با حضور معاون اول رییس جمهور سامانه جامع آزمون تایر، ترمز و چرخ انواع هواپیماهای نظامی و غیرنظامی در شرکت هواپیماسازی ایران (هسا) به بهره برداری رسید.

به گزارش پایان نیوز، “اسحاق جهانگیری” بعداز ظهر روز پنجشنبه در جریان سفر به استان اصفهان، با حضور در شهرستان شاهین شهر در شرکت هواپیماسازی ایران (هسا) و ضمن افتتاح این سامانه از بخش های مختلف بازدید کرد و در جریان جزئیات این سامانه قرار گرفت.
این سامانه از تجهیزات کاملاً خاص و انحصاری بوده و طراحی، ساخت،نصب ، راه اندازی و بهره برداری از آن در اختیار چند کشور محدود صاحب فناوری های هوایی است و به دلیل راهبردی بودن این دانش در زمره فناوری های تحریمی قرار داشت که به لطف خدا امروز با همت متخصصان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع شرکت هواپیماسازی ایران شاهد افتتاح و بهره برداری از آن هستیم.
سامانه جامع آزمون تایر، ترمز و چرخ انواع هواپیما با قدرت ۴٫۷ مگاوات، توانایی انجام آزمون های استاتیکی و دینامیتی تایر، ترمز و چرخ انواع هواپیماهای سنگین نظامی و غیرنظامی تا تایرهای با قطر ۱۶۰ سانتی متر و سرعت ۶۵۰ کیلومتر در ساعت معادل ۱۱۰۰ دور در دقیقه را دارا است و از انواع فناوری های روز دنیا شامل میکانیک ـ هیدرولیک، الکترونیک، کنترل و اتوماسیون، نرم افزار و … بهره برده است
کلیه مراحل طراحی، ساخت ونصب این سامانه به صورت کاملا بومی و با مشارکت شرکت های دانش بنیان صورت گرفته و با بهره برداری از این سامانه امکان سرویس دهی در این حوزه را به سایر کشورها فراهم کرده است.
این دستاورد یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است و قطع وابستگی به خارج از کشور، صرف جویی ارزی و قرار گرفتن ایران درتراز چند کشور اول دنیا که صاحب این فناوری هستند از ویژگی های سامانه جامع آزمون تایر، ترمز و چرخ انواع هواپیماهای نظامی و غیرنظامی به شمار می رود.
انتهای پیام/