نمکی گفت: اصلاح نظام اقتصادی دارویی کشور در برنامه وزارت بهداشت است چرا که اقتصاد نظام دارویی کشور مطلوب نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، سعید نمکی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در افتتاحیه نمایشگاه ایران فارما که در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به سیاست‌های حوزه دارویی اظهار کرد: ما چندین سیاست را در حمایت از تولید داخل به عنوان سیاست اصلی و چند حرکت اسطوره‌ای را دنبال می‌کنیم. اولین سیاست هموار سازی نظام بوروکراتیک برای ثبت و تولید دارو در کشوراست.
او افزود: من به همکارانم در سازمان غذا و دارو گفته‌ام  نباید به یک پرونده دارویی در سازمان غذا و دارو در زمانی بیش از یک هفته پاسخ داده شود و از همه شرکت‌های داروسازی تقاضا دارم با اتصال به سامانه ١٩٠ اگر پاسخ به یک پرونده داروی بیش از یک هفته طول کشید آن را به من اعلام کنند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه کارشناسان ما باید در توسعه تولیدات داخلی تلاش کنند، گفت: تکیه ما بر قدرت و مبانی دانشی شرکت‌های دانش بنیان است و ما در عرصه سلامت ١٢٠ شرکت دانش بنیان سخت کوش داریم و آخرین امید ما بر این حوزه‌ بر توانمندی داخلی و کمک شرکت‌های خارجی است.

نمکی افزود: اطمینان دارم که مهمانان خارجی حاضر در این جمع می‌دانند که ایران، کشوری نیست که از بازار دارویی آن بتوان گذشت؛ دوران تحریم گذراست و ما آن را سپری خواهیم کرد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: امروز واقف هستید با اندیشه نتانیاهو و بولتون و ترامپیسم نمی‌توان دنیا را اداره کرد؛ دورانی که قرار بود ما به زانو در بیاییم و دستمان را بالا ببریم سپری خواهد شد.

او با بیان اینکه ایران سرزمین فرصت‌های طلایی برای سرمایه‌گذاری در دارو، تجهیزات پزشکی و غذا و موادغذایی است، گفت: ایران سرزمینی نیست که بتوان در عرصه بین المللی آن را نادیده گرفت. همه امید ما به صنعت موشکی نیست هرچند که دستاورد‌های بین المللی در این حوزه داریم اما در عرصه نانو و رشته‌های دیگر مانند بایوتک که دانشمندان ایرانی در عرصه‌های بین المللی در آن‌ها می‌درخشند باید به ایران نگاه کرد.

تامین دارو‌های اساسی،سیاست‌های اصلی وزارت بهداشت

نمکی با تاکید بر اینکه تامین دارو‌های اساسی مردم ایران یکی دیگر از سیاست‌های اصلی ماست، گفت: مردم مورد تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار گرفتند و خوشبختانه در تهیه مواد اولیه دارو‌های مورد نیاز مردم ایران که باید آن‌ها را وارد کنیم خوشبختانه مشکل عمده‌ای در خدمت رسانی به مردم نداریم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اصلاح اقتصاد دارویی کشور گفت: نکته بعدی که در سیاست‌ها در وزارت بهداشت مورد توجه قرار دارد اصلاح نظام اقتصادی دارویی کشور است چرا که اقتصاد نظام دارویی کشور مطلوب نیست و راهکار‌هایی مدنظر داریم و به ابعاد اقتصادی از تولید تا داروخانه توجه داریم.

نمکی با اشاره به تخصیص ارز نیمایی به دارو اظهار کرد: به این فکر می‌کنیم که تبدیل ارز دولتی به ارزی نیمایی و ارز آزاد در برخی اقلام دارویی به شرطی که فشار مضاعفی در هزینه دارویی به مردم وارد نشود و نظام‌های بیمه‌ای بتوانند حمایت‌های لازم را انجام دهیم، اجرایی شود؛ امیدواریم در آینده نزدیک این مدل اقتصاد را برای برون رفت صنعت و اقتصاد دارو از بن بست عرصه کنیم و خوشحالم امروز به جای رقابت‌های ناسالم و تفرق در حوزه دارو کنار هستیم و به هم کمک می‌کنیم.

انتهای پیام/