وزیر کشور گفت: وزارت کشور آمادگی دارد تا دانشجویان جغرافیای سیاسی در زمینه انتخابات با بخش تقسیمات کشوری تفاهمنامه امضا کنند.

به گزارش پایان نیوز،  عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در اختتامیه طرح همیاران توسعه روستایی که در روز دوشنبه ۳ آبان در محل دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با بیان اینکه برخی از دانشجویان رشته‌های دانشگاهی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد امکان عملیاتی کردن طرح های خود را در واحدهای رسمی دارند گفت: باید در راستای عملیاتی شدن این طرح‌ها انگیزه و شوق افراد مدنظر باشد با همت گروه جغرافیا این امر حادث شده و دانشجویان در ادامه کار خود برای ارائه طرح‌هایشان با فرمانداری‌ها هماهنگ می شوند.

وزیر کشور افزود: در طی سال این فعالیت‌ها را مجددا پیگیری خواهیم کرد و فارغ‌التحصیلان این گروه در اولویت استخدام قرار دارند و فرمانداری‌ها هم باید به این دانشجویان کمک کنند، آنان باید طرح‌های خوب را در زمینه اشتغال، درآمد و امنیت روستاها به فرمانداری‌ها اعلام کنند.

وی با بیان اینکه سند توسعه روستایی در برنامه ششم توسعه در ۳۱ استان شناسایی شده است گفت: می‌توانیم در همه روستاهای کشور پروژه توسعه روستایی را تهیه کنیم و این به صورتی نباید باشد که فقط سندی تهیه شود بلکه سندی باید لحاظ شود که بتواند روش‌ها و پیشنهادهای لازم را برای توسعه روستایی ارائه دهد.

رحمانی فضلی با تأکید بر اینکه حجم مهاجرت از روستاها بسیار نگران کننده است، گفت: ما نمی‌توانیم جلوی مهاجرت را بگیریم اما می‌توانیم آن را به خوبی مدیریت کنیم، با تهیه ۳۱ سند توسعه روستایی حداقل ۱۰ الی ۳۰۰ نفر در روستاها مشغول به فعالیت خواهند شد.

وزیر کشور افزود: مطالعات اولیه در زمینه طرح‌های توسعه روستایی در حد آمایش انجام شده و سرشماری نفوس و مسکن سالجاری اطلاع خوبی در این زمینه به دانشجویان خواهد داد.

وی با اشاره به منطقه قلعه گنج در کشور توانست از سوی بنیاد مستضعفین به بخشی از توسعه کیفی دست یابد اظهار کرد: این منطقه بیش از ۱۴۰ روستا دارد و بنده همه اختیارات خود را به فرماندار این شهرستان دادم تا تحت امر معین ما درآنجا فعالیت کند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: در ۶۰ روستای این منطقه صندوق توسعه روستایی ایجاد شد و مشارکت مردم در این امر بسیار جالب بود چرا که اهالی روستاها این صندوق را اداره می‌کردند و از محل یارانه‌های خود پس انداز کردند.

وزیر کشور ادامه داد: ۶۰۰ میلیون ظرف یکسال از سوی این روستاییان سرمایه‌گذاری شد، ما هم ۶۰۰ میلیون به آنان کمک کردیم که به دنبال آن انگیزه برای فعالیت و سرمایه گذاری آنان در این صندوق بیشتر شد و هیچ معوقه‌ای نداشتیم که پرداخت نشده باشد.

وی با اشاره به ارتقای این منطقه گفت: دانش آموزان این منطقه ۸ هزار نفر بودند که امسال ۶۵۰۰ دانش ‌آموز این منطقه با معدل بالای ۱۸ قبول شدند و یک هتل کپری ۴ ستاره نیز در این شهرستان ساخته شد که به نظر می‌رسد نقش بسیار خوبی در توسعه این منطقه داشته است.

رحمانی فضلی با بیان اینکه این منطقه در گذشته ناامن و محلی برای تروریست‌ها و گروگان‌گیرها بود گفت: امروز با توسعه این منطقه کمترین حوادث شرارت و گروگان‌گیری در این شهرستان رخ می‌دهد که می‌تواند نشانه خوبی برای توسعه باشد.

وزیر کشور تصریح کرد: ما برای ارتقای توسعه روستایی ۳۰۰ شهرستان نمونه را انتخاب کردیم و به دنبال این هستیم که دانشجویان در این روستاها به دنبال مستندسازی، تئوری سازی و ایجاد خلاقیت باشند.

وی تصریح کرد: ما دنبال امپراطورسازی نیستیم بلکه به دنبال رفاه نسبی کشوریم مردمی و درون‌زایی شدن در حوزه جغرافیا براین اساس وزارت کشور آمادگی دارد، جغرافیای شهری با شهرداری‌ها، جغرافیای روستایی با روستاییان و جغرافیای سیاسی در موضوع انتخابات و تقسیمات کشوری تفاهمنامه امضا کنند، این گام اولیه و کوچکی است تمام تحقیقات دانشجویان باید برای ارتقای توسعه روستایی طبقه‌بندی و مستندسازی شود.

انتهای پیام/