معاون اول رئیس جمهور جمله « ما می توانیم» را نه یک شعار بلکه یک باور دانست و گفت: مدیریت جهادی باور به «ما می توانیم» است.

به گزارش پایان نیوز؛ اسحاق جهانگیری در همایش فرماندهان پشتیبانی جنگ جهاد که در سالن همایش های صدا و سیما درحال برگزاری است، فرماندهان دوران دفاع مقدس را یادگاران ارزشمند جنگ خواند و تصریح کرد: نقش جهادسازندگی در عمران و آبادانی و پیشرفت کشور بر کسی پوشیده نیست.

وی افزود: یکی از مهمترین و بزرگترین حرکت های انقلابی امام راحل ایجاد جهادسازندگی بود.

جهانگیری با اشاره به دستاوردهای جهادسازندگی در آبادانی کشور و همچنین مهندسی جنگ خاطرنشان کرد: همه اینها تنها به خاطر انقلابی بودن و ساختار این نهاد و همچنین شرایط تشکیلاتی جهادسازندگی نبود بلکه مهمتر از آن ماهیت، روح، بینش و اعتقاد حاکم بر جهاد و جهادگران و به تعبیری فرهنگ و مدیریت جهادی بود.

وی افزود: این فرهنگ، مدیریت، تفکر و بینش همان است که خیلی از ناممکن ها را ممکن و راه های دشوار را به خوبی طی می کند.

معاون اول رئیس جمهور به تاثیرگذاری این نهاد در سالهای اخیر در کشور اشاره کرد و یادآور شد: ویژگی غالب مدیریت جهادی سالم بودن این نوع مدیریت است.

جهانگیری گفت: بر مدیریت جهادی ایثار حاکم است و این مدیریت سختکوش و سریع العمل است که به موقع تصمیم گیری می کند و تصمیمات را بی جهت عقب نمی اندازد و کار امروز را به فردا موکول نمی کند.

جهانگیری مدیریت جهادی را مدیریتی خلاق و نوآور خواند و گفت: اعتماد به نفس در مدیریت جهادی بالاست و انسان خود را ضعیف فرض نمی کند بلکه خداوند نیرو و انرژی در بنده خود قرار داده که می تواند ناممکن ها را ممکن کند.

وی با بیان اینکه امروز نیز مانند گذشته به مدیریت جهادی نیاز داریم، تصریح کرد: باتوجه به چالش های جدی که کشورمان در زمینه های مختلفی با آن روبروست ممکن است نحوه اعمال و شکل این مدیریت نسبت به گذشته متفاوت باشد اما ماهیت باید یکی باشد.

جهانگیری حضور خود در این همایش را نه فقط به عنوان معاون اول رئیس جمهور بلکه در راستای پیگیری اهداف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی تنها برای غلبه بر تحریم ها نیست بلکه باید اقتصاد کشور را در مقابل تکانه های خارجی مقاوم کند.

وی افزود: همچنین این نوع از اقتصاد باید بتواند در مقابل تحریم های سخت و دشوار اقتصاد کشور را روی پای خود نگه دارد.

معاون اول رئیس جمهور درخصوص ویژگی های عمده اقتصاد مقاومتی نیز تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی باید متکی بر ظرفیت ها و مدیریت داخلی باشد که دست پرورده تجربه بیش از ۳۷ ساله کشور است.

جهانگیری گفت: اقتصاد مقاومتی مبتنی بر کار نیروی انسانی تحصیل کرده، جوان و پرنشاطی است که می تواند کارآفرین نیز باشد.

وی برون گرایی را از ویژگی های دیگر اقتصاد مقاومتی خواند و یادآور شد: اقتصاد کشور نباید در داخل مرزها محاصره شود بلکه ما می خواهیم با دنیا تعامل داشته باشیم، کالاهای داخل کشور را به بازارهای بین المللی صادر و فناوری های روز دنیا را جذب کنیم و همچنین در جاهایی که نیاز است از منابع خارجی استفاده کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی مردم باید حرف آخر را بزنند، گفت: این نوع اقتصاد، اقتصاد سنتی و قدیمی با ظرفیتی کوچک نیست بلکه اقتصاد مقاومتی دانش بنیان است و می خواهد اقتصاد کشور را براساس دانش اداره کند.

جهانگیری اقتصاد مقاومتی را عدالت بنیان خواند و تصریح کرد: عدالت جوهره اصلی حرکت های انقلابی و اسلامی است که جوهره اصلی اقتصاد مقاومتی نیز هست.

* دشمن نمی تواند با ملت جنگ آزموده ایران وارد جنگ شود
معاون اول رئیس جمهور گفت: ملت ایران در تجربه هشت سال دفاع مقدس دشمن را  به این نتیجه رساند که با چنین ملت جنگ آزموده، تجربه دیده و دوران سخت گذرانده نمی توان وارد عملیات نظامی و جنگ به آن معنا شد.

اسحاق جهانگیری در گردهمایی فرماندهان و مهندسین جنگ جهاد با اشاره به  دوران مشترکی که در روزهای نخست پیروزی انقلاب با حاضران در این همایش داشت، افزود: دقیقا در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی بود که معمارکبیر انقلاب از ما دعوت کرد تا برای
سازندگی به سمت روستاها و مناطق محروم برویم.

وی ادامه داد: چند ماهی نگذشت که در خرداد سال ۵۸ امام راحل فرمان تشکیل نهاد مقدس جهادسازندگی را صادر کردند و همان جمع در این قالب جدید فعالیت خود را ادامه دادند.

جهانگیری با بیان اینکه جهادسازندگی در حوزه های مختلف نقش بسیار مهمی ایفا کرد، گفت: اگر امروز نگاه کوتاهی به شرایط کشور به لحاظ سیاسی و نفوذ انقلاب در دورترین نقاط کشور یعنی در روستاها، مناطق مرزی و محروم بیندازیم یقینا به این جمع بندی می رسیم که یکی از مهمترین و بزرگترین حرکت های انقلابی و موثر امام(ره) ایجاد جهادسازندگی بود.

وی افزود: امام به فعالان این عرصه می گفتند که شماها در هر روستا و منطقه ای که هستید بذر انقلاب را در میان مردم محروم کاشتید که از همان جا یک سرباز فداکار برای انقلاب اسلامی ساخته شد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در همان زمان به ناگاه جنگ شروع شد و فریاد و تقاضای جدیدی بلند شد که همه باید به سمت جبهه های جنگ حرکت کنند.

جهانگیری افزود: مطمئنا اگر آن دوران به خوبی تحلیل شود، یکی از برگ های زرین دوران دفاع مقدس نقش جهادسازندگی در مهندسی رزمی جنگ بود.

وی ادامه داد: با اینکه واحدهای نظامی هرکدام بخش لجستیک و پشتیبانی مهندسی رزمی داشتند اما آن که همه جنگ را پشتیبانی و نقش مهمی در مهندسی رزمی ایفا می کرد به طور قطع و یقین جهادسازندگی بود.

جهانگیری چگونگی ترسیم نقش جهادسازندگی را برای نسل فعلی و آینده قابل تاکید خواند و گفت: یقینا باید بر روی این موضوع تمرکز شود چراکه گاهی وقتی درخصوص مهندسی و پشتیبانی جنگ گفته می شود بیشتر درخصوص سازماندهی نیروهای مردمی، فرستادن آنها به جبهه و حداکثر ساخت خاکریز در شهرهای عملیات است درحالیکه کارهای جهادسازندگی بسیار فراتر از این حرف ها بوده است.

وی افزود: امام فرمودند نقش جهادسازندگی در جنگ از نقش نیروهای نظامی کمتر نبوده است لذا اینکه چطور بتوانیم این نقش را برای نسل آینده ترسیم کنیم مسئولیت سنگینی است که برعهده برادران وزارت جهادکشاورزی و همچنین کانون های شکل گرفته در این رابطه است.

جهانگیری گفت: کارهای علمی سنگین و پژوهش های مهمی در دوران دفاع مقدس انجام شد که ادامه آنها احداث پل های اعجازانگیزی چون پل اروند در صحنه نبرد و اتفاقاتی از این دست بود که شاید در تاریخ جنگ های دنیا اگر بی نظیر نبوده باشد، کم نظیر بوده است.

وی تعبیر جهادگران به سنگرسازان بی سنگر را از سوی امام(ره) بسیار مهم دانست و افزود: این موضوع جهت گیری بسیار مهمی را می رساند که حتما برای امروز ما موثر است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به چالش ها و مشکلات پیش روی امروز کشور به ویژه موضوع هسته‌ای تصریح کرد: معتقدم تجربه هشت سال دفاع مقدس دشمنان نظام و انقلاب اسلامی را به این جمع بندی رساند که ملتی که قادر است در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی از جنگی سرافراز بیرون آید که هنوز در ابتدای انقلاب خود نیروهای مسلحش را سازماندهی نکرده و با جنگ ظالمانه ای روبرو شود که در یک سوی آن قدرت های ظالم و بعضا مرتجع منطقه و طرف دیگر ملتی مظلوم است که تنها  تکیه‌اش بر نیروی لایزال الهی است با چنین ملت جنگ آزموده، تجربه دیده و دوران سخت گذرانده نمی توان وارد عملیات نظامی و جنگ به آن معنا شد.

وی با اشاره به اوضاع منطقه گفت: ما هم اکنون در ناآرام ترین منطقه کره زمین زندگی می کنیم چراکه امروز خاورمیانه در شرایط بسیار پیچیده ای قرار دارد و متاسفانه در کشورهای اسلامی نیز هر روز کشتار، خونریزی و قتل عام توسط گروه های تکفیری به بدترین وجه ممکن انجام می گیرد.

جهانگیری اوضاع کشورهایی چون سوریه، عراق، یمن و لیبی را از این دست خواند و تصریح کرد: بدون تردید راه اندازی گروه های تکفیری با دو هدف مشخص صورت گرفت که یکی از آنها خدشه دار کردن چهره اسلام رحمانی بود که توسط ملت انقلابی ایران به عنوان راهی نو و آزادی انسان ها در دنیا ارائه می شد در این راستا  اسلام هراسی همزمان با تبلیغات ایران هراسی در منطقه راه اندازی شد تا با ایجاد گروه های تکفیری امنیت ایران را با مخاطره روبرو کنند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: به فضل الهی امروز بدون تردید ایران به همت فرزندان عزیز کشور و نیروهای نظامی، اطلاعاتی و امنیتی کشور امن ترین کشور منطقه است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی عزیز امروز شاخصی است برای تمامی ملت ایران و انقلابیون مسلمان جهان که به چنین شخصیتی افتخار می کنند و البته در گوشه و کنار کشور از این افراد بسیار داریم.

*کالاهای اساسی باید در داخل تامین شود
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر توجه به ظرفیت های داخلی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: باید قادر باشیم تا نیازهای داخل و حداقل کالاهای اساسی کشور را در داخل تامین کنیم.

اسحاق جهانگیری در ادامه سخنان خود در  گردهمایی فرماندهان و مهندسین جنگ  جهاد، افزود: دشمن برای واردکردن ضربه ای کاری به کشورمان جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ایران را شروع کرد.

وی گفت: شاید هنوز شرایط مناسبی برای بازگوکردن بسیاری از مسایل نباشد اما حجم وسیعی از تحریم ها علیه کشورمان در شرایطی صورت گرفت که دشمن می دانست کشور متکی به درآمد نفتی است لذا فروش نفت ایران را نشانه رفت البته از ابتدای انقلاب سرمایه گذاری در نفت جمهوری اسلامی ایران تحریم بود چراکه نمی خواستند کشورهای مختلف نزد ما سرمایه گذاری کنند.

جهانگیری افزود: همچنین با تحریم خرید نفت از ایران برنامه ریزی تنظیم شده ای صورت گرفت تا نتوانیم بیش از یک میلیون بشکه اجازه صادرات داشته باشیم و تلاش شد تا همین تعداد نیز رفته رفته  به صفر برسد.

وی با بیان اینکه حمل و نقل کشور را نیز تحریم کردند، گفت: به شرکت های کشتیرانی خارجی اجازه ورود به بنادر ایران داده نمی شد و کشتی های ایرانی نیز اجازه ورود به بنادر خارجی را نداشتند و در واقع محاصره دریایی را پیش بینی کرده بودند.

جهانگیری افزود: همچنین در بخش پولی و بانکی هرگونه نقل و انتقال پول را تحریم کرده و حتی فراتر از آن هر ایرانی خارج از کشور ولو اینکه اعتقادی نیز به جمهوری اسلامی نداشت حق داشتن حساب بانکی در بانک های خارج از کشور را نداشت چراکه ایرانی بود.

وی گفت: این شرایط با برخی سوء مدیریت هایی که در داخل وجود داشت منجر به ایجاد شرایط اقتصادی دشوار در کشور شد.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: به فضل الهی و با کمک فرزندان کشور در جبهه دیپلماسی این توطئه خنثی شد البته یکبار دیگر نیز ایران اقتدار خود را در همین جبهه نشان داده بود و آن اینکه قادر است در مقابل ۶ قدرت بزرگ دنیا پای میز مذاکره بنشیند و حقوق ملت ایران را به جهانیان به رسمیت بشناساند.

جهانگیری این شرایط را منتهی به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب خواند و افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی بتوانیم اقتصاد کشور را در مقابل تکانه های خارجی نجات دهیم و همچنین با توجه به تجربه تحریم بتوانیم روی پای خود بایستیم.

وی اتکا به ظرفیت های داخلی در اقتصاد را از ویژگی های اصلی اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: امروز ما سازندگان بسیاری از کارخانه های مهم کشور هستیم، قادریم به راحتی پالایشگاهی را در داخل کشور طراحی کنیم و همچنین خودمان نیروگاه بسازیم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: ما کشور عقب مانده و به اصطلاح امروز جهان سومی نیستیم بلکه کشوری هستیم که با اتکا به توانمندی های خود بسیاری از بخش های توسعه ای داخلی کشور را می سازیم.

وی در تشریح عمل به اقتصاد مقاومتی در داخل کشور گفت: باید آب و خاک کشور را که ظرفیت های بالقوه هستند  بالفعل کنیم گرچه با محدودیت منابع آب روبرو هستیم اما از همین آب محدود نیز می توان درست تر و مناسب تر استفاده کرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: باید قادر باشیم تا نیازهای داخل کشور را خودمان تامین کنیم و حداقل کالاهای اساسی کشور را در داخل تامین کنیم.

جهانگیری مهمترین پیام اقتصاد مقاومتی را توجه به ظرفیت های داخلی دانست و تصریح کرد: اینکه گاهی شنیده می شود در بخش های اقتصادی بدون توجه به توانمندی داخلی به سمت استفاده از کالای خارجی می روند مغایر با سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به برنامه های بلندمدت و کوتاه مدت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: بیش از ۱۲۰ طرح مهم و کلیدی به عنوان اولویت های کاری سال ۹۵ را در این ستاد تهیه کردیم که یکی از آنها به راه انداختن واحدهای تولیدی کشاورزی و صنعتی است.

جهانگیری افزود: شاخص هایی که امروز در گزارش ها به ما می رسد حکایت از به حرکت درآمدن چرخ تولید است.

وی بیشترین طرح های این ستاد را متعلق به وزارت جهادکشاورزی دانست و گفت: نیروهای جهادی بهترین عملکرد را در بین دستگاه ها داشته اند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به خرید ۱۱،۵ میلیون تن از ۱۴،۵ میلیون تن تولید گندم کشاورزان از سوی وزارت جهادکشاورزی افزود: این یکی از دستاوردهای مهم وزارت جهادکشاورزی است که البته در زمینه کالاهای اساسی کشور این راه را ادامه خواهیم داد.

* مدیرعامل موسسه جهاد نصر: امروز جنگ در حوزه اقتصاد، اشتغال و بیکاری است
مدیر عامل موسسه جهاد نصر، فرماندهان  و جهادگران جنگ را سنگرسازان دیروز و سازندگان امروز خواند و گفت: اعتقاد داریم امروز باید معبر بسازیم.

یدالله شمایلی در همایش فرماندهان پشتیبانی جنگ جهاد که هم اکنون در سالن همایش های صدا و سیما در حال برگزاری است، تصریح کرد: معتقدیم جنگ دیروز در میدان توپ و تفنگ با دشمن بود و امروز جنگ در حوزه اقتصاد، اشتغال و بیکاری است.

وی در خصوص عملیات های جهادی موسسه جهاد نصر در راستای اقتصاد مقاومتی افزود: هم اکنون طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی خوزستان و ایلام که در دوران دفاع مقدس از بین رفته بود در دست اجرا است.

شمایلی ادامه داد: این طرح ملی که بزرگترین طرح کشاورزی تاریخ ایران است با مجوز مقام معظم رهبری و با اعتباری بالغ بر یک و نیم میلیارد دلار در حال اجرا است.

وی خاطر نشان کرد : هم اکنون دولت با تمام مشکلات نقدینگی خود ۷۰۰ میلیون دلار از هزینه اجرای آن را پرداخت کرده است .

شمایلی گفت: این طرح در صورت اجرای کامل منجر به تولید ۱۰ میلیون تن محصولات کشاورزی، ۲۱۰۰ میلیارد تومان درآمد و ۳۰۰ هزار شغل در استان خوزستان خواهد شد.

مدیر عامل موسسه جهاد نصر خاطر نشان کرد: ما در دوران دفاع مقدس روی مین ، معبر باز می کردیم اما امروز خیلی مواقع از خودی ها می خوریم.

در بیست و هشتمین دیدار سالانه فرماندهان و مهندسان جنگ و رزم علاوه بر اسحاق جهانگیری، علی جوادی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی ، یدالله شمایلی مدیر عامل موسسه جهاد نصر و تعدادی از فرماندهان جنگ و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی حضور داشتند.

قرار است گزارشی از اقدامات این جهادگران در راستای اقتصاد مقاومتی در این همایش ارایه شود.

همچنین رونمایی از چند کتاب و نرم افزار پرویز نیز از برنامه های این همایش است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزیر جهاد کشاورزی به دلیل عمل جراحی در این همایش حضور نیافت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ جوادی افزود: آقای حجتی به دلیل کسالت جزیی و عمل سینوس نتوانست در این همایش حضور یابد./
پایان پیام