معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا ضمن تشریح یک مورد برداشت غیر مجاز اظهار داشت : هر چند وقت یکبار نسبت به تغییر رمز های کارت های عابر بانک اقدام کنید و مسئولیت هر نوع استفاده خلاف از کارت بانکی به عهده کسی است که کارت به نامش صادر شده است .

 پیرمردی هستم که دیگر چیزی در ذهنم نمی ماند و قادر به حفظ بعضی موضوعات نیستم. فکر کنم آلزایمر گرفتم و از همین طریق دچار کلاهبرداری فضای مجازی شدم.

در حدود ۲ سال پیش تصمیم گرفتم که برای حساب بانکی ام که حقوق ماهیانه ام به آن واریز می شود، کارت عابر بانک تهیه کنم. بخاطر این که شنیده بودم با وجود کارت  عابر بانک دیگر احتیاج به حمل و نقل پول نقد نمی باشد و خرید هایمان هم ساده تر می شود.

به همین دلیل به بانک رفتم و درخواست کارت عابر بانک کردم و بعد از مدتی کارت عابر بانکم را پیدا کردم .

از ان به بعد خریدهایم را با کارت عابر بانک انجام می دادم اما با وجود آسانتر شدن خریدهایم و سنگین نشدن کیف پولی ام، یک مشکل بزرگی داشتم و آن هم این بود که نمی تونستم و قادر به حفظ شماره رمز عابر بانکم نبودم. بخاطر همین شماره رمز را روی برگی یادداشت می کردم و در جیبم قرار می دادم و برای خرید به آن رجوع می کردم.

تا اینکه چند روز پیش بعد از چک کردن حساب بانکیم متوجه شدم دو میلیون تومان از حسابم کم شده است. آخه من درسته پیر هستم اما حساب و کتابم خوب است و مو به موی خرج و برجم را زیر نظر دارم.

بعد از چک کردن حسابم حساب و کتابم باهم جور نبود با وجود این که خریدی غیر معمولی هم نکرده بودم. برای روشن شدن موضوع به بانک رفتم و قضیه را جویا شدم و متصدی بانک گفت: از حساب شما به صورت اینترنتی خرید صورت پذیرفته است. جالب کار آنجا بود که من استفاده معمولی از کارتم را بلد نبودم چه برسد به خرید اینترنتی.

ان زمان بود که متوجه شدم که حساب بانکی من هک شده است. متصدی بانک گفت که برای پیگیری این قضیه باید به پلیس فتا رجوع کنم و من هم این بعد از گرفتن پرینت بانکی ام و سیر روند شکایت، به پلیس فتا رفتم.

کارشناس جوان و مهربان پلیس فتا که پرونده شکایتم زیر دست ایشان بود از من پرسید کارتم را به کسی داده ام یا اطلاعات کارتم را کس دیگری هم می داند؟ که من در جواب گفتم نه کارتم را به کسی سپرده ام و نه اصلا رمز دوم برای کارتم تعریف کرده ام. مجددا کارشناس پلیس از من پرسید در مورد این قضیه به کسی هم مشکوک هستی یا نه؟ که در جواب گفتم: نمیدانم چه کسی این کار را کرده است.

بعد از گفتن اظهاراتم کارشناس فتا گفت: پدرجان شما بروید و ما پرونده شما پیگیری می کنیم و به شما اطلاع می دهیم.

تا اینکه بعد از گذشت مدتی کوتاه پلیس جوان به من تماس گرفت و برای روشن شدن برخی مسائل، مرا به پلیس فتا خواند.

کارشناس گفت که مبالغ برداشتی صرف خرید محصولات مواد غذایی و مبالغی نیز به صورت اینترنتی انتقال یافته است و گفت خرید ها از بقالی حوالی منزل شما این اتفاق رخ داده شده است.

(من عموما برای خرید به مغازه بقالی بازارچه حوالی منزلم رجوع می کنم و چون سالهاست صاحب مغازه من را می شناسد و چون به او اطمینان دارم رمز کارتم را به او داده ام و دیگر نمی خواد رمزم برای خرید یادم بیاید).

بعد از پیگیری های بیشتر پلیس کاشف به عمل امد که برداشت وجه از همان بقالی صورت گرفته شده است و فروشنده آن فروشگاه که پسری جوان و تازه کار می باشد و توسط صاحب فروشگاه تازه او استخدام شده است، متهم پرونده من است.

از پسر جوان پرسیدم که به طریق این کار را انجام داده است، گفت: زمانی که شما به مغازه رجوع کردید و برای حساب کردن اجناس کارت و رمز کارت را به من دادید، من هم همان موقع رمز و اطلاعات کارت را یادداشت کردم و در زمانی که شما مشغول خوش و بش با رییسم(صاحب فروشگاه) بودید، به عابر بانک رفتم و رمز اینترنتی شما را فعال کردم و از آن پس از حساب شما خریدهایم را انجام می دادم.

با این اتفاق از آن پس بود که فهمیدم اطلاعات حساب بانکی یکی از اطلاعات محرمانه ای است در نگهداری آن باید کوشا باشم و به هر طریقی که بود رمز عابربانکم را به خاطرم سپردم.

سرهنگ پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا ضمن بیان جزییات این پرونده ، بیان داشت : در حفظ و نگهداری کارت های اعتباری خود دقت لازم را به عمل آورید،از نگهداری رمز ها در کنار کارت و از انتخاب سال تولد وشماره شناسنامه وسالگرد ازدواج ویا مثلا چهار عدد مثل هم ویا ارقام صعودی یا نزولی به عنوان رمز کارت خودداری کنید .

این مقام انتظامی ادامه داد :  کارت و رمز عبور خود را جهت دریافت پول در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید ،در هنگام برداشت وجه مواظب باشید کسی رمز شما را نبیند ، برگ رسیدی که از دستگاه خودپرداز دریافت می کنید حامل اطلاعات مهمی است .آن را در محل رها نکنید و در صورت عدم نیاز آن را ازبین ببرید.

وی بیان داشت : موجودی حساب های بانکی مخصوصا حساب های عابر بانک را در فاصله های زمانی مناسب چک کنید ، از ارایه اطلاعات مالی و بانکی خود از قبیل شماره حساب ، شماره کارت های اعتباری و اعلام رمز های آنها و غیره به افراد و سایت های متفرقه و مشکوک خودداری کنید و از عملکرد قانونی ، اینترنتی بانک ها و سایر مراکز دولتی و رسمی اطمینان حاصل کنید .

سرهنگ پاشایی افزود :هر چند وقت یکبار نسبت به تغییر رمز های کارت های عابر بانک اقدام کنید ،از کارت های بانکی خود کاملا حفاظت کرده و اگر آن را لازم ندارید حتما با اطلاع بانک آن را باطل کرده و رمز آن را در هیچ صورت فاش ننمایید ؛ مسئولیت هر نوع استفاده خلاف از کارت بانکی به عهده کسی است که کارت به نامش صادر شده است .

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در توصیه آخرش به شهروندان خاطر نشان کرد : در فروشگاه هایی که امکان خرید با استفاده از کارت وجود دارد از دادن رمز کارت به فروشنده خودداری کنید.

انتهای پیام/