به گزارش پایان تیتر از بجنورد ، در جلسه شورای اداری خراسان شمالی که با حضور رییس جمهور، وزیر کشور، برخی وزرا و مسئولان خراسان شمالی برگزار شد، روحانی گفت: زندگی ائمه برای ما درس است و باید تلاش کنیم زیبایی های اسلام را برای جذب مردم به خوبی بیان کنیم .

وی با اشاره به سیره سیاسی امام رضا (ع) افزود: امام رضا توانست دانش و علم اهل بیت را بیان کند و از این منظر یک موقعیت ویژه داشته است. امام رضا توانست در یک مجلس معظم رسمی نظراتش را بیان کند و مناظره داشته باشد و این بزرگ‌ترین مناظرات زیبای تاریخی را شکل داده است. این نشان می‌دهد که هیچ منطقی بالاتر از منطق بیان و استدلال نیست.

رئیس‌جمهور گفت: یکی از رسالت‌های ما دعوت مردم به حق است. اگر درست مردم را دعوت کنیم٬ خودشان اشتیاق می‌یابند برای پدریفتن اسلام. اگر مردم از اسلام فاصله یافتند تقیر از آن ما است. باید تلاش کنیم زیبایی‌های اسلام را توضیح بدهیم. نیازی به بگیر و ببند نیست و فقط باید به خوبی بیان کنیم. اگر بیان خوب باشد٬ مردم عاشق دین و مناسک آن می‌شومد و عبادتشان را به خوبی انجام می‌دهند.

‌روحانی در بیان ویژگی‌های سیره سیاسی امام رضا تصریح کرد: امام هشتم با پذیرفتن ولایت‌عهدی هدف مامون را نشان داد. ایشان در حکومت دخالتی نداشتند، اما وقتی در راه نماز عید می‌روند٬ همه صاحب منصبان را به سمت خود می‌کشانند و این همان نفوذ معنوی است که امام راحل هم همین عامل را داشتند. این قدرت معنوی باعث شد مردم در راه انقلاب خون دادند. باید همه کاری بکنیم که امروز هم این قدرت معنوی را افزایش دهیم. مردم ما عاشق خاندان رسالت و پیامبر هستند و در همه زمینه‌ها ایثار کرده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با سپاس از مردم استان٬ گفت: این اجتماع مردم برای قدرت‌نمایی اسلام و نظام است و ما اگر ارزشی داشته باشیم در خدمت‌گذاری به مردم است. مردم با وجودی که در مضیقه و فشار اقتصادی هستند٬ با وجو گرما٬ بیشتر به صحنه می‌آیند و می‌خواهند قدرت خود را نشان دهند. مردم انصافا سنگ تمام گذاشتند و از همه مردم استان سپاسگزاری می‌کنم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در این استان بین مسئولان٬ مردم٬ علما٬ سیاسیون و ائمه جمعه وحدت وجود دارد و در این حالت انسان احساس آرامش می‌کند. در شرایط فعلی بیش از پیش نیاز به وحدت و در کنار هم بودن داریم. مردم در کنار هم افتخارات بزرگی آفریده‌اند. امروز روز گفتگو و تعامل سازنده است و به این نام انتخاب شده است.

وی با یادآوری توافق هسته‌ای در ۲۳ تیر بر سر موضوع هسته‌ای٬ گفت: در برجام بر سر موضوع هسته‌ای با کشور قدرتمند دنیا توافقاتی داشتیم و آن‌ها وادار به تسلیم شدند. اینکه غربی‌ها می‌گفتند ما در حال ساخت سلاح هسته‌ای هستیم در این گفتگو‌ها منتفی شد و پرونده‌اش بسته شد. اینکه توانستیم قطعنامه سازمان ملل را لغو کنیم٬ یک کار بزرگی است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: ما در برجام عهدشکنی نکرده‌ایم. در اجلاس شانگ‌های دو نفر از سران دنیا گفتند که شما پیروز بزرگ سیاسی و اخلاقی را در تاریخ بدست آوردید. آمریکایی‌ها نتوانستند کاری بکنند و در تمام مجامع بین‌المللی و سیاسی و حقوقی شکست خورده‌اند. ما ملت ایران توانسته‌ایم قدرتمان را به نمایش بگذاریم.

روحانی در بیان مقایسه فراز‌های تاریخی و پیروزی‌های ایران در جبهه‌های مختلف٬ اذعان داشت: من هم در جنگ فرمانده بودم و هم در مذاکرات ناظر و مسئول بودم. شهادت می‌دهم کار حقوقی و سیاسی بزرگی انجام شده است. برخی در داخل کشور می‌گفتند این توافق به نفع آمریکا بود در حالی که با خرووج آمریکا این نظر منتفی شد.

وی درباره حق غنی‌سازی ایران بر اساس برجام٬ گفت: ما در قطعنامه ۲۲۳۱ حق غنی‌سازی را از سازمان ملل از همه کشور‌های دنیا گرفتیم. گشایش‌های اقتصادی خوبی هم پدید آمد که نمونه‌اش افتتاح ۱۴ فاز پارس جنوبی بود. برجام باعث شد تحریم قطعات برای این پروژه‌ها برداشته شود و این کار بزرگی بود. خودکفایی در بنزین و ایجاد پالایشگاه‌ها نمونه این موضوع است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: تولید ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز یک رکورد بی سابقه در تاریخ ایران است. افتتاح فاز‌های مختلف پالایشگاهی در بندرعباس٬ یکی از تاثیرات برجام است. بعد از برجام در سه سال توانستیم در بسیاری از صنایع تحرکات بزرگی را ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: اسرائیل خبیث باعث خروج آمریکا از برجام است. برخی مرتجعین منطقه هم اذعان کردند که به آمریکا برای خروج از برجام فشار آوردند. برعهدی آمریکای‌ها در کنار دشمنی‌های برخی از دشمنان ما باعث خروج آمریکا از برجام شد. آمریکایی‌ها البته با دوستان خود هم مشکل دارند.

رئیس جمهور در تبیین مواضع ایران پس از خروج آمریکا گفت: ما به کشور‌های ۵ به اضافه یک مهلت داده‌ایم. برخی قدم‌هایی برداشته‌اند. اروپایی‌ها نخواسته یا نتوانستند قدمی بردارند، ولی آمریکا در جریان برجام تنها مانده است. دنیا در برابر آمریکا ایستاد و این به خاطر صبر راهبردی ایران است. البته برخی از افرادی که در کار اقتصادی فعال بودند در ماه‌های اول این ماجرا بد عمل کردند و سوداگری کردند و سوء استفاده کردند. باید با این افرادبرخورد شود چرا که به ملت خودشان ظلم کردند.

روحانی با اشاره به وضعیت اقتصادی پس از خروج آمریکا از برجام٬ گفت: برخی از ما دلار گرفتند که کالای اساسی وارد کنند، ولی دلار را با قیمت بالا فروختند و مردم را دچار زحمت زیادی کردند. دشمنان هم با آن‌ها همراه بودند. ما در دولت تلاش می‌کردیم، اما تلاش ما در بخشی از کار‌ها کارساز نبود. زنذگی در این ۱۴ ماه سخت بود و سخت هست. اما مردم واقعا کمک خوبی کردند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان ویژگی‌ها دوران فعلی و راه برون رفت از وضعیت تحریم٬ مقاومت مردم را کارساز دانست و خاطرنشان کرد: قطعاٌ در شرایط جدید ما پیروز هستیم و دشمنان ما شکست می‌خورند. آینده بسیار روشن است. در برخی از مواقع ما سخن نرم می‌گوییم، اما هیچ‌گاه تسلیم نخواهیم شد. صبر ما زمان دارد و کاسه صبر ملت ایران لبریز شده است.

وی خطاب به دنیا افزود: استراتژی صبر راهبردی از ۱۸ اردیبهشت امسال به اقدام متقابل تغییر کرده است. در برابر تمام اقدامات٬ بازگشت پر برابر بازگشت٬ نقض در برابر نقض و اجرای کامل را در برابر اجرای کامل اجرا می‌کنیم. مسیر ما مسیر درستی است و این مسیر را ادامه می‌دهیم. مردم هم با این مسیر همراه هستند و به این نظر رسیده‌اند که در برابر زورگو صبر نکنند.

روحانی به شرایط کشور در دوران بحران سیل اشاره کرد و گفت: مردم بعد از این ماجرا بسیار خوب همراهی کردند. در جریان سیل من برخی از شب‌ها با ۲۵ استاندار در ارتباط بودم. شب‌های بسیاری سختی را گذراندیم. شبی با پل‌دختر هیچ ارتباطی نداشتیم و برای من بسیار سخت بود. همه نهاد‌ها و دستگاه‌ها به خوبی پای کار آمدند. هلی‌کوپتر‌ها در شرایط ریسک و خطر پرواز کردند و برای جان مردم همه در کنار مردم بودند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در حمله ملخ‌ها ۷۰۰ هزار هکتار را سم پاشی کردیم. امروز آمار و ارقام نشان می‌دهد شرایط ما بهتر شده است. البته مردم در فشار و سختی هستند. توان ما این بوده و به ملت شریف عرض می‌کنم که ما کاهلی و تبنلی نکرده‌ایم. ما در نمره دولت تجدیدی داشته‌ایم چرا که مردم در سختی و گرفتاری بوده اند. در ماه‌های اخیر تعادلی در بازار ایجاد شده و این نتیجه برخی تلاش‌ها است.

وی افزود: ما باید کاری بکنیم که تورم را کاهش بدهیم. در این سه ماه این قدم برداشته شده است. باید روند کنترل تورم ادامه داشته باشد. تلاش همگانی می‌طلبد که این تورم ثابت بماند. در جلسه اخیر سران قوا تصمیم گرفتیم امور بازرگانی را کمی متمرکز کنیم و این یک قدم مثبت است. امروز آثار مثبت تلاش‌ها دیده می‌شود.

روحانی با بیان طرح‌های مورد تصویب دولت در استان٬ ادامه داد: در خراسان شمالی در یک روز بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار قرارداد امضا و اجرایی می‌شود و باید همه تلاش کنیم که این مصوبات اجرایی و عملیاتی شود.

رئیس‌جمهور افزود: در منابع مشترک گازی در منطقه تلاش داریم از همه ظرفیت‌مان استفاده کنیم. در مخزن گاز پارس جنوبی امروز به اندازه قطر و بیش از این کشور برداشت می‌کنیم. این رقم امروز به ۶۰۰ میلیون متر مکعب رسیده که دو برابر شده و تا پایان سال ۶۰ میلیون دیگر هم اضافه می‌شود. ما در روز قیامت مسئولیت بسیاری داریم و باید پاسخگو باشیم.

وی با اشاره به همراهی مردم با دولت٬ خاطرنشان کرد: مردم همراهی بسیار خوبی با ما داشتند و همه تلاش ما این است که خادم مردم و امام هشتم باشیم. ما بار سنگین مطالبات مردم را روی دوش خود احساس می‌کنیم و این بسیار سخت است.

روحانی گفت: اگر تحریم اخیر و فشار‌های آمریکا نبود٬ ما برنامه‌های بسیاری برای کشور داشتیم. در حال حاضر نفت صادر می‌کنیم، اما شرایط کمی سخت شده است. در این شرایط فقط نیاز به وحدت٬ کار و تلاش داریم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: شرایط و روز‌های سخت می‌گذرد و قطعاٌ با پیروزی از این شرایط عبور می‌کنیم. بنا به روایت امام علی (ع) انسان‌هایی که تا پایان صبر می‌کنند و در کنار هم هستند٬ تا وقتی که خواسته‌هایشان مشابه هم باشند٬ افراط نداشته باشند٬ دستهایشان در دست هم باشه٬ شمشیرهایشان به یاری هم بیاید٬ چشم‌هایشان بصیر باشد٬ وحدت تصمیم و ارداه داشته باشند٬ پیروز هستند. این ملت وقتی شکست می‌خورند که بینشان اختلاف می‌افتد٬ مهربانی از می‌رود٬ سخن‌هایشان متناقض می‌شود٬ دل‌هایشان از هم جدا می‌شود٬ رودر روی هم قرار می‌گیرند؛ در این حالت خدا لباس عزت را آنان می‌گیرد.

نزدیک به ۲۲ هزار شغل در بودجه ۹۸ برای خراسان شمالی پیش‌بینی شد

نوبخت در شورای اداری استان خراسان شمالی گفت:اعتبارات عمرانی اختصاص یافته به استان خراسان شمالی طی شش سال گذشته به طور متوسط سالانه ۴۸۸ میلیارد تومان پرداخت شده که سه برابر دوره مشابه قبلی است.

وی ادامه داد:در سفر قبلی رئیس جمهور به استان (سال ۹۴) مبلغ ۶۲۵ میلیارد تومان برای ۲۶ طرح و پروژه مصوب شد که ۱۳۵ میلیارد تومان بیش از این مبلغ تخصیص یافت.

نوبخت با بیلن اینکه هدف دولت، تسهیل و تسریع در توسعه استان خراسان شمالی است، افزود:در این سفر دکتر روحانی هم برای ۴۴ طرح و پروژه مبلغ ۹۳۸ میلیارد تومان از اعتبارات عمومی، ۷۹۹ میلیارد تومان به همراه ۳۷۰ میلیون دلار از محل منابع داخلی دستگاهها، و بیش از ۹۹۳۶ میلیارد تومان به همراه ۴۳۸ میلیون دلار از محل بخش غیر دولتی اختصاص خواهد یافت.

هدف تحریم‌ها تعطیلی تولید کشور بود

وزیر صنعت و معدن و تجارت: تحریم‌ها فقط با هدف تعطیل کردن تولید وضع شد و البته تاثیر بحث‌های مالی هم مستقیم بر تولید بود.

رضا رحمانی وزیر صنعت و معدن و تجارت بعد از ظهر امروز در شورای اداری شهرستان جاجرم گفت: دشمن با تحریم‌ها به توقف تولید امید داشت، ولی مفتخریم بعد از ۱۴ ماه شاهد افزایش در تولید بودیم که میزان تولید نسبت به ۳ ماه اول سال گذشته یک درصد رشد داشته است.

وزیر صنعت و معدن و تجارت با طرح این پرسش که چرا دشمن نتوانست موفق باشد، اظهار کرد: آن‌ها تمام تلاش خود را برای تعطیلی فعالیت‌های ما به کار بردند، ولی رمز موفقیت ما همت مردمی است که نمی‌توانند جلوی آن‌را بگیرند.

رحمانی با تأکید بر اینکه جبهه ما در حال و روز فعلی معلوم است، خاطر نشان کرد: واحدی که می‌تواند تولیداتش را عرضه کرده و بفروشد، ما باید به آن کمک کنیم تا به صادرات منتهی شود و اگر ما تسهیل گری نکنیم ظلم بزرگی مرتکب شده ایم.

رحمانی وجود آلومینا را عامل تحول دو شهر گرمه و جاجرم دانست، ولی در عین حال عنوان کرد که برای خراسان شمالی در ۱۳ بند با استاندارتفاهم نامه امضا کرده البته تفاهم نامه‌هایی که فقط با استان‌های غیر برخوردار منعقد می‌شود.

رحمانی با اشاره به ظرفیت بخش خصوصی گفت: امروز نباید از توان بخش خصوصی غافل شویم و قصدمان از تولید افزایش صادرات است و در این زمینه مردم می‌توانند ورود پیدا کنند و از تولیدات آلومینیای جاجرم بهره‌مند شوند و با توان خودشان فروش را بالا ببرند.

وی به یکی دیگر از اعتراض‌های مردم منطقه در ارتباط با جذب نیروی غیر بومی اشاره کرد و افزود: جذب نیرو باید با نیرو‌های بومی باشد و تأمین و تدارکات و حتی حمل و نقل باید توسط نیرو‌های بومی انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه به استقبال از سرمایه‌گذاران بروید و زمین را باحداقل قیمت واگذار کنید، تصریح کرد: در حال حاضر شرایط اعطای زمین و سرمایه گذاری در گرمه و جاجرم فراهم است تفویض اختیار می‌دهم تا رئیس سازمان صنعت و معدن راحت‌ترین و بهترین شرایط را برای سرمایه گذاران ایجاد کند.

رحمانی رونق تولید را محور اصلی فعالیت‌هایش دانست و افزود: با تولیدکنندگان در حوزه آلومینیوم، مس قرارداد بلند مدت انعقاد می‌کنیم و محصول را از آن‌ها خریداری می‌کنیم.

توسعه استان باید سرعت بگیرد

نماینده، ولی فقیه در استان در این نشست ابراز امیدواری کرد: سرمایه گذاری برای فعالیت بخشیدن به ظرفیت‌های استان، توسعه استان سرعت بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی ،موافقت‌های اصولی بی نام برای سرعت بخشی به سرمایه گذاری را از اقدامات تحسین برانگیز استاندار عنوان کرد و گفت: سند توسعه استان هم راهگشای این مسیر خواهد بود.

وی از رییس جمهور، تلاش برای کنترل افزایش سرسام آور قیمت‌ها و مساعدت برای تکمیل زائرسرای استان در مشهد مقدس را خواستار شد.

تععین تکلیف شدن بازارچه مرزی پرسه سو

استاندار خراسان شمالی هم با قدردانی از همه مردم و تعامل نهاد‌های مختلف در مدیریت سیل گفت: بازارچه مرزی پرسه سو، معطل مانده و این استان با ۳۰۱ کیلومتر مرز با ترکمنستان، از این چنین ظرفیتی بی بهره است.

محمدعلی شجاعی با بیان اینکه ۴۴ درصد جمعیت استان، روستایی و با میانگین سنی ۳۰ سال، جمعیتی فعال است و بار تکفل محسوب نمی‌شود افزود: نگاه ویژه‌ای به سرمایه اجتماعی مردم داریم و باید حوزه‌های پیشران استان را که کشاورزی و صنایع تبدیلی است تقویت کنیم.

وی نگاه مردم را وحدت و همراهی با دولت توصیف کرد و گفت: بخشی از نگرانی زیرساختی را منابع تملک دارایی رفع خواهد کرد.

استاندار با بیان اینکه امروز درگاه سرمایه گذاری استان را امروز افتتاح می‌کنیم افزود: مجوز‌ها و استعلام‌های لازم را در این بخش جذب کرده ایم تا بروکراسی اداری به صفر برسد.

هشت گنجینه معرفت در هشت شهرستان استان هم امروز در سالروز میلاد امام هشتم حضرت رضا (ع) افتتاح می‌شود.

شجاعی گفت: دانایی، اولویت و زمان دار بودن، مبنای کار ماست.

نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه هم گفت: سال‌های ۹۲ تا ۹۵، اعتبارات طرح‌های عمرانی استان ۱۹۴۴ میلیارد تومان بود که در دولت قبلی، ۶۷۷ میلیارد تومان بود. در دو سال گذشته، ۹۸۵ میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافت.

شمار کارمندان خراسان شمالی بیشتر از کشور است

رئیس سازمان اداری و استخدامی گفت: هم اینک نسبت کارکنان در خراسان شمالی به نسبت جمعیت آن بالاتر از کشور است.

جمشید انصاری در حاشیه برگزاری شورای اداری شهرستان مانه و سملقان گفت: خراسان شمالی ۱.۰۸ درصد از جمعیت کشور را دارد در حالی که شمار جمعیت کارکنان دولت در این استان نسبت به کشور ۱.۲۲ درصد است.

وی افزود: این امر نشان می‌دهد شمار کارکنان دولت در خراسان شمالی نسبت به جمعیت کشور بالاتر است.
رئیس سازمان اداری و استخدامی گفت: در طول سال‌های اخیر ۲ هزار نفر در دستگاه‌های مختلف استان خراسان شمالی جذب شده‌اند.

وی با بیان اینکه نظام استخدامی در کشور بر مبنای نظام دستگاهی و نه منطقه‌ای است، خاطرنشان کرد: به لحاظ مسئولیت‌های قانونی مسئولیت هر بخش با وزیر آن بخش است.

انصاری اظهار داشت: بر این اساس سهمیه استخدام هر دستگاه در اختیار وزارتخانه مربوطه است و توزیع استانی و شهرستانی نیروی هر دستگاه نیز توسط وزارتخانه انجام می‌شود.

رئیس جمهور امروز یکشنبه ۲۳ تیرماه به همراه هیأت دولت سفر یک‌روزه‌ای به استان خراسان شمالی داشت که برخی از پروژه‌های سفر اول را به بهره برداری رساند.

انتهای پیام/