ساعتی پیش یک شبکه اوکراینی فایل صوتی منتسب به مکالمات برج مراقبت در روز سقوط هواپیما اوکراینی را منتشر کرده است.

پایان تیتر: فرودگاه مهرآباد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، ساعاتی پیش خبری مبنی انتشار فایل صوتی مربوط به مکالمات برج مراقبت در روز سقوط هواپیمای اوکراینی در یکی شبکه های کشور اوکراین پخش شده است هنوز مسئولان هواپیمایی کشوری این فایل را تایید نمی کنند اما در تناقضی آشکار معتقدند این فایل محرمانه بوده و کشور اوکراین نباید چنین فایلی را منتشر کند.

حسن رضایی‌فر رئیس کمیته بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری ، درباره انتشار فایل صوتی مکالمه بین خلبان و برج مراقبت که اعلام کرده‌اند مربوط به پرواز اوکراین بوده است، گفت: من این فایل صوتی را نشنیده‌ام و نمی‌توانم صحت و یا سقم آن را تأیید کنم اما بعید است که فایل صوتی که منتشر شده مربوط به پرواز اوکراین باشد.

او گفت: من هم‌اکنون در مأموریت هستم و دسترسی به فایل صوتی ندارم بنابراین نمی‌توانم اظهار نظری در این باره داشته باشم، اما بعید است که فایل صوتی که در فضای مجازی منتشر شده مربوط به پرواز اوکراین باشد.

رئیس کمیته بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه انتشار فایل صوتی مکالمه بین خلبان با برج مراقبت جزو اسناد محرمانه به شمار می‌رود و انتشار آن نقض قوانین است، بنابراین این اقدام تیم اوکراین باعث می‌شود که اعتماد ما به آنها سلب شود.

اظهار کرد: تنها کشوری که دسترسی به مکالمات این هواپیما را داشته است ایران و کشور اوکراین بوده و بر اساس قوانین بین المللی کشور اوکراین حق انتشار این فایل صوتی را نداشته و این اقدام یک کار غیر تکنیکی و غیر متعارف بوده است.

وی بیان کرد: حتی دسترسی به این فایل صوتی برای کشور کانادا هم امکان پذیر نبوده است و این کشور تنها حق شنیدن این فایل صوتی را داشته است. بنابر این کشور اوکراین اقدامی غیر قانونی و غیر تکنیکی را انجام داده است.

او با اشاره به اینکه این فایل صوتی باید به صورت کامل و کارشناسی شده بررسی شود، گفت: فایلی که منتشر شده به زبان اوکراینی بوده بنابر این من به هیچ عنوان در حال حاضرنمی توانیم صحت آن را تایید کنم.

این مقام مسئول تاکید کرد: برای تایید اطلاعات دقیق این موضوع باید یک گزارش نهایی و کار کارشناسی انجام شود که زمان بر است و هم اکنون زمان پخش چنین اطلاعاتی نیست.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری: حرفی برای گفتن ندارم!

خبرنگار ما پس از تماس تلفنی سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری برای اطلاع از این موضوع با عدم پاسخ سخنگو مواجه شد، جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت و گو با خبر اظهار کرد: حرفی برای گفتن ندارم!     متن مکالمه فایل صوتی هواپیمایی اوکراین به شرح زیر است:   نفر اول: در این منطقه هدینگ ۳۲۰ است منطقه اکتیو است. یکسری نورهایی شبیه موشک است. چیزی است؟
نفر دوم: ۳۲۰ منطقه ؟ چند مایلی؟
نفر اول: مایل را نمی‌توانم تشخیص بدهم ولی فکر کنم طرف را پیام کرده‌ام.
نفر دوم: چند مایلی؟ کجا؟
نفر اول: الان نور را می‌بینم از این منطقه نور مشخص است.
نفر دوم: چیزی به ما گزارش نشده است. چجوری است؟ به چه شکلی است؟
نفر اول: نور موشک است( با اطمینان می‌گوید)
نفر دوم: به سمت شرق که حرکت نمی‌کند؟ درست است؟
نفر اول: شاید؟ نه از اینجا چیزی مشخص نیست ( جمله نامفهوم است)
نفر دوم: چیزی به ما گزارش نشده ولی شما پروشن را داشته باشید.
نفر دوم: شروع به پیج کردن هواپیمای اوکراینی می‌کند که متاسفانه بعد از چهار بار پیج کردن پاسخی دریافت نمی‌کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/