نمایندگان مجلس درخانه ملت دولت را مکلف به استخدام حداقل ۲۰ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها از میان جامعه ایثارگران با رعایت شرایط سنی، اخلاقی و علمی کردند.

به گزارش پایان نیوز، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲۷ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور اعاده شده از شورای نگهبان با اصلاح بند ج ماده ۳ با ۱۲۲ رأی موافق، ۵۴ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۹ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که براساس آن عبارت “با رعایت شرایط اخلاقی، علمی و سنی و بدون” جایگزین عبارت “بدون الزام به رعایت شرایط سنی و” شد.

براساس بند ج ماده ۳ اصلاحی شده لایحه مذکور؛

– دولت به منظور استمرار، توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، در جهت حفظ کرامت ایثارگران با اولویت عرضه منابع مالی، فرصتها، امکانات و تسهیلات و امتیازات به ایثارگران، پدر، مادر، همسر و فرزندان شهدا و همچنین جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکفل آنان، اقدامات زیر را انجام میدهد:

– دانشگاه ها و مراکز و موسسات آموزشی و پژوهشی و وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مکلفند حداقل ۲۰ درصد اعضای هیات علمی و مورد نیاز خود را از بین جامعه ایثارگران شامل رزمندگان با بیش از ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، جانبازان بالای ۲۵ درصد، آزادگان با بیش از ۳ سال اسارت، همسران و فرزندان جانبازان بالای ۵۰ درصد، همسران و فرزندان شهدا و فرزندان آزادگان با بیش از ۳ سال اسارت که دارای مدرک علمی مورد تایید وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان می باشند، حسب مورد از طریق استخدام و یا موافقت با انتقال کارکنان دیگر دستگاه ها یا تبدیل وضعیت کارکنان غیر هیات علمی تامین و از ابتدا آنان را به صورت عضو هیات علمی رسمی قطعی با احتساب سوابق آموزشی، پژوهشی و اجرایی مرتبط و تاثیر آن در پایه و مرتبه علمی با رعایت شرایط اخلاقی علمی و سنی و بدون آزمون و محاسبه استخدام کند. مسئولیت اجرای این حکم به طور مستقیم برعهده وزرا و روسای دانشگاه های مذکور است. مقامات یاد شده در این خصوص مجاز به اتخاذ تصمیم می باشند. احکام و امتیازات این بند شامل اعضای هیات علمی فعلی دارای شرایط فوق نیز می شود./

پایان پیام