تقوی نژاد گفت: در شرایط جدید وزارت بهداشت نه تنها پزشکان، بلکه کادر درمانی هم می‌توانند به عنوان رئیس بیمارستان منصوب شوند.

به گزارش پایان تیتر، سید کامل تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت اظهار کرد: یکی از ضرورت‌های نظام سلامت، “توانمند سازی و توسعه شایستگی مدیران نظام سلامت” است. از این رو در شیوه جدید تعیین مدیران بیمارستانی در وزارت بهداشت، مهارت‌های فنی، انسانی و ادراکی در کنار “تخصص”، از شرایط انتصاب مدیران بیمارستانی محسوب می‌شود.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت و فدراسیون بین المللی بیمارستان ها، در زمینه طراحی، پیاده سازی و آماده نمودن محتوای آموزشی این دوره همکاری ویژه‌ای با معاونت توسعه داشته اند.

ضرورت‌ توانمند سازی مدیران نظام سلامت

وی یکی از ضرورت‌های نظام سلامت را توانمند سازی و توسعه شایستگی مدیران نظام سلامت، بالاخص مدیران بیمارستان ها دانست و گفت: بیمارستان ها، بیشترین سهم از منابع مالی را به خود اختصاص می‌دهند و در کنار آن بزرگ‌ترین ارائه دهنده مراقبت‌های سلامت هم هستند؛ بنابراین نحوه مدیریت در بیمارستان‌ها می‌تواند بر عملکرد نظام سلامت تاثیر چشمگیری داشته باشد. البته مدیریت در بیمارستان ها کاری آسان نیست و توانایی‌ها و مهارت‌هایی ویژه‌ طلب می‌کند.

تقوی نژاد، “آموزش” را چراغی روشنگر و ضرورتی اجتناب ناپذیر برای هدایت مدیران دانست و ادامه داد: اجرای آموزش و بهسازی نیروی انسانی به ویژه مدیران، باعث می‌شود، خود را با تغییرات سازمانی و محیط منطبق کرده و فعالیت‌های خود را به طور موثر ادامه دهند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با یادآوری اینکه این دوره‌ها را با کلمه “توانمندی” شروع کردیم؛ تاکید کرد: توانمندی، فقط آموزش و ارائه مطالب یک طرفه نیست؛ بلکه شناسایی ظرفیت‌های بالقوه مدیران و تقویت آن، با کمک و مشارکت این عزیزان است.

تقوی نژاد به تحقیق‌های انجام شده در کشور در زمینه دوره‌های آموزشی مدیران بیمارستانی نیز اشاره کرد و گفت: به استناد این تحقیق ها، ۳۵ درصد از مدیران و روسای کنونی بیمارستان‌های ایران، هیچکدام از دوره‌های آموزشی مدیریت را طی نکرده اند و همچنین تعداد کسانی که “همه” یا “بیشتر این دوره ها” را گذراندند، تعداد اندکی هستند.

۹۰ درصد خطا‌های بیمارستان‌ها از خطا‌های مدیریتی نشات می‌گیرد

وی برنامه ریزی برای آموزش مدیران حوزه درمان را ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست و ادامه داد: بر اساس مطالعه‌ای که در یکی از کشور‌های غربی (آمریکا) انجام شد، مشخص شد بر خلاف باور افکار عمومی که عمده خطا‌های درمانی را مربوط به پزشکان و پرستاران می‌دانند، ۹۰ درصد خطا‌هایی که در بیمارستان‌ها انجام می‌شود، خطا‌های مدیریتی بوده که البته این مساله در کشور ما نیز قابل تامل و تحقیق است.

تقوی نژاد، توسعه “حرفه گرایی” و “نظام ارزیابی مدیریت نظام سلامت” را دو مساله بسیار جدی عنوان کرد و افزود: تقویت شایستگی‌های مدیریتی مدیران فعلی، تقویت مدیران شایسته آینده، تحلیل و بازنگری ساختار نظام مدیریت سلامت و همچنین رصد و دیده بانی مستمر کارکرد‌های مدیریتی نظام سلامت، برنامه‌ای است که هم اکنون با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دست اقدام داریم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، “شبکه سازی بیمارستان‌های کشور”، “فراهم کردن بستر اطلاعات عملکرد بیمارستان‌ها” و ارتباط این شبکه با شبکه‌های بین المللی توسعه مدیریت نظام سلامت در جهت افزایش دانش، مهارت و نگرش مدیران را از دیگر برنامه‌های اساسی مورد نظر عنوان کرد.

وی سپس به شرایط تربیت و توانمندی مدیران بیمارستان‌ها در وزارت بهداشت پرداخت و گفت: در نظام سلامت؛ موضوع به کارگیری «نیروی متخصص» و توانمند سازی مدیران مطرح است. البته تاکنون بیشتر تاکید بر «تخصص» بود که این شرایط و نگاه به مدیریت بیمارستانی را با نظر و صلاحدید وزیر بهداشت، مورد بازنگری قرار خواهیم داد.

تقوی نژاد، افزود: علاوه بر “تخصص”، “مهارت‌های فنی”، “انسانی” و “ادراکی مدیران” نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و کسانی که شایستگی و توانمندی در زمینه‌های بیان شده دارند مسئولیت بیمارستان را، عهده دار می‌شوند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت تاکید کرد: در شرایط جدید مورد نظر وزارت بهداشت، نه تنها پزشکان، بلکه سایر کادر درمانی که شرایط مورد نظر را دارند، می‌توانند به عنوان رئیس بیمارستان منصوب شوند.

وی تصریح کرد: تجربه جهانی به ما یادآوری می‌کند که مدیریت، موضوعی پیچیده و دشوار است و آموزش‌های لازم باید برای کسانی که استعداد و ظرفیت‌های بالقوه‌ای در این زمینه دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام/