به گزارش پایان تیتر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در آیین افتتاح مراسم بهره برداری از سه طرح بزرگ شهری در تهران گفت: ما در ماه مبارک شعبان قرار داریم و پیشاپیش اعیاد شعبانیه را خدمت همه شما تبریک عرض می‌کنم و بسیار خوشحالم که امروز سه پروژه‌ای افتتاح شد که دو پروژه آن در قدم اول مربوط به مسئله محیط زیست می‌شود.

روحانی افزود: در آغاز انقلاب یکی از مباحثی که شاید در حال حاضر برای مردم باور کردنی نبود، بحث این بود که آیا متروی تهران که اساس آن قبل از انقلاب طراحی شده باید اجرا شود یا خیر و سخن از اینکه این پروژه مربوط به مردم تهران می‌شود و نه مردم کشور بنابراین از بودجه عمومی نباید چیزی پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه در گذشته مترو به عنوان یک پروژه لوکس تلقی می‌شد، بیان کرد: عده‌ای  این موضوع را مطرح می‌کردند که به جای پروژه مترو، مردم تهران به اتوبوس نیاز دارند و یا برخی این موضوع را مطرح می کردند که  این پروژه ما را وابسته می‌کند و با خودکفایی و استقلال ما منافات دارد.

روحانی با بیان اینکه در گذشته افرادی روشن فکر با پروژه مترو مخالف بودند، تصریح کرد: مجلس اول با همین دعوا‌ها گذشت و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اصرار داشت که این پروژه اجرایی و عملیاتی شود، ولی به خاطر مخالفت‌های شدید در درون و بیرون مجلس این طرح باقی ماند، اما در مجلس دوم که ترکیب نمایندگان تهران کاملا تغییر کرده بود و شرایط مناسب شده بود در اوایل مجلس دوم در سال ۶۳ که نمایندگان تهران چند هفته یک بار برای تهران جلسه داشتند و ریاست جلسه هم بر عهده مرحوم آیت الله رفسنجانی بود. موضوع مترو مطرح شد و خوشبختانه بعد از دو جلسه در نهایت اجرایی و عملیاتی شدن مترو به تصویب رسید و از طرف نمایندگان مردم تهران در مجلس دوم در آن جلسه بنده و آقای دری نجف آبادی مسئول  شدیم که مسئله مترو را دنبال کنیم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروزه شاهد یک تحول مثبت محیط زیست و حمل و نقل سریع در شهر تهران هستیم، اظهار کرد: افتتاح خط ۶ متروی تهران با توسعه‌ای در جنوب تهران خواهد داشت طرح توسعه و طرح متروی ۳۸ کیلومتری خواهد شد و یکی از طولانی‌ترین خط متروی تهران و طولانی‌ترین خط متروی منطقه به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه یکی از افتخارات مهم جمهوری اسلامی ایران طرح‌های مهم توسعه کشور به حساب می‌آید، گفت: امروزه شاهد هستیم که در همین ایام نوروز که هم  با رحمت خداوند  و هم با رنج و سختی بندگان خداوند مواجه شدیم؛ شاهد بودیم که طرح‌های توسعه‌ای جان هزاران نفر را نجات داد به طور مثال اگر سد‌های خوزستان نبود که باز هم در موضوع سد مرهون تلاش‌های آیت الله هاشمی رفسجانی هستیم که بیشترین تلاش را بعد از ایام جنگ برای توسعه کشور و از جمله سد‌ها داشت

روحانی با بیان اینکه مترو تهران گسترش یافته است، گفت: در همین ایام نوروز دیدیم که طرح‌های توسعه‌ای جان هزاران نفر را نجات داد؛ اگر سد‌های خوزستان نبود؛ که همین سد‌ها هم از نتایج زحمات آقای هاشمی بود. اگر سد کرخه، گتوند و امثال این سد‌ها نبود، معلوم نبود خوزستان چه وضعی داشت؟

روحانی با اشاره به اینکه باید به بسیاری از طرح‌ها نگاه بلندمدت داشته باشیم، خاطرنشان کرد: امیدوارم سیل فروردین امسال باعث یک تحول مثبت برای آزادسازی مسیل تهران رودخانه‌ها باشد.

روحانی با بیان اینکه امیدوارم سیلاب اخیر برای ما درسی باشد؛ گفت: وقتی ما مسیر یک رود را غصب می‌کنیم و خانه رود را می‌گیریم سیل و رود هم خانه ما را خراب می‌کند. امیدواریم سال ۹۸ سال آزادسازی طبیعت باشد.

وی با اشاره به اینکه باید به حقوق طبیعت احترام گذاشت گفت: ما رودخانه و خانه رود را خراب می‌کنیم یک روز هم سیل خانه ما را خراب می‌کند امروز باید برگردیم و به حقوق طبیعت بپردازیم. جنگل کاری‌های اطراف تهران ظاهرش زیباییست، اما در عمل باعث ثبات خاک و عدم گسترش بی‌رویه تهران خواهد بود؛  امیدواریم این جنگل کاری ادامه پیدا کند. تهران باید توسط طرح‌های جنگل‌کاری محاصره بشود که این طرح علاوه بر محاصره تهران باعث گسترش فضای سبز هم می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه در زمان  بارندگی شدید، جنگل‌ها و مراتع مانع شکل گیری سیل می‌شود گفت: این طرح جنگل کاری اطراف تهران برای حفظ جان مردم است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در مورد ساخت و ساز در حریم رودخانه به شهردار تهران توصیه‌هایی داشت افزود: چند واحد مسکونی در وسط رودخانه ساخته شده است؛ باعث تعجب است که چه کسی مجوز این اقدام را داد. اگر دستگاه فاسد پول هم گرفته باشد با چه مقدار پول خطر بزرگی را برای جان مردم تهران خریده است. اینجا دیگر بحث پول مطرح نیست؛  بحث معاوضه جان مردم است.

وی با بیان اینکه امیدوارم شهرداری تهران سال ۹۸ را سال نجات طبیعت قرار دهد یادآور شد: مخصوصا با درسی که سیل فروردین به ما داد طبیعت با صدای رسا فریاد زد که مردم دست از ظلم به من بردارید چرا که یک روز خودتان مورد ظلم خواهید بود.

روحانی با انتقاد از عدم لایروبی رودخانه‌ها گفت: وقتی ما به لایروبی رودخانه‌هایمان اقدام نمی‌کنیم و به موانع نمی‌رسیم و قصد ارزان‌تر تمام کردن آن را داریم با یک نظر کوتاه مدت یک دهانه خیلی عریض در کویر توجیه نداشته باشد ما در مناطق کویری شاهد هستیم پل‌ها برای اهالی غیربومی آنجا توجیهی ندارد چرا که در ده ماه سال اصلا آبی وجود ندارد و خشک است.

رئیس جمهور در ادامه افزود: اما ناگهان یک سیل خانه برافکن آمده که اگر آن مسیل‌ها نباشند خانه و زندگی مردم از بین می‌رود این یک قدم بسیار مهم است که باید انجام شود.

وی با اشاره به صحبت‌های رئیس شورای شهر تهران گفت: مخاطب آقای مهندس هاشمی  دولت و بنده بود که باید بیشتر به مترو کمک کنیم؛ این سخن درستی است یک سرمایه‌گذاری بسیار بزرگی در مترو انجام شده است منتهی این سرمایه گذاری یک مقدار زیادی کمی است و باید به کیفی تبدیل شود.

روحانی در ادامه افزود: ما تونل را ساختیم و ریل را هم قرار دادیم، اما بقیه کار را همزمان صورت نگرفته است حالا بحث ما این نیست که اساساً این ناهماهنگی زمانی درست است یا غلط.

رئیس جمهور با اشاره به رویه دستگاه‌های اجرایی در پروژه‌های بزرگ گفت: معمولا دستگاه‌های اجرایی همینطور مسائل مالی را تحمیل می‌کنند؛ نصف طرح را ساخته و بعد می‌گویند اگر طرح کامل نشود این سرمایه‌ها از بین رفته است.  اگر اجرا هم بکنیم معمولا پول و بودجه‌ای وجود ندارد من فکر می‌کنم برای مترو تهران راه حل داریم و حتما باید در این رابطه جلساتی را خواهیم داشت چرا که توسعه مترو تهران برای مردم ضروری است.

وی با بیان نقش مترو در صرفه‌جویی مصرف سوخت گفت: از آن‌جایی که صرفه‌جویی در مصرف سوخت امری ضروری است؛ حمایت از مترو تهران نیز مهم است. چرا که در گزارشی خوانده‌ام که به ازای استفاده هر شخص از مترو حدود نیم لیتر در مصرف سوخت صرفه‌جویی صورت می‌گیرد.  اگر این گزارش، گزارش دقیقی باشد سوختی که در کشور ما تقریبا مجانی است و در چارچوبی که استفاده نمی‌شود چرا که هم هوا را آلوده می‌کند و هم یک ثروت ملی به ثمن بلخ از دستمان می‌رود و در ادامه هم باعث قاچاق و فساد می‌شود.

روحانی در ادامه به قاچاق سوخت در شهر‌های مرزی اشاره کرد و گفت: این قاچاق بنزین و گازوئیل که در شهر‌های مرزی ما صورت می‌گیرد به خاطر ارزان‌تر بودن نرخ آن‌ها در داخل است که البته این تفاوت قیمت دو سال پیش یا پنج سال پیش هم وجود داشت.

رئیس جمهور در ادامه گفت: یک وقتی من گفته بودم که این قاچاق سوخت به‌خاطر تفاوت قیمت است و یک آقایی گفته بود که به خاطر افزایش نرخ دلار است که این طور نیست آن زمانی هم که دلار ارزان بود این اتفاق می‌افتاد حتی اگر شرایط ما در تحریم نبود در حالت عادی امروز قیمت دلار حدود ۶ هزار تومان بود که باز هم این قاچاق سوخت انجام می‌شد چرا که سوخت ما نسبت به کشور‌های همجوار باز هم ارزان‌تر بود.

رئیس قوه مجریه در ادامه بیان کرد: پس برای جلوگیری از قاچاق و آلودگی هوا و هم برای صادر کردن این انرژی به جای مصرف بی رویه، این مسئله مهم است.  اینکه ما در ایام نوروز حدود ۱۰۰ میلیون لیتر مصرف سوخت در روز داشته و به طور عادی بالای ۷۰ تا ۸۰ میلیون لیتر مصرف داریم؛ در حالی که نیمی از این بنزین صادر می‌شود و از صادرات آن همه مردم استفاده می‌کنند.

روحانی در ادامه افزود:  بنابراین مصرف زیاد بنزین خسارتی است که به ثروت ملی و همه مردم خواهد بود و مترو می‌تواند هم برای راحتی مردم و هم برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه همچنین برای دفاع مردم، محیط زیست، مفید باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: حرف‌هایی که درباره انقلاب گفته می‌شود حرف‌های نادرستی است، همین جنگل کاری که در تهران انجام شده اگر مقایسه کنیم با اینکه اگر انقلاب نبود چه می‌شد، یعنی همین جنگل‌کاری را داشتیم یا نداشتیم. سد‌هایی که ما امروز داریم باید با سد‌های قبل از انقلاب مقایسه کنیم. توان نیرو و برقمان را هم با قبل از انقلاب باید مقایسه کنیم.

وی اظهار کرد: یکی از پدیده‌هایی که در کشور‌های دیگر دیده می‌شد و افسوس می‌خوردیم که چرا در تهران وجود ندارد، همین مترو بود. مترو و قطار زیرزمینی وسیله‌ای بود که بشر برای رفاه حال خود انتخاب کرد. در یک مقطع زمانی بشر متوجه شد که زمین و دریا برای نقل و انتقال کافی نیست، آن زمان بود که ناچار شد از هوا استفاده کند که هواپیماها، بالگرد‌ها و پرواز‌ها همه بر این مبنا بود که برای حمل ونقل از فضا استفاده شود.

روحانی تصریح کرد: بشر در آن زمان دید که فضا هم برای نقل و انتقال کافی نیست و باید در عمق زمین برود و از عمق زمین برای حمل ونقل استفاده کند؛  این کار حدود ۲۰۰ سال پیش در دنیا آغاز شد، قبل از انقلاب حدود ۴۰ سال پیش در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته مترو وجود داشت و کمبود مترو در تهران دیده می‌شد، این هفت خط مترو در واقع یک کمبود را در این شهر بزرگی که مرکز کشور است، جبران کرده و ان‌شالله با کمک دولت این مسیر برای رفاه حال مردم ادامه پیدا می‌کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از طرح‌های امروز افتتاح ۳۸۸ واحد مسکن بوده‌ است، گفت: حل مسئله مسکن در بافت فرسوده یک ضرورت است، سیل و زلزله پیامش این است که بافت فرسوده باید عوض شود، تهران جایی است که ما حتما باید این شهر‌ها را در برابر زلزله، سیل و طوفان احتمالی مصون بداریم و برای حفظ جان و رفاه مردم این اقدامات را انجام دهیم.

روحانی ادامه داد: در تهران محله‌هایی وجود دارد که عرض کوچه آن ۲ متر است و هیچ وسیله نقلیه‌ و یا آمبولانسی نمی‌تواند از آن عبور کند، ما باید کمک کنیم تا یک بافت فرسوده را زنده و آن را تبدیل به ساختمان کنیم، در این صورت ثروت مردم افزایش پیدا می‌کند، وقتی بافت فرسوده نوسازی می‌شود ارزش آن زمین بالا می‌رود و ثرورت مالک بالا می‌رود و زندگی راحت‌تری را دارند، همچنین مدرسه، ورزشگاه دسترسی و همه این‌ها برای مردم افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: بنده در آغاز کار آقای حناچی تاکید کردم که مسئله بافت فرسوده از اولویت‌های ما است و نوسازی و بازآفرینی این محله‌ها برای ما بسیار مهم است، در این راه دولت با همه توان خود کمک خواهد کرد. شهرداری به ما بگوید که دولت در کدام منطقه زمین دارد تا بخش‌های دولتی با کمک شهرداری به توسعه‌گران واگذار کنیم تا ساخت و انجام دهد. ما هم وام بانکی در اختیار توسعه‌گر قرار می‌دهیم و هم برای خریدار وام ارزان قیمت اختصاص می‌دهیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه خانه‌های جدید احداث شده  دو برابر خانه‌های قبلی وسعت دارند؛ گفت: ۵۰ درصد خانه‌های جدید را می‌توانیم با وام ۶ درصد به خانه اولی‌ها اختصاص دهیم؛ بنابراین سه پروژه مترو، فضای سبز، مسکن امید به عنوان سه طرح مهم پایدار  و قابل استمرار در تهران بوده که در هر سه طرح، دولت آماده کمک به شهرداری و شورای شهر است؛  تا ان‌شالله ما شاهد تهرانی آبادتر و با رفاه بیشتر مردم و محیط زیست بهتر باشیم.

روحانی ادامه داد: این اقدامات مهمی برای سلامتی مردم و حیثیت تهران است و امیدواریم این خدمات را بتوانیم به مردم خوب و دلسوز این شهر ارائه دهیم. معمولاً مردم تهران در شرایط سختی زندگی می‌کنند و آنچه شما در تهران می‌سازید برای کل کشور است، بسیاری از مردم معمولاً سالی چند بار به تهران رفت و آمد می‌کنند، بنابراین خدمات رسانی به تهران، خدمت به کل مردم ایران است، امیدوارم در این مسیر همه ما بتوانیم موفق باشیم و بتوانیم خادم خوبی برای مردم عزیزمان باشیم و ان‌شالله سال ۹۸ سال بسیار مبارکی برای مردم عزیز کشورمان باشد.

انتهای پیام/