وزیر اقتصاد و امور دارایی در صحن علنی مجلس گفت: اموال ایران در کانادا توقیف نشده است.

به گزارش پایان نیوز ،  علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۲۱ فروردین ماه) در جریان طرح سوال کریمی قدوسی درباره میزان اموال و دارایی‌های بلوکه شده ایران از سوی دولت کانادا گفت: توقیفی از اموال ایران نزد کانادا صورت نگرفته و اگر آقای کریمی قدوسی مدارکی دال بر این مسئله دارند ارائه کنند.

وی افزود: بنده بر اساس گزارشی که از بانک مرکزی دریافت کردم اساسا چنین توقیفی نسبت به اموال بانک مرکزی در کانادا صورت نگرفته است.

طیب‌نیا در ادامه با اشاره به سوال دیگر کریمی قدوسی درباره پرونده توقیف اوراق بهادار ارزی به مبلغ ۲ میلیارد دلار، گفت: در رابطه با این پرونده جنجال‌های زیادی صورت گرفت و بر علیه دولت مطالب زیادی عنوان شده است. اما ماجرای این پرونده چه بود؟ بانک مرکزی در گذشته و عمدتا طی دوره زمانی ۲۱ مرداد ۸۱ تا چهاردهم خرداد  ۸۶به منظور نگهداری و مدیریت ذخایر ارزی اقدام به خرید مقادیری اوراق قرضه دلاری از بازار بین‌المللی نمود.

وی افزود: اوراق خریداری شده به دو دسته کلی قابل طبقه‌بندی است. اوراقی که شماره اختصاصی آنها از پیشوند US برخوردار است که مبلغ این اوراق حدود یک میلیارد و ۷۵۰ میلیارد دلار می‌باشد و اوراقی که با پیشوند DA شناسایی می‌شوند و مبلغ آنها حدود یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار است.

وی ادامه داد: اوراق US با مجوز مقامات آمریکا منتشر می‌شود و قوانین آمریکا در قلمرو سرزمینی آنها حاکم است اما اوراق بهادار و پیشوند DA مربوط به اوراق بهاداری است که در حوزه اروپا مجوز آنها صادر شده است و خارج از حوزه جغرافیایی شمول قوانین آمریکا است.

وزیر اقتصاد با اشاره به گزارش‌های اداری بانک مرکزی گفت: از جمله این گزارش‌ها گزارش مورخ ۳/۹/۸۸خطاب به مرکز امور بین‌المللی رئیس جمهور حکایت از آن دارد که در اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی یعنی سال ۱۳۸۶ شمسی در پاییز سال ۸۶ موسسه امین اوراق، که در کشور لوکزامبورگ قرار دارد به دلیل وجود فشار و تهدیدهای روزافزون اداره خزانه‌داری آمریکا ازطریق دفتر نمایندگی خود در دبی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخواست نمود ضمن اعتراض از افزایش حجم اوراق قرضه هر یک از ارزهای موجود نزد آن موسسه، اوراق دلاری موجود به حساب خود نزد این موسسه تعیین تکلیف کند لذا این درخواست همان طور که عرض کردم در پاییز سال ۸۶ مطرح شد که اوراق ارزی ایران از موسسه لوکزامبورگی خارج شود اقدامی که بانک مرکزی در آن زمان می‌توانست انجام داد این بود که مبادرت به تغییر طبقه بندی اوراق مذکور نزد موسسه امین کرد و ترتیبی داد که اوراق مذکور به صورت امانی در اختیار یک بانک کوچک قرار گیرد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: متعاقب این اقدام بانک مرکزی مبلغ ۳۸۵ میلیون دلار از اوراق امانی فوق را در بازه زمانی چهار روزه از ۱۶ اسفند سال ۸۶ تا ۲۰ اسفند سال ۸۸ به فروش می‌رساند. در گزارش‌های داخلی بانک مرکزی علت عدم فروش بقیه اوراق نبود خریدار و کسادی بازار عنوان شده است. همچنین جدای از فروش بخشی از اوراق مبلغ ۹۳۵ میلیون دلار دیگر نیز به دلیل سررسید شدن برخی از اوراق در بازه زمانی ۲۴ اسفند ۸۶ تا ۱۷ اردیبهشت سال ۸۷ وصول شد اما این اتفاق برای ما بقی اوراق بهادار علی رغم سررسید شدن نیافتاد؛ و این بدین منظور است که در فاصله پاییز سال ۸۶ تا بهار سال ۸۷ امکان فروش و انتقال وجوه ناشی از اوراق قرضه موجود در موسسه لوکزامبورگی وجود داشته است.

طیب‌نیا تاکید کرد: نکته مهم در موضوع مذکور این است که در اواخر سال ۲۰۰۷ یعنی نیمه دوم سال ۸۶ و متعاقب دریافت اخطار از موسسه امین اوراق به استناد گزارش مورخ سوم آذر ماه سال ۸۸ بانک مرکزی خطاب به مرکز حقوقی و بین‌المللی ریاست جمهوری، مراتب به یکی از مقامات بالای وقت گزارش می‌شود. در این راستا کمیته‌ای تحت نظر ایشان و با حضور برخی از وزرا در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تشکیل می‌گردد لیکن در آن جلسه با این استدلال که بانک مرکزی مستقل است و اموال ان تحت توقیف قرار نخواهد گرفت این گونه تصمیم‌گیری می‌شود که اوراق مزبور فروخته نشود و نگهداری شود.

وزیر اقتصاد و امور دارایی افزود: متعاقبا اتهامات کذب ایالات متحده آمریکا مبنی بر دخالت ایران در عملیات تروریستی پیرو صدور حکم توقیف بدوی پرونده پترسون در سال ۸۷ و نهایتا در اردیبهشت ماه سال ۹۴ دیوان ایالات متحده آمریکا رای دادگاه نیویورک را که در سال ۱۳۸۷ حدود ۱ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار است دارایی متعلق به مردم ایران مصادره و در اختیار شاکیان پرونده قرار داده بود را تایید کرد. برای اینکه این موضوع بهتر روشن شود باید حوالی تاریخی رویدادهای مرتبط را به دقت مورد توجه قرار دهیم، در این صورت بر نمایندگان آشکار خواهد شد که قصورهای صورت گرفته توسط چه کسانی انجام شده است.

وی افزود: در تاریخ مهرماه سال ۸۷ طرح اولیه دعوی علیه ایران صورت گرفت و در ۹ خرداد سال ۸۲ دادگاهی علیه ایران به اتهام نامربوط نقش در انفجار بیروت حکم صادر کرد و در ۱۶ شهریور سال ۸۶ دادگاه حکم به تأدیه خسارت به مبلغ ۲٫۶ میلیارد دلار صادر کرد و حدود ۹ ماه بعد حکم توقیف بدوی روی اوراق بانک مرکزی ایران که در حوزه آمریکا منتشر شده صادر شد، در سال ۹۰ بانک مرکزی به این پرونده ورود کرد البته در بهمن سال ۹۰ براساس حکم رئیس جمهور آمریکا دستور اجرای حکم مسدودی دارایی های ایران صادر شد.

طیب نیا در این رابطه ادامه داد: بعد از ۶ ماه از دستور اجرایی مذکور قانونی در آمریکا مصوب می شود که براساس آن تهدیدهای حقوق بشری ایران و سوریه کاهش یابد که به استناد آن دولت و بانک مرکزی به یک صورت قلمداد می شود و بر این اساس یعنی مصونیت اموال بانک مرکزی برداشت می شود با این بسترسازی ۵ ماه بعد دادگاه حکم تاکید به رأی قبلی به نفع خواهان صادر می کند و آنچه در ۱۸ تیر سال ۹۳ رخ می دهد صرفا صدور رأی تجدیدنظر است و در اردیبهشت سال ۹۵ نیز دیوان عالی آمریکا این حکم را ابقاء می کند حال شما قضاوت کنید قصور از طرف چه کسی بوده است.

وی افزود: از آذرماه سال ۸۶ که موسسه امین اوراق در لوکزامبورگ که درخواست خروج اوراق قرضه دلاری ایران را مطرح می کند تا تاریخ اعتبار اوراق به صورت امانی یعنی بهمن سال ۸۶ و نهایتا تا تاریخ توقیف این اوراق یعنی ۲۴ خرداد سال ۸۷ حدود ۶ ماه فرصت اتخاذ تصمیم در خصوص اوراق بهادار باقی مانده وجود داشت که از آن استفاده نشده است.

طیب نیا ادامه داد: علت عدم اقدام مناسب به طور رسمی اعلام نشده و حدودا ۳۸۰ میلیون دلار منتقل شده است اما به گواهی مقام های مسئول در آن زمان رعایت ملاحظات مقامات عالی اجرایی وقت بوده است البته با عنایت به اینکه از اوایل سال ۲۰۱۲ بانک مرکزی توسط اروپا تحریم شد و موسسه امین اوراق دلاری با منشا انتشار اروپایی را نیز تا زمان تعیین تکلیف اوراق با منشا اوراق دلاری آمریکایی توقیف نمود.

وی گفت: اگر در فاصله آذرماه سال ۸۶ تا خرداد سال ۸۷ یعنی طی مدت ۶ ماه این اوراق تبدیل و منتقل می شد در این دوره ما شاهد مشکلی نبودیم.

وزیر اقتصاد در خصوص موسسه میزان گفت: براساس بند ب ماده یک قانون پولی و بانکی کشور نظارت بر فعالیت بانک ها و موسسات اعتباری بر عهده بانک مرکزی است و قانونگذار در این زمینه به وزیر اقتصاد مسئولیت و اختیاراتی را تفویض نکرده است.

وی ادامه داد: مسئولیت وزیر اقتصاد صرفا در حد عضویت در مجمع عمومی بانک های دولتی است بنابراین ضمن تکرار درخواست قبلی خود سوال از وزیر اقتصاد در حوزه هایی که مسئولیت ندارد قاعدتا موجه نیست اما به دلیل احترام به مجلس و به عنوان عضوی از دولت براساس گزارش های بانک مرکزی و بانک صادرات به صورت خلاصه گزارشی را ارائه می کنم.

وی افزود: تعاونی اعتباری میزان از وزارت تعاون مجوز گرفت در اداره کل ثبت اسناد املاک استان خراسان به ثبت رسید اگرچه موضوع اصلی فعالیت آن ارائه خدمات به کارکنان و بازنشستگان قوه قضائیه و دادگستری بود اما در عمل تخلف صورت گرفت و با ایجاد ۱۱۰ شعبه اقدام به جذب سپرده از مردم در امور بانکی کرد.

طیب نیا ادامه داد: در سال ۸۳ با تصویب قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی تلاش برای ساماندهی موسسات غیرمجاز شروع شد و موسسه میزان سعی کرد برخی از الزامات بانک مرکزی را لحاظ کند از جمله ۱۶۰ میلیارد تومان به عنوان سرمایه اولیه و صد میلیارد تومان تحت عنوان سپرده قانونی در اختیار بانک مرکزی قرار داد.

وی افزود: به دلیل فعالیت غیر حرفه ای مدیران تعاونی و عدم رعایت الزامات احتیاطی بخش عمده ای از تسهیلات به برخی از مشتریان خاص از جمله شرکت پدیده شاندیز و برخی از اشخاص ارائه شد و نهایتا این موسسه برای بازگشت سپرده های مردم با مشکل روبه رو شد.

طیب نیا افزود: بانک مرکزی مسئولیت رسیدگی به این موضوع را به بانک مرکزی محول کرد، در شرایط موجود نمی توان از بانک صادرات انتظار داشت از محل دارایی های خود، سپرده های موسسات مذکور را به مردم ارائه دهد و احکام شرع و قوانین این اجازه را به ما نمی دهد تا زیان مردم در بانک دیگر توسط این بانک پرداخت شود.

وی ادامه داد: به دلایل مختلف و با توجه به حکم قضائی روند تملیک دارایی های موسسه میزان به طور سریع امکان پذیر نیست ولی با این وجود بانک صادرات در ۷ مرحله مبلغی در حدود ۲ هزار و صد میلیارد تومان به مردم سپرده گذار که تا ۲۰۰ میلیون تومان سپرده گذاری کرده بودند و تنها ۲۹۰ میلیارد تومان در این رابطه باقی مانده است و بانک صادرات برنامه ریزی ها برای پرداخت بعدی دارد و اولین مرحله از شنبه هفته آتی انجام می شود و سپرده گذارانی که تا ۵۰۰ میلیارد تومان نزد میزان داشته اند می توانند سپرده های خود را دریافت کنند.

وزیر اقتصاد افزود: برای سپرده گذاران با مبلغ بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان نیز برنامه ریزی شده که از ۱۶ اردیبهشت امسال آغاز شود، از مسئولیت پذیری مدیران بانک صادرات برای رفع این بحران تشکر می کنم به دلیل اینکه مشکل حدود یک میلیون نفر از هموطنان را حل کرده است.

طیب نیا ادامه داد: امیدوارم مشکل دیگر موسسات نیز با مدیریت بانک مرکزی حل شود.

وی در خصوص قاچاق کالا از مبادی رسمی گفت: همان طور که در بیانات مقام معظم رهبری تاکید شد قاچاق کالا بخش های مولد کشور را تهدید می کند، قاچاق کالا نقض آشکار قانون است.

طیب نیا ادامه داد: وزارت اقتصاد نه تنها به مبارزه با قاچاق کالا اعتقاد دارد بلکه مدعی هستیم موثرترین اقدامات در این دولت صورت گرفته و ادامه می یابد، گزارش های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیانگر این است که بخش عمده قاچاق کالا خارج از مبادی رسمی و تحت نظارت گمرک به کشور وارد می شود.

وی افزود: گمرک براساس قوانین سازمان مرزبانی نیست و نظارت بر ورود و خروج کالا خارج از گمرکات بر عهده نهادهای مسئول حراست از مرزها است اما وزارت اقتصاد و گمرک در اجرای پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی مطابق با اعلام ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به عنوان سازمان برتر انتخاب شده است و پروژه استقرار گمرک الکترونیکی به طور کامل اجرا شده است.

طیب نیا ادامه داد: طراحی و پیاده سازی سامانه جامع گمرک الکترونیک با هدف افزایش سرعت و کاهش هزینه و افزایش دقت، ایجاد دروازه مشترک گمرکی، ارتباط الکترونیک با ۲۲ سازمان و ارائه آمار گمرک به صورت روزانه از دیگر اقدامات سازمان گمرک است.

وی گفت: نتیجه اقدامات مذکور براین اساس است که زمان ترخیص واردات از ۲۶ روز به ۴ روز کاهش یافت و زمان ترخیص صادرات از ۷ روز به یک روز کاهش یافته و رتبه ایران ۲۳ پله ارتقاء یافته و همچنین در شاخص ادراک فساد اقتصادی با ۵ پله بهبود روبه رو گشته، کشفیات قاچاق در سال ۹۵، با افزایش ۵۰ درصدی روبه رو شده و اقدامات دیگری در این رابطه صورت گرفته است.

طیب نیا افزود: میزان قاچاق کالا از ۲۵ میلیارد دلار در سال ۹۲ به حدود ۱۵ میلیارد دلار در سال ۹۴ و ۱۲ الی ۱۳ میلیارد دلار در سال ۹۵ کاهش یافته است. در سال ۹۳ میزان حقوق ورودی ۷ هزار میلیارد تومان وصول شده و در سال ۹۵ به ۱۸ هزار میلیارد تومان وصولی رسیده در حالی که واردات کاهش یافته است.

وی ادامه داد: ۱۹ دستگاه ایکس ری کانتینری در آینده نزدیک در گمرکات کشور مستقر خواهد شد و فرمایش مقام معظم رهبری در مبارزه با قاچاق کالا به صورت جدی تا دستیابی به نتیجه کامل پیگیری خواهد شد.

وزیر اقتصاد افزود: با وضعیت مطلوب در مبارزه با قاچاق فاصله داریم و تلاش می کنیم در آینده وضعیت بهتر شود و از نمایندگان مجلس می خواهم که به مانند گذشته ما را در این نبرد اقتصادی حمایت کنند. دشمنان کشور در جنگ نظامی نتوانستند خواسته های خود را بر این ملت تحمیل کنند امروز در نبرد اقتصادی قرار دارند اما ما مردمی هستیم که رهبرمان مولا علی (ع) است، بزرگ مردی که با قاطعیت در برابر دشمنان ایستاد و از ارزش های اسلامی دفاع کرد، ما نیز نشان خواهیم داد که شیعیان خوبی در راه امام علی (ع) هستیم و از دستاوردهای والای انقلاب اسلامی دفاع خواهیم کرد.

انتهای پیام/