وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن بیان اینکه نرخ آزادی اقتصادی بدترین شاخص کشور در جهان است، گفت: مجلس شورای اسلامی برای رشد نرخ آزادی اقتصادی کشور همکاری کند.

به گزارش پایان نیوز، محمدرضا نعمت‌زاده در نشست علنی امروز (سه‌شنبه ۱۸ خرداد) مجلس شورای اسلامی درخصوص اهداف و برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و اهم شاخص‌های تبیین وضع موجود گفت: در فضای کسب و کار در بین ۱۸۹ کشور، ایران رتبه ۱۱۸ را به خود اختصاص داده و این در حالی است که در حدود ۳ سال پیش رتبه ایران ۱۵۲ بوده است، اما با تلاش دولت این رتبه رو به بهبود است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ایران رتبه ۷۴ در رقابت‌پذیری جهانی ۱۴۴ کشور را دارد که در بخش صنعتی شرایط بهتر بوده و دارای رتبه ۶۷ در بین ۱۴۲ کشور است. در زمینه رونق اقتصادی نیز ایران بین ۱۲۹ کشور رتبه ۱۰۶ را داراست که نشان‌دهنده اشکال در رونق اقتصادی کشور است.

وی تصریح کرد: آزادی اقتصادی بدترین شاخص را به خود اختصاص داده؛ به گونه‌ای که در بین ۱۸۶ کشور رتبه ۱۷۱ را دارا هستیم. البته این بدان معناست که مقررات دست و پاگیر در کشور بسیار است، از این‌رو فعالان اقتصادی برای مجوزها و فعالیت‌های مربوطه آزادی کافی ندارند، بنابراین مجلس در این زمینه کمک بسیاری می‌تواند کند.

ایران رتبه خوبی در توسعه انسانی دارد

نعمت‌زاده درخصوص توسعه انسانی گفت: ایران در بین ۱۸۸ کشور دارای رتبه ۶۹ است، این آمار نشان‌دهنده تحصیلات بالا، سوابق کار و استعداد بسیار است.

وی درخصوص نرخ رشد اقتصادی گفت: شاخص‌ها تا سال ۹۰ در این‌خصوص مثبت بوده است، اما متاسفانه در سال ۹۱ و ۹۲ به شدت منفی شده که در سال ۹۳ نرخ رشد اقتصادی کل کشور به ۳ درصد رسیده است. در حوزه صنایع و معادن ۵ درصد و در حوزه صنعت ۶٫۷ درصد رشد، در حوزه معدن ۹٫۸ رشد و در بخش تجاری ۳٫۷ درصد رشد داشته‌ایم. البته در سال ۹۴ این روند کاهش یافته است.

از سال ۹۰ نه تنها سرمایه‌گذاری صورت نگرفته بلکه آن مقدار که مستهلک شده، جبران نشده است

این عضو کابینه دولت یازدهم درخصوص رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به قیمت ثابت گفت: این شاخص میزان سرمایه‌گذاری در این بخش را نشان می‌دهد که متاسفانه از سال ۹۰ با کاهش سرمایه روبرو بوده‌ایم. در بخش صنعت و معدن در سال ۹۱ در حدود ۴۱٫۹ درصد رشد منفی داشته‌ایم، بدین معنا که نه تنها سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم، بلکه آن مقداری که مستهلک شده نیز جبران نشده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سال ۹۲ حدود ۱۰ درصد رشد منفی وجود داشته و در سال ۹۳ با تلاش های صورت گرفته این رشد به ۸٫۱ درصد رسیده است. حال آنکه معتقدیم این رشد باید بین ۲۰ تا ۲۵ درصد باشد.

فاجعه امروز بخش صنعت نتیجه عدم سرمایه‌گذاری در سال های اخیر است

وی یادآور شد: در بخش صنعت و معدن از سال ۷۹ تا ۹۰ به تدریج سرمایه‌گذاری رو به افزایش بوده اما از سال ۹۱ افت کرده است. البته طی دو سال اخیر تلاش شده که این روند ثابت نگه داشته شود. در حقیقت فاجعه امروز در بخش صنعت نتیجه عدم سرمایه‌گذاری در سال های اخیر بوده است.

نعمت‌زاده درخصوص آمار بخش صنایع کشور گفت: در بین ۸۸ هزار واحد تولیدی کشور در واحدهای کوچک زیر ۵۰ نفر در مرکز آمار تعریف شده، در واقع ۸۰ هزار واحد تولیدی با یک میلیون اشتغال و واحدهای بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر حدود ۳۰۰ هزار اشتغال و واحدهای بالای ۱۰۰ نفر گرچه تعداد آنها ۳۵۰۰ است، اشتغال آن بیشتر است حدود ۱٫۲ میلیون نفر است که ۲٫۵ میلیون اشتغال را شامل می‌شود.

وی افزود: ۹۵ هزار طرح در دست مردم است که جز تعداد انگشت‌شماری، مابقی را بخش خصوصی شامل می‌شود.

نعمت زاده افزود: حدود ۸۶۰۰ طرح ۶۰ درصد به بالا در کشور وجود دارد که در صورت راه اندازی می تواند ۳۰۰ هزار فرصت شغلی مستقیم ایجاد کند؛ همچنین ۶۲ هزار معادن در کشور وجود دارد که در صورت رسیدگی، ظرفیت ایجاد ۱۲۴ هزار شغل را دارد.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار اصناف و کسبه رسمی و حدود ۸۰۰ هزار صنف و کسبه غیر رسمی در کشور وجود دارد.

از سال ۹۰ تا ۹۴ روند صادرات رو به افزایش بوده است

وزیر صنعت در خصوص صادرات افزود: از سال ۹۰ تا ۹۴ تقریبا روند رو به افزایش بوده و با وجود مشکلات نگذاشتیم که صادرات صنعتی کاهش یابد البته در بخش معدن برای جلوگیری از خام فروشی مواد با افت صادرات روبرو بودیم و نکته دیگر اینکه باید کاهش جهانی قیمت نفت و میعانات گازی را در افت مذکور لحاظ کرد و اینکه میزان ۴۲ میلیارد دلاری صادرات کاهش یافته به دلیل کاهش قیمت نفت بوده است.

افزایش واردات کالاهای سرمایه ای و واسطه ای به منظور رونق در اقتصاد الزامی است

وی گفت: با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی، روند واردات کالا کاهش یافته که البته برای رونق در اقتصاد باید واردات کالاهای سرمایه ای و واسطه ای افزایش یابد و نکته دیگر اینکه انتقادات ناشی از افزایش واردات کالا به دلیل این است که بخشی از این واردات از مبادی غیر رسمی به کشور وارد می شود.

وی ادامه داد: تسهیلات اعتباری ارائه شده به بخش تولید از ۶۳ هزار میلیارد تومان به ۱۲۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که البته نیاز این بخش به تسهیلات در حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است که متأسفانه سهم بخش خدمات به دلیل مسائل بانکی از سهم تسهیلات ارائه شده به نسبت بیشتر بوده است.

کاهش روند سرمایه گذاری/ تحریم ها تاثیرگذار بود

نعمت زاده گفت: در حوزه صنعت با چالش ها و کم توجهی هایی روبرو بودیم و روند سرمایه گذاری ها با کاهش روبرو بوده البته در یک الی دو سال اخیر، این روند نزولی متوقف شده و نکته دیگر اینکه تحریم ها نیز در این موضوع تاثیرگذار بوده است.

خصوصی سازی ها به صورت نادرست انجام شد

وی ادامه داد: خصوصی سازی های نادرستی انجام شده و ۵۰ درصد از موارد خصوصی شده بابت رد دیون به دستگاه ها بوده که در این دولت، این موضوع متوقف شده است و گزارش های خصوصی سازی حکایت از این دارد که تنها ۱۲ الی ۱۳ درصد از خصوصی سازی ها واقعی بوده است.

نعمت زاده با بیان اینکه با کاهش شدید تشکیل سرمایه روبرو بوده ایم گفت: تا زمانی که ارز چند نرخی در کشور وجود داشته باشد تولید باید با ارز آزاد هزینه انجام دهد بنابراین باید نرخ های ارز واقعی تا اقتصاد شکوفا شود که در این راستا باید تصمیم شجاعانه ای اتخاذ شود و همچنین در حال حاضر فضای کسب  کار نامناسب است که باید همه عوامل را به کار گیریم تا این موضوع سامان یابد.

حداقل درآمد سرانه باید به ۱۰ هزار دلار برسد

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در رابطه با اقتصاد مقاومتی در سال ۹۴ و بر مبنای چشم انداز از پیش تعیین شده، بخش صنعت و تجارت باید به عنوان پیشرو در اقتصاد مطرح شود و در رقابت پذیری در بازارهای بین المللی و کشورهای نوظهور صنعتی، بخش صنعت باید مورد توجه قرار گیرد.

نعمت زاده ادامه داد: با توجه به شاخص های مورد تأیید در این بخش حداقل درآمد سرانه باید به ۱۰ هزار دلار برسد و باید سهم ارزش افزوده در بخش صنعت به نیم درصد برسد همچنین سهم ارزش افزوده سرانه کشور در صنعت باید به ۱۰ هزار دلار برسد بنابراین در طی ۱۰ سال باید موانع برای دستیابی به موارد گفته شده از میان برود.

لزوم توسعه اقتصاد پایدار در بخش صنعت و معدن

وی با تأکید بر اینکه در این رابطه باید اهدافی را از پیش تعیین کنیم تصریح کرد: یکی از مهمترین اهداف در این زمینه توسعه اقتصاد پایدار در بخش صنعت و معدن و همچنین توجه به برخی اهداف کمی تا انتهای سال ۹۶ و انتهای برنامه ششم و هفتم توسعه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سهم صنعت و معدن در تولید ناخالص ملی ۳۲٫۵ درصد است تصریح کرد: این میزان باید به ۳۵ درصد برسد؛ همچنین در زمینه افزایش ظرفیت واحدهای صنعتی، ظرفیت فولاد در حال حاضر ۲۴ میلیون تن است که باید به ۵۵ میلیون تن افزایش پیدا کند.

نعمت زاده با بیان اینکه امیدواریم تا سال ۱۴۰۴ به این اهداف دست پیدا کنیم گفت: همچنین ارتقاء ظرفیت در بخش آلومینیوم، پتروشیمی، سیمان و خودرو نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور وقت در سال ۷۴ به منظور تأکید بر تولید صادرات غیر نفتی

وی با اشاره به اینکه از ۲۴ سیاست اقتصاد مقاومتی حدود ۹ مورد با وزارت صنعت در ارتباط است افزود: موارد دیگر مشترک با سایر دستگاه ها است که باید در این راستا به مواردی از  جمله تولید و صادرات محصولات دانش بنیان، محور قرار گرفتن رشد بهره وری و اقتصاد، استفاده از یارانه در جهت افزایش تولید و اشتغال و همچنین مصرف کالاهای داخلی و ارتقاءکیفیت رقابت پذیری توجه کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در حمایت همه جانبه از صادرات افزود: در سال ۷۴ مقام معظم رهبری نامه ای را به رئیس جمهور وقت نوشتند که در این نامه تأکید بر تولید صادرات غیر نفتی بود و در حال حاضر نیز در سیاست های اقتصاد مقاومتی همین تأکیدات از سوی رهبری مطرح شده است.

نعمت زاده با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی وزارت صنعت برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: مهمترین اقدام این وزارتخانه مشارکت با مراکز علمی و تحقیقاتی کشور و ارتقاء سهم بخش خصوصی برای فعالیت بیشتر در حوزه صنعت می باشد همچنین پشتیبانی از توسعه کسب و کار کوچک و متوسط و حمایت همه جانبه از پ‍ژوهش و فناوری نیز از دیگر اقدامات مهم این وزارتخانه در اجرای سیاست های مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

وی ادامه داد: مذاکرات، منجر به این شد که ۶۰ کشور در بیانیه‌ای تایید به الحاق ایران داشته باشند؛ آمریکا در این موضوع سکوت کرد و البته برخی از کشورهای عرب به تحریک عربستان با این موضوع مخالف بودند.

در پسابرجام ۶۸ تفاهم‌نامه و ۱۱۹ قرارداد رسمی امضا شد

نعمت‌زاده افزود: حدود ۳۲ کشور هدف براساس سیاست‌های اقتصادی کشور برای افزایش تعاملات مشخص شده‌‌اند و روی این موضوع کار می‌شود که با توجه به مزیت های آن کشورها و نیازهای اقتصادی ایران در این رابطه تعاملات صورت گیرد.

وی ادامه داد: در ماه‌های پسابرجام حدود ۶ رئیس جمهور از قاره‌های مختلف به ایران آمدند و حدود ۶۸ تفاهم‌نامه دولت و ۱۱۹ قرارداد رسمی امضا شده است که البته حجم مذاکرات و تعاملات بسیار بیشتر از این است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: پس از پسابرجام حدود ۱۲ طرح صنعتی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار بررسی شده است و حتی با کشورهای اسکاندیناوی نیز تعاملاتی برای گشایش ال سی انجام شده است و بانک‌های دیگر نیز به این موضوع در حال الحاق هستند و نکته دیگر اینکه ساخت و ساز پروژه‌ها شروع شده و امسال در این رابطه افتتاح خواهیم داشت.

ارتقای واحدهای صنعتی به ۱۰ هزار

نعمت‌زاده گف: اهداف اقتصاد مقاومتی که براساس آن ستاد فرماندهی ابلاغ کرده، این است که ۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی به ۱۰ هزار ارتقا یابد. مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه تاکید بر ضرورت دستیابی به رشد ۸ درصدی در اقتصاد را داشتند که برای انجام این مهم باید در بخش صنعت این رشد به ۱۲ درصد برسد.

این عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اولویت بخش تولید در کشور گفت: ۴۰ درصد منابع بانکی به بخش صنعت و معدن سوق داده شده، اما اینکه چرا بیشتر سهم منابع بانکی به خدمات اختصاص یافته به این دلیل است که سود در این بخش بیشتر است.

دکتر لاریجانی: لزوم رفع مسائل تقویت تولید/ نعمت زاده:شورای پول و اعتبار تصمیم گیری می کند

به گزارش خانه ملت، در ادامه دکتر علی لاریجانی خطاب به وزیر صنعت گفت: الزامات برای تقویت تولید و رفع مسائل در این رابطه یا باید از سوی دولت انجام شود یا مجلس این کار را انجام خواهد داد.

نعمت‌زاده در این رابطه توضیح داد : شورای پول و اعتبار باید هماهنگی‌های لازم را انجام دهد تا تصمیمات صحیحی برای اختصاص تسهیلات بانکی به بخش تولید اتخاذ شود.

لزوم حذف یا اصلاح قوانین مغایر با سیاست های اقتصاد مقاومتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت انتظاراتی را که از مجلس شورای اسلامی مطرح است، بدین گونه تصریح کرد: مجلس باید برای حذف یا اصلاح قوانین مغایر با سیاست های اقتصاد مقاومتی توجه بیشتر به لوایح  و مقایسه با طرح ها، اختصاص منابع لازم جهت حمایت از پروژه های تحقیقاتی غیر دولتی، ثبات بخشی به استمرار قوانین به ویژه قوانین پایه و با حضور و بازدید از واحدهای صنعتی معدنی و نمایشگاه مربوطه به این وزارتخانه برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی کمک کند.

دکتر لاریجانی: وزارت صنعت برنامه های عملیاتی ارائه کند

دکتر لاریجانی درپایان گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: گزارش منسجم و دقیقی ارائه شد؛ منتهی لازم است الزامات عملیاتی شدن برنامه ها و پیشنهادات نیز مطرح شود و تعیین گردد که مجلس یا دولت در چه حوزه ها و تا چه میزان باید کمک کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید پیشنهادات خود را برای حذف قوانین دست و پاگیر ارائه کند رتبه بندی های ارائه شده نشان از توجه ویژه در این زمینه دارد.

به گزارش خانه ملت، پس از پایان صحبت های وزیر صنعت، تعدادی از نمایندگان مجلس دغدغه ها و مسائل خود را در حوزه مربوطه مطرح کردند و پس از آن محمد رضا نعمت زاده نیز در مقام پاسخگویی به موضوعات مطرح شده برآمد.

نعمت زاده با انتقاد از صحبت های برخی نمایندگان مبنی بر اینکه وزارت صنعت برنامه و استراتژی مشخصی ندارد گفت: همه این مواردی که امروز در صحن مجلس مطرح شد، برنامه و استراتژی است و در این رابطه هم دولت های گذشته تلاش کردند و هم اینکه دولت امروز برخی موارد را در پیشرفت صنعت اعمال کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این وزارتخانه برنامه مشخص خود در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی را در مجلس قبل مطرح کرد و اگر لازم باشد توضیحات لازم را به نمایندگان جدید نیز ارائه خواهیم نمود بنابراین وزارت صنعت اهداف،‌ استراتژی و سیاست مشخصی دارد و در موارد دیگر از جمله حوزه سیمان، الکترونیک و صنایع پیشرفته نیز برنامه های تکمیلی خود را ارائه خواهد داد.

وی ادامه داد: به طور حتم در بیان برخی مشکلات باید از دروغ پرهیز کرد و در این رابطه عمل کردن به سیاست ها بسیار حائز اهمیت است و باید میان مسئولان انسجام وجود داشته باشد چرا که همانطور که قبلا هم گفته شد صنعت بخشی از اقتصاد است و همه مشکلات توسط این وزارتخانه قابل حل نیست.

ایجاد اشتغال با طرح های زودبازده، عملیاتی نیست

نعمت زاده با بیان اینکه برخی بخش های صنعتی امروز به شکل روباتیک درآمده است گفت: برخی در دولت قبل تأکید داشتند که با طرح های زودبازده باید اشتغال ایجاد کنیم که این موارد قابل عملیاتی شدن نیست بنابراین باید تأکید کرد که در تاریخ بانکی ایران بانک مرکزی برای اولین بار وادار شد که به دلیل تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با افرادی که معوقات بانکی دارند برخوردهای آسان تری در جهت افزایش تولید صورت گیرد.

برجام، فضا را برای توسعه فعالیت های اقتصادی فراهم کرده است

نعمت زاده همچنین افزود: در استان سیستان و بلوچستان به لحاظ اکتشاف معادن دچار عقب افتادگی هستیم و در این رابطه تکلیف شد تا سازمان گسترش و توسعه معادن در خصوص اکتشافات نفت کارهای لازم را با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی انجام دهد.

وی ادامه داد: حتی پروانه های اکتشاف غیر فعال نیز لغو شده تا در این زمینه بیشترکار شود.

وزیر صنعت ادامه داد: تفاهم نامه هسته ای، فضا را برای توسعه فعالیت های اقتصادی فراهم کرده ودر حال حاضر در معاملات بین المللی پول جابجا می شود و در این رابطه ال سی باز شده است البته باید پذیرفت تمامی موضوعات بانکی حل و فصل نشده است که باید دراین زمینه بیشتر کار شود.

نعمت زاده ادامه داد: مسائل بین بانکی و بیمه های صادراتی باید رفع شود تا از فضای برجام بهترین استفاده انجام شود.

وزیر صنعت در پایان همچنین گفت: براساس گزارش رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا در سال ۹۳ و ۹۲ مجموعاً حدود ۱۰ میلیون دلار از حجم کالای قاچاق به کشور کاسته شده است./

انتهای پیام