نماینده تهران گفت: با گذشت ۴ ماه از ابلاغ سیاستهای کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری، وزارت کشور هنوز در این زمینه اقدامی انجام نداده است.

به گزارش  پایان نیوز ؛ مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران طی اخطاری با استناد به اصل ۱۱۰ قانون اساسی و اختیارات رهبری در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۴ بهمن) گفت: سیاستهای کلی انتخابات، ۲۵ مهرماه از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد اما متاسفانه ۲۵ بهمن هم از راه رسید و بعد از گذشت حدود ۴ ماه از ابلاغ این سیاستها، وزارت کشور در این زمینه هیچ اقدامی نکرده است.

کواکبیان افزود: اگر دولت در اردیبهشت ماه ۹۶ نمی‌خواهد بر اساس سیاستهای کلی ابلاغی، انتخابات را برگزار کند، این  امری علی حده است، و اگر هم لایحه جامع انتخابات را نمی خواهد ارائه کند، بگوید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر تاکید کرد: مواردی درباره شفاف‌سازی هزینه‌های انتخابات، عدم دخالت نیروهای مسلح، دستگاهها و وزارتخانه‌ها، وجود دارد همچنین مفهوم رجل سیاسی و مذهبی باید تعریف شود و از فناوری های اطلاعات در انتخابات باید استفاده شود که تمام این موارد در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری درباره انتخابات آمده است اما آنها را هیچ‌جای قانون مشخص نکردیم.

وی ادامه داد: اگر وزارت کشور لایحه ای جامع در این مورد نمی‌خواهد، ارائه کند حداقل لایحه‌ای بیاورد که این موارد در انتخابات ۹۶ مراعات شود.

علی مطهری نایب رئیس دوم مجلس که ریاست جلسه را در غیاب لاریجانی برعهده داشت در پاسخ به اخطار قانون اساسی کواکبیان گفت: البته بهتر بود که دولت لایحه جامع انتخابات را زودتر به مجلس ارائه می‌کرد. چند بار هم قول داده‌اند که به زودی این لایحه به مجلس ارسال می‌شود اما تاکنون انجام نشده و فکر می‌کنم الان دیگر دیر شده است.

وی خطاب به کواکبیان اظهار داشت: به هر حال دست مجلس در ارائه طرحی برای انتخابات باز است و شما می‌توانید طرح دو فوریتی یا یک فوریتی بیاورید و اصلاحاتی که مد نظر شماست با توجه به فرصت کمی که داریم، انجام دهیم. حتی شاید طرح دو فوریتی هم بیاورید، رای آورد.

انتهای پیام/