آئین اختتامیه جشنواره کودک‌آنلاین با حضور وزیر ارتباطات برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، آئین اختتامیه جشنواره کودک‌آنلاین که به عنوان فرصتی برای ایده‌های نو در فضای مجازی با موضوع کودکان و نوجوانان شناخته می‌شود، امشب و با حضور محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین جمعی از فعالان عرصه کودک و نوجوان مانند ایرج طهماسب و مرضیه برومند، در سالن شهید قندی این وزارتخانه برگزار شد.

وزیر ارتباطات گفت: قطعی اینترنت مانند قطع کردن هوا است و نباید در گفتن آن لکنت زبان داشت. اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است. دروغی که آنقدر تکرار شده و راه درازی داریم برای این که این تفکر را تصحیح کنیم.

در این مراسم محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوال یک خبرنگار در مورد طرح پهپاد پستی که در سال ۹۵ هم مطرح شده بود، اما اجرای آن به تاخیر افتاد و زمان دقیق اجرایی شدن این طرح گفت: “شاید در سال‌های مختلف ایده استفاده از پهپاد در پست و ارسال محموله مطرح شده باشد، اما آن چیزی که امروز عنوان می‌کنیم آن است که حالا یک شرکت ایرانی طراحی پهباد پستی را بر عهده گرفته، این پهباد قابلیت مدیریت یکپارچه و مسیریابی دارد که با دادن مسیر، بسته با ملاحظات پستی تحویل داده می‌شود، این فناوری آزمایش شده و برنامه این است که برای امداد‌های خاص و خدمات شهری مورد استفاده قرار بگیرد. البته این طرح یک بسته است که در آن استفاده از ماشین‌های برقی، موتور‌های برقی و دوچرخه‌های برقی منظور شده، هدف این طرح سرویس پست پلاس است که یک سرویس کمک کننده به هوای پاک و کاهش آلودگی هوا است و طرح نوین آن در شرکت ملی پست طراحی شده است. ”

وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات ادامه داد:”رئیس شرکت ملی پست با اورژانس و هلال احمر مکاتباتی داشته تا در مسیرهای پرتردد و پرتکرار امدادی به جای استفاده از هلیکوپتر که هزینه زیادی دارد، از پهباد استفاده شود. ما باید ناوگان شهری را مجهز کنیم و به تمامی شرکت‌های دانش بنیان که می‌توانند در این عرصه ورود پیدا کنند و اینچنین محصول با این مشخصات را برای ما تولید کنند، فراخوان می‌دهیم. همانطور که می‌دانید شرکت پست پیشتر نیز ناوگان هوایی داشته و شرکت پیام این کار را انجام می‌داده، اما این دستاورد جدیدی است و ما باید بدانیم که به چند پهباد در پست نیاز داریم.”

آذری جهرمی گفت: “پس از رونمایی از این محصول، شرکت پست ترکیه با ایران تماس گرفته و خواسته تا در این حوزه انتقال تجربیات شود و کارهای مشترکی صورت بگیرد. این کار اتفاقی مهمی است که برپایه خلاقیت جوانان ایرانی  در زمینه تولید پهباد شکل گرفته، این پهباد‌ها کاملا تولید داخل است و ما هم در شرکت ملی پست از آن‌ها استفاده می‌کنیم. “

آذری جهرمی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر مسائل امنیتی این پهباد‌ها گفت:”طبیعتا برای مسیرهای پرواز‌ی باید مجوز‌های لازم گرفته شود و هماهنگی‌های این کار در حال انجام است.”

انتهای پیام/