به گزارش پایان تیتر، نورالدین رحیمی چهارشنبه در حاشیه آیین جانمایی پارک پلی پروپیلن در منطقه آزاد مهران ، اظهار کرد: یکی از مباحث مهم منطقه آزاد مهران که توسط استاندار در دست پیگیری است، ایجاد منطقه آزاد مشترک با کشور عراق است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه مقامات عراق با ایجاد این منطقه آزاد مشترک موافقت کرده اند، افزود: این منطقه مشترک در مرز زرباطیه است که هم مرز با منطقه آزاد تجاری مهران می باشد.

رحیمی تصریح کرد: در این طرح بناست این منطقه بین ایران و عراق با اختصاص ۲۰۰ هکتار از سوی ایران و ۲۰۰ هکتار از سوی عراق و با درنظر گرفتن ملاحظات فنی و حقوق بین الملل به صورت یک منطقه آزاد مشترک و متصل به هم در مرز مهران ایجاد شود.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد مشترک بین ۲ کشور بر اساس یک الگوی مشخص ایجاد خواهد شد، تصریح کرد: ایجاد آن از موقعیتها و ظرفیتهای بزرگی است که به مرز مهران افزوده می شود و در رونق هر چه بیشتر این منطقه و به تبع آن پارک پلی پروپیلن موثر خواهد بود.

رحیمی ادامه داد: در این راستا از طریق دفتر وزارت خارجه در استان ایلام پیگیری هایی صورت گرفته و با مدیرکل اقتصادی وزارت امور خارجه نشستی برگزار شده و موضوع در دستور کار قرار گرفته و مقرر است در این خصوص جلساتی با طرف عراقی هم برگزار شود.

مدیر اجرایی منطقه آزاد مهران یادآور شد: با همکاری منابع طبیعی استان و مشاور طرح جامع منطقه آزاد مهران طی بررسی محدوده این منطقه آزاد بر اساس پیوست‌های زیست محیطی و جهت باد غالب برای جانمایی صنایع آلاینده، ناحیه انتهایی منطقه آزاد به عنوان مکان مناسب برای جانمایی صنایع گروه سه تعیین شده است.

وی با بیان اینکه محل جانمایی پارک پلی پروپیلن نیز در همین ناحیه قرار دارد، عنوان کرد: در جلساتی با کارشناسان و مدیران هلدینگ خلیج فارس، نیازمندی اعلام شده از سوی هلدینگ ۳۰۰ هکتار بود که فعلا ۲۰۰ هکتار برای اجرای پارک پلی پروپیلن در نظر گرفته شده است.

مدیر اجرایی منطقه آزاد مهران گفت: ۱۰۰ هکتار نیز به عنوان ذخیره برای طرح های توسعه ای برای آینده این پارک در نظر گرفته شده که در صورت نیاز واگذار خواهد شد.

وی تصریح کرد: تمام شاخص های مختلف زیست محیطی، پدافند غیرعامل، فاصله از مناطق مسکونی، الزامات میراث فرهنگی و مسائل زیرساختی اعم از وجود آب، برق، فیبر نوری و … در نظر گرفته شده و توسط کارشناسان پترول بررسی و مورد تایید قرار گرفته است.

رحیمی با اشاره به اینکه استان ایلام و منطقه آزاد تجاری مهران آمادگی کامل برای اجرای این طرح دارد، افزود: مشوقهای موجود در این منطقه برای سرمایه گذاران اعم از معافیتهای مالیاتی، گمرکی و ارزش افزوده آن از جمله مزیت هاست.

مدیر اجرایی منطقه آزاد مهران خاطرنشان کرد: گر چه گمرک مهران در بین ۱۲ گمرک مرزی با عراق بالاترین میزان صادرات را دارد اما این صادرات به گونه ای است که یک بازار منظم و تقاضای منظم برای آن وجود ندارد و فعالیت آن بر اساس یک بازار با تقاضای سنتی است که در صورت فعال شدن منطقه آزاد مهران و توسعه بازاریابی منظم و سازمان یافته در آن، قطعا ظرفیت این منطقه بالاتر می رود.

منبع : ایرنا

انتهای پیام/