رئیس مجلس گفت: رسانه ها بی جهت با طرح مسائلی چون افزایش قیمت بنزین در مردم اضطراب ایجاد نکنند.

به گزارش پایان نیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز در پاسخ به تذکر کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه‌سرا مبنی بر اینکه این روزها در فضای رسانه‌ای شایعاتی مبنی بر افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس مطرح است،

گفت: بنده در این روزها در رسانه‌های مختلف اعم از رادیو و تلویزیون و روزنامه‌ها فضایی را می‌بینم راجع به دل‌مشغولی و اضطراب ایجاد کردن در مردم مخصوصا درباره افزایش قیمت بنزین یا یارانه‌ها که این مطالب واقعا درست نیست.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: دولت در حال حاضر در لایحه بودجه صرفا پیشنهادات خود را ارائه داده اما نمایندگان مردم هم در مجلس این موارد را بررسی می‌کنند و نمی‌گذارند به حقوق مردم تعدی شود، اینطور نیست که هرچه در لایحه بیاید مجلس آن‌ را تصویب کند

وی ادامه داد: خواهش بنده این است که رسانه‌ها توجه داشته باشند که بی‌جهت در کشور اضطراب ایجاد نکنند، چرا که نمایندگان مردم مصالح کشور را در حد وسع مردم در نظر می‌گیرند و براساس آن تصمیم می‌گیرند، کمیسیون تلفیق و کمیسیون‌های تخصصی مجلس ابعاد مختلف موضوع را بررسی می‌کنند، پس بی‌جهت در کشور التهاب ایجاد نکنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بودجه مجلس فقط توسط فقط رئیسه تعیین تصمیم‌گیری نمی‌شود، در آئین‌نامه داخلی هم آمده که کمیسیون بودجه مجلس و هیئت رئیسه به صورت مشترک در این باره تصمیم می‌گیرند و بنابراین چیز پنهانی وجود ندارد و در آنجا بررسی می‌شود و متناسب با شرایط تصمیم گرفته می‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه البته بگذریم که کل بودجه مجلس مقدار اندکی است، چرا که ما پرسنل زیادی نداریم، اظهار کرد: اینکه گفته می‌شود  حقوق نمایندگان ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کند، ۱۰۰ درصد کذب است و چنین چیزی وجود ندارد، آدم باید حرف روی قاعده بزند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما در هیئت رئیسه بحث کردیم که بودجه مجلس را کاهش دهیم، دوستان هیئت رئیسه نظرات بنده را در این باره به خوبی می‌دانند و ما امسال بودجه کل مجلس را به دلیل مشکلات اقتصادی کاهش دادیم و هیچ اضافه‌ای وجود ندارد.

وی گفت: با همان رشدی که به همه کارکنان دولت داده می‌شود، حقوق نمایندگان را هم بدهند و ما هیچ توقع و حرفی نداریم مگر اینکه بودجه مجلس را کاهش دهند، اما بحث ما این است که حرف خلاف نزنند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه چرا حرفی می‌زنید که ذهن‌ها را خراب می‌کنید، افزود: برادران و کسانی که آن زمان پوپولیسم را تقبیح می‌کردند امروز خودشان گرفتار یک پوپولیسم جدید نشوند، این چه فضایی است که به وجود می‌آورند و حرف‌های خلاف واقع می‌زنند.

وی با بیان اینکه همه مسائل مربوط به مجلس شفاف است، اظهار کرد: بنده شنیدم که گفته شده دیوان محاسبات بودجه مجلس را رسیدگی می‌کند و بعد رئیس دیوان محاسبات اینها را خط می‌زند که اصلا چنین چیزی نیست و دیوان محاسبات مرجع مستقلی است و بنده در این چند دوره به خاطر ندارم که یک بار ما به دیوان محاسبات مطلبی گفته باشیم و دیوان محاسبات چنین کاری کرده باشد، دیوان محاسبات گزارشات خود را ارائه می‌دهد و بررسی می‌شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه بودجه مجلس دو بخش بیشتر ندارد که شامل حقوق و مزایای کارکنان مجلس و خدمات دیگر است، گفت: مثلا مرکز پژوهش‌های مجلس و یا کتابخانه هزینه‌های اندکی دارند که بودجه‌ای به آنان اختصاص داده می‌شود.

رئیس قوه مقننه با تأکید بر اینکه چنین فضاسازی‌هایی به هیچ وجه درست و به مصلحت کشور نیست، بیان کرد: ما از ابتدای سال بیان کردیم که کشور مشکلات و تنگناهای زیادی دارد و همه وقت‌مان را صرف این می‌کنیم که چگونه بتوانیم این تنگناها را از بین ببریم و وضع آبادانی کشور را توسعه دهیم و اشتغال ایجاد کنیم، اما متأسفانه یک حرف خلافی زده می‌شود و در شبکه‌ها انتقال پیدا می‌کند که بودجه نمایندگان مجلس ۷۰ درصد افزایش می‌یابد که خلاف اندرخلاف است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: برخی از آقایان گفتند که بودجه مجلس شفاف نیست که باید از آنها پرسید شفاف به چه معناست. بودجه مجلس هم مثل سایر بخش‌ها نوشته شده و می‌توانید آن‌را ببینید و هرکدام از همکاران هم که مسئله‌ای دارند بیایند و آن‌را ببینند که متناسب با شرایط کشور و همه کارکنان کشور است و این حرف‌ها ظلم است و درست نیست.

وی با اشاره به اینکه یکی از همکاران مطلبی را مطرح کرد مبنی بر اینکه چرا بودجه عمرانی ساختمان‌های مجلس برای نمایندگان و کمیسیون‌ها ده سال طول کشیده است، گفت: ما دو راه داریم یا اینکه اعمال نفوذ کنیم و بودجه عمرانی مجلس را بیشتر و زودتر از بقیه بگیریم و یکی اینکه مثل بقیه پروژه‌های عمرانی تخصیص داده شود.

لاریجانی با بیان اینکه مشاهده کرده‌اید که در استان‌های کشور برخی از پروژه‌ها ۱۵ سال طول می‌کشد، گفت: بودجه عمرانی مجلس هم متناسب با همان پروژه‌ها تخصیص داده می‌شود و ما به سازمان برنامه و بودجه اعمال فشار نکرده‌ایم که حتما پول بدهد تا ما این پروژه‌ها را دو ساله تمام کنیم چرا که این روش را نادرست می‌دانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:‌ هرکدام از نمایندگان اگر مطلبی داشتند گزارش دیوان محاسبات در کمیسیون برنامه و بودجه وجود دارد و می‌توانند در آنجا این گزارش را مشاهده کنند اما حرف‌هایی که زده می‌شود درست نیست و خلاف است.

وی با بیان اینکه درست نیست که درباره کل لایحه بودجه و مجلس در کشور اضطراب ایجاد شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه فضایی ایجاد شده و برای اینکه همدیگر را تخریب کنند مسابقه داده می‌شود و بنده معتقدم ما بیش از آن که در کشور به عدالت اقتصادی نیاز داشته باشیم به عدالت اخلاقی نیاز داریم و نباید با آبروی افراد بازی کرد.

انتهای پیام/