جلسه علنی امروز با وجود استیضاح ربیعی در دستور کار با حاشیه‌هایی همراه بود.

به گزارش پایان تیتر، صحن علنی امروز (چهارشنبه ۱۷ مردادماه) در حالی آغاز شد که استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دستور کار مجلس قرار داشت.

بعد از قرائت آیاتی از قرآن کریم، لاریجانی رئیس مجلس به عنوان رئیس جلسه اعلام کرد که اسامی مخالفان و موافقان استیضاح قرائت شود و اولین نفر به عنوان موافق استیضاح به پشت تریبون بیاید.

اما در این میان عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر درخواست ارائه تذکری آئین‌نامه‌ای را داشت. وی خطاب به لاریجانی گفت: ما درباره استیضاح ربیعی شبهه داریم که آیا این موضوع به صورت قانونی در کمیسیون اجتماعی بررسی شده است یا خیر؟ لذا از رئیس این کمیسیون بخواهید تا به پشت تریبون آمده و ۱۰ دقیقه‌ای در این مورد توضیح دهد.

لاریجانی بعد از تذکر ربیعی گفت که این استیضاح براساس آئین‌نامه و قانونی است.

در میانه توضیحات لاریجانی، احمد بیگدلی شروع به فریاد زدن کرد و درخواست طرح تذکر را داشت که رئیس مجلس خطاب به وی گفت: این طور فریاد زدن درست نیست و بهتر است آرام باشید تا وی توضیحاتش را بدهد.

احمد بیگدلی همان نماینده‌ای بود که برخی اعلام کرده بودند در استیضاح ۵ ماه پیش وزیر کار  جهت دریافت سمتی برای همسرش رأی مخالف به استیضاح ربیعی داده بود.

به تدریج بر تعداد نمایندگان تجمع کننده در مقابل هیئت رئیسه افزوده شد و نمایندگان همچنان در حال بحث بودند که در این میان لاریجانی پشت تریبون بیان کرد: اگر نمایندگان درخواست کننده استیضاح رأی خود را پس گرفته‌اند، باید بیایند و صحبت کنند، لذا اگر نمایندگان استیضاح خود را پس گرفته باشند، این استیضاح منتفی است.

در این میان، ازدحام وکلای ملت بیشتر می‌شد و بحث ها بالا گرفت، براین اساس ساعت ۸:۴۰ صبح بعد از تنها ۲۰ دقیقه از آغاز جلسه علنی زنگ مجلس به صدا درآمد و لاریجانی در پشت تریبون خواست تا خبرنگاران از جلسه خارج شوند.

پیش از این بارها درباره لابی‌گری‌های قوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صحبت‌های بسیاری مطرح شده بود و اکنون بنابر اعلام برزگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ۲۳ نماینده از درخواست استیضاح خود انصراف داده‌اند و این استیضاح از دستور کار خارج است، حال منتظریم جلسه غیرعلنی به اتمام برسد تا این موضوع کاملا مشخص شود.

در صحن علنی ساعت ۹ و ۲۰ دقیقه صبح باز شد و بار دیگر خبرنگاران در جلسه علنی حضور یافتند. هنوز تعدادی از نمایندگان در جایگاه هیئت رئیسه مجلس ازدحام کردند و صدای فریادهای تعدادی از نمایندگان از گوشه و کنار صحن به گوش می‌رسد.

ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صحن علنی حضور ندارد اما رستمیان به عنوان اولین نماینده موافق استیضاح در پشت جایگاه ناطقان قرار گرفته است که این موضوع اعتراض برخی نمایندگان را در پی دارد.

محجوب نماینده مردم تهران ضمن اعتراض با فریادهای بلند خطاب به لاریجانی اعلام می‌کرد که نباید بر اساس قانون زمانی که وزیر در جلسه حاضر نیست استیضاح آغاز شود اما لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به وی گفت: کجای آیین‌نامه چنین موضوعی نوشته شده است؟

لاریجانی تاکید کرد: بر اساس ماده ۲۲۹ آیین‌نامه داخلی مجلس در صورتیکه وزیر مربوطه در صحن علنی حضور نداشته باشد استیضاح‌کنندگان می‌توانند استیضاح را آغاز کنند و به سخنان خود ادامه دهند که در این میان برومندی و قوامی به خارج جلسه رفته و بعد از مدتی ربیعی وزیر کار همراه با تعدادی از نمایندگان به جلسه وارد شد و رستمیان اظهارات خود را آغاز کرد.

انتهای پیام/