رئیس جمهور گفت: توصیه این است حتی الامکان تردد به حداقل ممکن تقلیل یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت در مورد جلوگیری از شیوع بیماری کرونا گفت: اینکه ما در برابر این بیماری باید چیکار کنیم و چه اقداماتی انجام بدهیم، تقریباً همه دنیا به یک نسخه واحدی رسیده‌اند.

روحانی بیان کرد: ما باید زنجیره شیوع بیماری کرونا را قطع کنیم، وقتی فردی در جمع قرار می‌گیرد ممکن است از این طریق به کشور‌های دیگر هم انتقال دهد؛ همچنین باید از طریق ضدعفونی کردن و شست و شوی مرتب دست‌ها این زنجیره قطع شود.

او گفت: عدم جا به جایی و تردد به این معنی است که سفر درون شهری هم همان ضرر را دارد؛ از استان به استان دیگر یا درون شهر یا بین روستا از بخشی به بعضی دیگر فرقی نمی‌کند؛ توصیه این است حتی الامکان تردد به حداقل ممکن تقلیل یابد؛ اگر هم ضروری است باید موارد خاص را رعایت کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به تعطیلات نوروزی نیز تصریح کرد: در آستانه تعطیلات نوروزی هستیم برای کشور ما در ایام نوروز، هم آغاز سال جدید هست و هم آغاز بهار است؛ از این رو برخی پیشنهاد کردند تعطیلات نوروزی حذف شود و تعطیلات را به زمان دیگری ببریم اما به نظر من این کار عملی و شدنی نیست.

او افزود: مردم برای ایام عید نوروز اعتقاداتی دارند و نکاتی دارند ولی باید مراسم را به صورت خوبی مدیریت کنند و در اجتماعات نروند و در امکان متبرکه نروند. زیارت هر امامی را از راه دور هم می‌توانیم انجام بدیم؛ آن خلوص و توجه باشد همان ثواب و اجر را مخصوصاً در این شرایط دارد. همه باید در ایام نوروز مراعات کنیم. نوروز را برای فرصت شیوع بیشتر نگذاریم و نوروز را فرصتی برای پیروزی قرار بدهیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در ستاد ملی مقابله با کرونا تمام دولت از رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس بانک مرکزی تا معاون اقتصادی رئیس جمهور برای اینکه زندگی عادی مردم برگردد همه درگیر هستند؛ البته وزارت علوم، دفاع، معاونت فناوری رئیس جمهور و… هم فعال هستند. از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنیم که کادر درمانی آسیب دیده را شهید خدمت محسوب کردند.

روحانی افزود: طی تماسی که روز قبل با بعضی از استانداران داشتم، برخی از آنها نگران مصرف آب بودند؛ به همین دلیل از وزیر نیرو سوال کردم و آقای اردکانیان به طور رسمی پاسخ دادند که مردم در این شرایط نگرانی برای برق، آب، سوخت و انرژی نداشته باشند.در شورای عالی امنیت ملی مصوب شد که تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا مانند تصمیمات شورای عالی امنیت ملی است و برای همه لازم الاجرا است. 

رئیس جمهور یادآور شد: وزیر راه مسئولیت سنگینی در تردد جاده‌ای و پرواز‌ها دارد، من به آقای اسلامی تاکید کردم که اپلیکیشن‌ در این زمینه کافی نیست، أشکال را رفع کنید که مردم در تردد‌های ضروری خود دچار مشکل نشوند.

روحانی با اشاره به نامه هایی که برای او در مورد قبول ریاست ستاد ملی مبارزه با کرونا از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعتراض به نبود رئیس جمهور در این ستاد میشود تصریح کرد: من هفته ای یکبار در این جلسات حضور می‌یابم.

او ادامه داد: ما مطلع هستیم که برخی از مردم در فشار اقتصادی قرار گرفته‌اند و بیشتر کسانی بودند که مشاغل شب عیدی داشتند که خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی توسط وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، معاونت اقتصادی و… برای ساماندهی این افراد انجام شده، همچنین بنده مصوبات را در این خصوص مشاهده کردم که آنها را در روز یکشنبه هفته آینده با حضور مسئولان اتاق‌ بازرگانی مرور می‌کنیم و دولت هم در این زمنیه تلاش خواهد کرد.

روحانی تصریح کرد: مردم باید مسئله ویروس کرونا را جدی بگیرند و به آسانی با آن برخورد نکنند؛ همچنین کرونا را برای سلامت خود و خانواده‌مان خطرناک در نظر بگیریم؛ اگرچه از لحاظ علمی و پزشکی می‌گویند این ویروس خطرناک‌تر از ویروس‌های مشابه آنفولانزا نیست، اما به دلیل مسئله واگیری و شیوع، جایگاه خاصی دارد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما نباید نوروز را فرصتی برای شیوع بیشتر ویروس قرار دهیم و این برای ما باید یک اصل باشد ؛ البته عید نوروز را باید پیروزی در مقابل این ویروس بدانیم. اگر رفت و آمدی در عید دارید یا هدیه‌ای هم می‌دهید، بهتر است که آن را غیابی انجام دهید اگر هم همدیگر را دیدید، نکات بهداشتی و فاصله را رعایت کنیم .

روحانی بیان کرد: اینطور تبلیغ شده که رئیس جمهور و وزیر کشور در مقابله با این ویروس وظیفه‌ای ندارد و فقط وزیر بهداشت درگیر این موضوع شده است؛ البته وزیر بهداشت، مراکز بهداشتی و… ما بار سنگینی دارند که از آنها ها تشکر می‌کنیم و دست آنها را می‌بوسیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: سپاه، ارتش و بسیج همه پای کار هستند و هرجا بیمارستان نیاز بود نیرو‌های مسلح به ما گفته است که ۱۰ هزار تخت برای نقاهتگاه و ۳ هزار و ۵۰۰ تخت درمانی آماده داریم.

او ادامه داد: البته وزارت صمت هم مسئولیت کاملی در مقابل این ویروس دارد، برای اینکه تمام نیاز‌های وزارت بهداشت را تهیه کند و در دسترس قرار دهد.

روحانی افزود: من از شهرداری‌ها هم تشکر ویژه می‌کنم، زیرا کاری که شهرداری‌های ما انجام می‌دهند بسیار سنگین است و نقش مهمی در مقابله با ویروس کرونا دارد.  تمام وظایفی که مربوط به مسائل بین الملل می شود، مسئولیت آن بر عهده وزیر امور خارجه است، البته وزارت خارجه ما با تمام توان در این زمینه فعال است.

او یادآور شد: در بخش آموزشی، اگرچه این ایام تعطیل بود اما در آینده نزدیک اعلام خواهند کرد که از چه زمانی کلاس‌های درسی شروع به کار خواهد کرد، البته در همین روزهای تعطیل همه توان خود را به کار بردند که مردم بتوانند از آن استفاده کنند و از طریق فضای مجازی و از طریق صدا و سیما این آموزش انجام می شود.

رئیس جمهور ادامه داد: برخی نمایندگان مجلس و مسئولان نامه نوشته‌اند که من ریاست ستاد را بر عهده بگیرم؛ دوستان بدانند که حداقل هفته‌ای یک جلسه ستاد با ریاست و مدیریت خود من تشکیل می‌شود، در این هفته شنبه جلسه گذاشته بودیم و هفته آینده و در یام تعطیلات عید هم جلسه خواهیم داشت، خود من جلسات را هفته ای یکبار می‌گذارم و اگر مشکلی داشتم معاون اول من می‌گذارد و خود ستاد به ریاست آقای دکتر نمکی هر چند وقت یکبار که لازم باشد جلسات را برگزار می‌کند.

روحانی گفت: بهتر است که به شایعات این روز‌ها توجه کنیم، این شایعات گاهی در فضای مجازی است و گاهی اوقات به رسانه‌های داخلی نیز سرایت می‌کند؛ به روزنامه‌ها و گاهی اوقات نیز به صدا و سیما سرایت می‌کند، نمی‌دانم که چه طور شده است، گاهی باید دیوار حفاظتی در آنجا بگذارند و به آن‌ها هم اصابت می‌کند به طوری که گوینده خبری که دل او برای رئیس جمهور تنگ می‌شود و می‌گوید که دو روز است رئیس جمهور را ندیده ام، البته این خوب است و من تشکر می‌کنم، لطف و محبت دارند؛ نه همه سرکار خود هستند و تلاش می‌کنند و این تلاش‌ها بدون استثنا انجام می‌شود.
او بیان کرد: نگذارید شایعات روح مقاومت مردم را دچار مشکل کند، این‌کار را نکنید، از کرونا خطرناک‌تر ترس، وحشت و اضطراب است، با اینکه پزشکان می‌گویند این ویروس خیلی خطرناک‌تر از آنفلوانزا نیست.

روحانی تصریح کرد: اگر به کسی گفته شود که آنفلوآنزا دارد، برای او چندان مهم نیست، اما اگر گفته شود که کرونا دارد، نصف روحیه او از بین می‌رود و همان ابتدا سازمان بدن و گلبول‌های سفید که باید با این ویروس مبارزه کنند و بجنگند سست می‌شوند، زیرا فکر می‌کنند که کرونا مساوی با پایان زندگی است؛ اینگونه نیست، کرونا هست باید این را شکست دهیم و اصول را مراعات کنیم، اما در عین حال نباید ترس و وحشت و اضطراب میان مردم ایجاد کنیم.

او با اشاره به برخی اظهارات غیر مستند درباره آمار مرگ و میر‌های ناشی از کرونا، گفت: برخی افراد که گاهی ممکن است بی نام و نشان هم باشند و از روی غرض هم صحبت نکنند مثلا می‌گویند فلان استان نابود شد، این موضوع را که از استاندار آن استان پیگیری می‌کنیم و می‌پرسیم که آمار فوتی‌های دیروز آن استان چقدر بوده است، همان استانی که گفته می‌شود وضعیت آن خیلی بد است و روزنامه‌ها نیز تیتر کرده اند- می‌گوید که ۱۲ نفر فوتی داشته‌اند.

رئیس جمهور ادامه داد: در شرایطی ممکن است روزی ۱۰ تا ۱۲ نفر فوت کنند، اما از آن طرف هم ۱۲۰ نفر از بیمارستان ترخیص می‌شوند؛ نمی‌خواهم بگویم که این ویروس را کوچک بپندارید، اما بیش از آنکه واقعیت است آن را بزرگ نکنیم و با آن زندگی کنیم و این دوران را بگذرانیم.

او بیان کرد: نکته آخر اینکه مساله مبارزه با کرونا دو بخش و بال دارد؛ یک بال آن اقداماتی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دولت و همکاران ما در دولت انجام می‌دهند و یک بخش هم به همکاری مردم مربوط می‌شود. از همه مردم می‌خواهم برای مبارزه با کرونا با ما همکاری کنند، چون اگر مردم همکاری نکند دیرتر به نتیجه می‌رسیم، اما با همکاری آنان زودتر به نتیجه دست خواهیم یافت.

روحانی تاکید کرد: در نشست امروز یکی می‌گوید راه این شهر را ببندیم دیگری می‌گفت راه شهر دیگری باید بسته شود. یکی هم گفت یک راه شهر بزرگ را ببندیم و هر کسی در این زمینه اظهار نظر کرد و کاملا راجع به آن بحث کردیم، اما اتفاق نظر همه این است اگر راه‌ها بسته شود در بعضی چیز‌هایی که گفته می‌شود، مشکل دیگر می‌آفریند. ممکن است بستن راه از یک منظر خوب باشد، اما چهار جای دیگر مشکل ایجاد می‌کند.

رئیس جمهور ادامه داد: قرار شد طبق اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا افراد از حیث سلامت چک شوند و اگر مشکلی دارند آنان را به مراکز درمانی ببرند و درصورت مخالفت‌شان، به همان جایی که از آنجا آمده اند، برگردند. البته این کار در ورودی‌ها انجام نخواهد شد که فرد مثلا هزار کیلومتر از تهران دور شد و آنجا از او تست گرفته شود بلکه هر روزی که ستاد ملی اعلام کرد در خروجی‌ها تب سنجی انجام می‌شود و از لحاظ تب سنجی افرادی که سالم هستند به راه خود ادامه می‌دهند.

روحانی گفت: ما درعین حال باز هم تردد را به حداقل می‌رسانیم و در خانه می‌مانیم؛ امن‌ترین مکان ما خانه خودمان است و آنجا می‌توانیم سلامت خود و خانواده خود را بیشتر حفظ کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه روز‌های سختی را پشت سر می‌گذاریم، گفت: با وجود پیش رو داشتن بهار، زمستان سردی داریم، اما این روز‌های سخت می‌گذرد و باز هم در کنار هم خواهیم بود؛ باز هم شرایط پیش می‌آید به اماکن متبرکه خواهیم رفت و در آنجا راز و نیاز خواهیم کرد.

انتهای پیام/