با تایید مصوبات شورای عالی عتف از سوی رئیس جمهور، چند طرح مهم امنیتی و دفاعی در اولویت طرح‌های کلان ملی قرار گرفت.

به گزارش پایان تیتر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور با تایید مصوبات شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف)، مجوز داد تا چند طرح کلان ملی در حوزه‌های دفاعی و امنیتی در اولویت قرار بگیرند.

شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۳ تشکیل شده و مصوبات لازم در مورد تحقیقات و فناوری، آموزش عالی و مکانیزم‌های اجتماعی جهت هماهنگی و نظارت بین دستگاه‌ها و اعتبارات تحقیقاتی را تعیین می‌کند.

طبق تبصره ماده ۳ قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم مصوب مرداد سال ۱۳۸۳، مصوبات شورای عالی عتف، پس از تایید رییس جمهور برای کلیه موسسات آموزشی، تحقیقاتی و دستگاه‌های اجرایی لازم الاجراست.

این طرح‌ها که در بیست و دومین جلسه شورای عالی (عتف) از سوی اعضا مصوب و به تایید رئیس جمهور رسیده، عبارتند از:

– بومی سازی و توسعه فناوری‌های حوزه زیرسطحی

– اکتساب فناوری طراحی، ساخت و تست موتور حامل فضایی با پیشرانه سرد

– طرح معماری و راه اندازی مرکز ملی دفاع سایبری و سامانه‌های زیرساختی فضای سایبری (مدسا)

– طرح جامع ایجاد و توسعه فناوری‌های مورد نیاز جهت تجهیز و بروزرسانی شبکه رادار‌های پدافند هوایی کشور

– طرح توسعه علم و فناوری رمز کشور

بنا بر این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است ردیف هزینه‌ای با عنوان طرح‌های کلان ملی را در لایحه بودجه سالیانه کشور در نظر گرفته و اعتبار مورد نیاز را در چارچوب امکانات بودجه عمومی دولت تامین کند.

گفتنی است، ازجمله دیگر طرح‌های کلان ملی اولویت دار در این مصوبه، توسعه فناوری‌های کلیدی هواپیمای ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفره است که در این خصوص نیز کارگروهی متشکل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دبیرخانه شورای عالی عتف، وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه تشکیل و تصمیم گیری خواهد کرد.

انتهای پیام/