معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به کارشکنی و نقض عهد آمریکایی ها در برجام گفت: اقدام آمریکایی ها علیه برجام، اقدام علیه گفت وگو و تعامل بین المللی است.

به گزارش پایان نیوز، اسحاق جهانگیری روز یکشنبه در نخستین همایش ملی صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر افزود: امروز دنیا با شرایط بسیار پرمخاطره ای روبه رو است، تحولات در دنیا به سرعت اتفاق می افتد. اتفاقاتی که امروز در غرب و آمریکا شروع شده است می تواند برای دنیا مخاطره آمیز باشد. چهره های خشن جنگ طلبی که در دنیا روی کار می آیند باید با عقل و تدبیر کنترلشان کرد.

وی افزود: خاورمیانه و منطقه حساسی که ما در آن قرار داریم آبستن اتفاقات مهمی است و برای عبور از مخاطرات نیازمند تفاهم، انسجام ملی داخلی، سنجیدگی، عقلانیت و اعتدال هستیم.

جهانگیری ادامه داد: سیاست رهبر انقلاب و سیاست دولت تدبیر و امید، هماهنگ با خواست مردم این بوده است که تهدیدهای بیرونی و درونی را از کشور دور کنیم. فرصتهای بهتر زندگی برای مردم و امیدوار کردن به زندگی آنها را فراهم کنیم و نگذاریم که تهدیدات، مردم را نسبت به آینده خودشان نگران کند، برجام حاصل این سیاست است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: برجام حاصل گفت و گوهای طولانی و پیچیده جمهوری اسلامی ایران با شش قدرت بزرگ دنیاست، برجام حاصل گفت و گوهای طولانی ایران با سازمان ملل متحد، آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپاست، برجام برنامه مصوب در داخل کشور و در نهادهای مهم رسمی مثل مجلس شورای اسلامی، شورای عالی امنیت ملی و هیات وزیران و نهایتا رهبر معظم انقلاب است.

جهانگیری اضافه کرد: برجام در سطح بین المللی مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد، آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپاست.

وی با بیان اینکه کارشکنی و نقض عهد آمریکایی ها در مقابل برجام فقط مخالفت با ملت ایران و کشور ایران نیست تصریح کرد: آمریکایی ها دشمنی شان با ایران سابقه ای طولانی دارد کارنامه سیاهی در عملکرد علیه ملت ایران دارند اقدام آنها علیه برجام اقدام علیه گفت و گو و تعامل بین المللی و اقدام علیه توافقات بین المللی است و حتما راه مقابله با چنین اتفاقاتی راه عقلانی و سنجیده است که باید در داخل کشور در سطوح نهادهای رسمی تصمیم گیری شود.

جهانگیری افزود: خوشبختانه ما در دستور رهبری بعد از قبول برجام، نهاد نظارتی بر برجام را قبول کردیم که رئیس جمهوری رئیس آن است و رئیس مجلس، نماینده رهبری و تعدادی از وزرا در آن عضو هستند.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه گفت: باید مواظب باشیم گاهی اوقات فضاهای کاذب ما را در زمین افراطی گری قرار ندهد و بازی در زمین دیگران برای ما درست نکند باید با دقت و عقلانیت با سیاستهایی که مورد تاکید رهبری بوده است با عزت، حکمت و مصلحت تصمیم گیری کنیم و ان شاء الله این چنین تصمیم گیری خواهد شد و منافع ملت به صورت جدی مراقبت خواهد شد.

وی در ادامه گفت: جامعه ما منابع، ظرفیت ها، فرصت ها و سرمایه های مادی و معنوی بسیار زیادی در اختیار دارد و در مقابل، با آسیب ها، تهدید ها و عوامل مخرب اجتماعی روبه روست.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: فقر، حاشیه نشینی، طلاق، تخریب و تهدید بنیان خانواده، اعتیاد و گسترش دامنه های آن، فسادهای مالی، اجتماعی، اخلاقی، شکل گیری مناطق حاد و بحران زا از جمله آسیب های مهمی هستند که متفکران و اندیشمندان علوم اجتماعی نسبت به وجود آنها در کشور هشدار می دهند.

جهانگیری با تشکر از برگزارکنندگان همایش صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و به خصوص وزیر کشور گفت: یکی از کارهای خوب وزارت کشور این بود که گزارشی از وضعیت اجتماعی کشور با کمک صاحب نظران و نخبگان دانشگاهی تهیه کرد که این گزارش نشان می دهد جامعه، نهادهای مدنی، دولت و همه مسئولین باید نسبت به آسیب های اجتماعی حساس باشند چرا که حساسیت به موقع کمک می کند بتوانیم این گونه پدیده ها و آسیب ها را از پیش رو برداریم.

وی افزود: در سالهای اخیر و به ویژه در یک سال گذشته، رهبری در جلسات مهمی که با سطوح مهم تصمیم گیری کشور از جمله سران سه قوه برگزار کردند یک مطلب مشخصی را مورد تاکید قرار دادند و به مسئولین اعلام شد و آن عزم نظام در کاهش، حل بحران ها و آسیب های اجتماعی است.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: مکمل این عزم و رویکرد این است که حساسیت و مشارکت جامعه و همه شهروندان در حوزه مسائل اجتماعی وجود داشته باشد. عزم ملی و قوام یک جامعه زمانی به وجود می آید که هم در مسئولین و هم در آحاد جامعه و نهادهای مدنی اراده ای جدی پدید آید.

وی افزود: دانش و تجربه بشری نشان می دهد آنچه باعث قوام و دوام یک جامعه می شود پایداری و سلامت نهادهای اصلی آن جامعه است. اگر این نهادها از سلامت و پایداری برخوردار باشند می توان گفت که قوام و دوام جامعه مستحکم و خدشه ناپذیر است.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: خانواده سالم و حساس، شهروندان مسئول و فعال و نهادهای مدنی و نخبگان و شبکه های اجتماعی منسجم و مستحکم راه را بر رشد هر گونه آسیب اجتماعی در جامعه می بندند. دولت و دستگاه های رسمی را وادار می کنند که نسبت به این مسائل به صورت چابک و با حساسیت برخورد و تصمیم گیری کنند.

وی اعتیاد را در جوامع به عنوان آسیبی مزمن و ریشه دار عنوان کرد و گفت: متاسفانه اعتیاد در جامعه ما هم به شکل سنتی و هم به صورت اشکال نوظهور وجود دارد و رشد اعتیاد در کشور بستر ساز شکل گیری بیماری های دیگر اجتماعی در کشور خواهد بود.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اعتیاد خود به تنهایی زاییده یک سری پدیده های اجتماعی است که با گسترش آن، بیماری های مزمن دیگری را نیز به دنبال خود وارد جامعه می کند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به این که اعتیاد فقط به فرد مصرف کننده آسیب نمی زند بلکه همه منابع فرهنگی و اجتماعی در جامعه را تهدید می کند گفت: جامعه ای که حساسیت خود را نسبت به اعتیاد از دست بدهد و آن را امری عادی تلقی کند، پرمخاطره می شود و بستری برای آسیب های کشنده و بحران زا به وجود خواهد آورد.

جهانگیری با اشاره به نام همایش و درستی انتخاب آن گفت: با این بلای خانمان سوز نمی توان در غیاب مردم مبارزه کرد. زمانی می توان با اعتیاد مبارزه کرد که آحاد مردم در مقابل آن احساس مسئولیت کنند.

معاون اول رییس جمهوری افزود: رویکرد دولت تدبیر و امید بر همین اساس در مقابله با مسائل اجتماعی، کمک خواستن از مردم است و تلاش ما این است که تمرکز بیشتری بر پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مشارکت اجتماعی از مهمترین سرمایه های اجتماعی کشور است گفت: این مشارکت در جامعه حس تعهد و مسئولیت نسبت به همنوعان را افزایش می دهد. با مشارکت اجتماعی امید به آینده و امید به زندگی عزت مندانه توسعه پیدا می کند.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: دولت در مسیر کنترل، کاهش و مهار مواد مخدر و اعتیاد و آسیب های اجتماعی به صورت جدی نیازمند مشارکت و حضور مردم در صحنه است و برای این کار باید تصویر دقیقی از ابعاد مختلف آسیب های اجتماعی و به ویژه اعتیاد به دور از سیاه نمایی و انکار، به مردم ارائه کنیم تا حساسیت جامعه، مردم و مسئولین برانگیخته شود.

وی افزود: ورود به گفتمان سازی اجتماعی و مبارزه با مواد مخدر نیازمند اتخاذ رویکردی یکپارچه و منسجم و ائتلافی فراگیر از سوی دولت و ملت است.

جهانگیری با اشاره به چهار جلسه برگزار شده با حضور رهبری ، سران سه قوه و دستگاه های مرتبط درخصوص موضوع آسیب های اجتماعی گفت: در این جلسات گزارش های مختلفی ارائه شد و مقرر شد شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئولیت مسایل اجتماعی را هم بر عهده بگیرد و تعدادی کارشناس اجتماعی نیز به اعضا جلسات آن اضافه شد و نیز قرار شد که سازمان امور اجتماعی نیز در وزارت کشور تشکیل شود.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: برای اینکه بتوانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم، در برنامه ششم توسعه در مبارزه همه جانبه با مواد مخدر و اعتیاد هدف گذاری صورت گرفته و مشخص شده است که در طول برنامه به چه میزان باید اعتیاد کاهش پیدا کند و هر دستگاه و وزارتخانه چه وظیفه ای دارد.

وی با اشاره به نام گذاری سال جاری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گفت: دولت نیز برای توسعه اقتصادی کشوربیش از پیش به سرمایه های انسانی توجه دارد و برنامه ریزی دقیقی در پیش گرفته است زیرا آنچه قادر است اقتصاد و توسعه کشور را دنبال کند سرمایه انسانی توانمند و متفکر است.

به گزارش ایرنا، جهانگیری در ادامه با اشاره به ظرفیت های ایران در حل ریشه ای آسیب ها و مسائل گفت: حل این مسائل نیازمند عزم و اجماع ملی است. پیش نیاز حل مسائل کشور برخوردهای غیر سلیقه ای و غیر جناحی است و باید برای حل مسائل در چارچوب مصالح و منافع ملی حرکت کنیم و از برخورد سلیقه ای، جناحی و گروهی اجتناب کنیم.