بَرز از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز، عبور رودخانه و آب از میان روستا فضای بسیار زیبایی در دامنه کوه ایجاد کرده است و بافت تاریخی روستا، حمام تاریخی و امامزاده از جاذبه‌های گردشگری روستای برز است؛ همچنین در روستای کمجان، قلعه تاریخی، بافت روستا، مساجد ۱۴گانه و مراتع زیبای کروند از جاذبه‌های گردشگری روستای کمجان در بخش مرکزی نطنز است؛ همچنین در روستای هنجن بافت تاریخی روستا و قلعه تاریخی۳ طبقه، پوشش اهالی و امامزاده از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

وی روستاهای بیدهند (بیدتند)، فریزهند (فریزند)، تکیه سادات، چیمه، ولوجرد، روستاهای کشه، طار، یحیی آباد، مزده، نیه، رباط سنگ، رحمت آباد، حسن‌آباد، تاج آباد، ابیازن، میلاجرد، اسپدان، نسران، متین آباد، فمی، ده‌آباد، خالدآباد، آقاعلی عباس، بادرود، اریسمان، خداوندآباد، قلعه گوشه را از دیگر مناطق گردشگری حوزه انتخابیه خود نام برد.

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس در مورد حضور گردشگران داخلی و خارجی در حوزه انتخابیه خود گفت: در سال۹۲ شهرستان حدود یک میلیون و ۱۵۰هزار گردشگر داخلی و ۲۱هزار نفر گردشگر خارجی داشته است، در سال۹۳ یک‌میلیون و ۴۰۰هزار نفر از داخل و ۳۰‌هزار گردشگر خارجی و در سال۹۴ یک‌میلیون و ۶۰۰نفر گردشگر داخلی و ۳۹۰۰۰نفر گردشگر خارجی داشته، امسال نیز تا بهمن ماه ۲میلیون و ۳۰۰گردشگر داخلی و ۴۳هزار و ۵۰۰نفر گردشگر خارجی به این شهرستان سفر کرده‌اند./

پایان پیام