وزارت خارجه آمریکا مدعی شد ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی سعودی بوده و اعلام کرد واشنگتن جامعه جهانی را در پیوستن به کارزار فشار علیه ایران ترغیب خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر به نقل از اسکای‌نیوز عربی، اریکا چیوسانو، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا حمله (پهپادی نیروهای یمنی) به آرامکو را اقدامی غیر قابل قبول دانسته و ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان معرفی کرد.

اریکا چیوسانو مدعی شد: «جامعه جهانی را ترغیب خواهیم کرد که به آمریکا در کارزار فشار علیه ایران بپیوندند. آمریکا در برابر اقدامات ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه دست بسته نخواهد ایستاد و اطمینان داریم که ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامکوی سعودی است. چاره‌ای جز مقابله با فعالیت‌های ایران وجود ندارد.»

در همین حال ۳ کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک درباره حملات به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان مدعی شدند: «واضح است که ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی است.»

این در حالیست که انصارالله یمن حمله پهپادی هفته گذشته به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان را بر عهده گرفته است.

به دنبال این حادثه، واشنگتن با سیاست ابهام‌افکنی آشکارا و بدون حتی ارائه یک مدرک و دلیل تهران را عامل اصلی این حمله دانست. عربستان و انگلیس نیز به تبعیت از این سیاست‌های آمریکا تلویحا و گاه به روشنی ایران را پشت این حملات اعلام کردند.

در این بیانیه همچنین ادعا شده است که سه کشور اروپایی همچنان از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ حمایت می‌کنند و از ایران خواسته شده تا به اجرای کامل تعهدات برجامی خود بازگردد.

در ادامه این بیانیه آمده است: زمان آن فرا رسیده که ایران مذاکرات طولانی مدت درباره برنامه هسته‌ای و موضوعات امنیت منطقه‌ای که شامل برنامه‌های موشکی‌اش می‌شود را بپذیرد.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت پارسال به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و اعلام کرد کارزار فشار حداکثری علیه ایران را به راه خواهد انداخت تا صادرات نفت تهران را به صفر برساند و آن را مجبور کند بار دیگر به میز مذاکره بیاید تا «توافق بهتری» برای آمریکا رقم بخورد. این اقدام دولت آمریکا پس از یک سال «صبر راهبردی» ۱۸ اردیبهشت امسال با اعلام رسمی رئیس‌جمهور کشورمان برای کاهش گام به گام تعهدات برجامی ایران روبه‌رو شد.

انتهای پیام/