رئیس جمهور با تأکید بر اینکه گسترش فضای دانشگاه بدون کیفیت، مطلوب ما نیست، گفت: دانشگاه‌های ما باید به دانشگاه «مهارت محور» تبدیل شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور اظهار کرد: من خودم را فرزند حوزه و دانشگاه می‌دانم. خوشحالم درس‌های حوزوی‌ام در حوزه علمیه قم که بالاترین مرکز دینی حال حاضر است و درس علمی‌ام در دانشگاه تهران که همواره یک مرکز علمی با اعتبار است را در کنار اساتید دانشگاهی ممتاز خوانده‌ام.

پایان تیتر: روحانی و بازگشایی دانشگاه ها

حجت‌الاسلام روحانی گفت: مجموعه دانشگاه و حوزه اداره آینده جامعه را بر عهده دارند.

دولت و جامعه در برابر دانشگاه مسئول هستند

رئیس جمهور تصریح کرد: بی‌تردید دانشگاه‌های ما مسئولیت بسیار سنگینی را امروز بر دوش دارند و متقابلا دولت و جامعه هم در برابر دانشگاه مسئول است. خدمات دولت برای دانشگاه از لحاظ امکانات لازم، تغذیه و غیره به اندازه کافی نبوده و نتوانستیم دانشگاه را تأمین کنیم. اعتراف می‌کنم که نقایص زیادی در این بخش وجود دارد. در دولت تلاش می‌کنیم که این مسائل را رفع کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: گسترش فضای دانشگاه بدون کیفیت، مطلوب ما نیست. فضای کمی و کیفی باید در کنار هم قرار بگیرد. دانشگاه در رشته‌های مختلف به وظایف و رسالت خودش به خوبی عمل کرده است. نسبت به دنیا خیلی عقب نیستیم و حرکت‌های خوبی داشتیم.

او از وزرا و روسای دانشگاه‌ها خواست تا همانقدر که برای سیاست وقت می‌گذارند برای ورزش، سلامت و رفاه جوانان نیز وقت بگذارند و گفت: ما یک دانشجوی عالم، سالم، با نشاط، متحرک، دلسوز، شیفته کشور، مملکت و جامعه نیاز داریم که این‌ها همه باید کنار هم قرار بگیرد تا ما بتوانیم به وظیفه اصلی مان عمل کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: خوشبختانه علی رغم اینکه در ۴۱ سال پس از انقلاب مشکلات جنگ و فشار‌های اقتصادی بود، اما دانشگاه در رشته‌های مختلف به وظایف و رسالت خود به خوبی عمل کرده است؛ ما نسبت به دنیا، خیلی عقب نیستیم و حرکت‌های خوبی از لحاظ علم و دانش داشته‌ایم.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: چند نمونه دیدم که فردی که پزشک متخصص است و در کشور پیشرفته آلمان بخشی از مسئولیت را بر عهده دارد وقتی یکی از اقوامش به جراحی نیاز دارد  برای عمل به تهران می‌آورد. من پرسیدم چرا اینجا؟ وقتی هر دوی شما آلمان هستید. گفت که ایران به لحاظ درمان و رسیدگی کمتر نیست. او گفت که از لحاظ بهداشتی مراکز درمانی ما بهتر است. حالا این جمله را هم فراموش کنیم؛ مهم این است که آن فرد ترجیح می‌دهد به ایران بیاید. نشان می‌دهد کشور ما یک کشور پیشرفته است و برای ما جای افتخار است.

فارغ‌التحصیلی که مهارت دارد زودتر به شغل می‌رسد

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دانشگاه‌های ما باید به دانشگاه «مهارت‌محور» تبدیل شوند، گفت: علم پایه مهارت و پیشرفت است در تمام امور، اما علم باید در کنار مهارت و نیازمندی‌های جامعه برای به دوش گرفتن بار مسئولیت و اشتغال باشد.

او افزود: شما ممکن است بگویید شغل کافی برای فرد تحصیل کرده نیست، در جای خود درست است؛ اما یک فارغ‌التحصیلی که مهارت دارد زودتر به شغل می‌رسد تا عالمی که علم را خوب می‌داند و در مغزش مطالب علمی انباشته شده است.

حجت‌الاسلام روحانی اظهار کرد: در سال ۱۳۵۱ به روستاها برای کارآموزی امور قضایی می‌رفتیم. وقتی رفتم در دادگاه دیدم چیزی بلد نیستیم. در حالی که رئیس دفتر یک دادگاه از یک لیسانسه بهتر می دانست باید چه کرد. در کارآموزی قضایی بود که ما یاد گرفتیم. ما بیست دانشجو بودیم که وارد پزشک قانونی شدیم، چند نفر که غش کردند، جنازه‌ها آنجا بود و کار سخت و دشواری بود. آن روزها فهمیدیم پزشکی قانونی چه اندازه سخت است.

او با بیان اینکه پیشرفت علم سرعت دارد، گفت: این نکته‌ای که فرمودند علم در گذشته هر چند سال ۲ برابر می‌شد و امروز با گذشت هر چند روز ۲ برابر می‌شود درست است. در دانشگاه که کتاب همین امروز را درس نمی دهیم. حداقل برای سال قبل است. استادی هم که داریم دانشش به نسبت امروز عقب است. دانشجو را برای کی می خواهیم تربیت کنیم؟ همین امروز؟ دانشجو را برای آینده می خواهیم تربیت کنیم. کارمان مشکل است که دانشجو چند سال بعد نه تنها مشغول کار باشد، بلکه مدیر خوبی هم باشد.

رئیس جمهور اذعان کرد: باید دانشجویان مان را برای فردایی که بسیار متفاوت است آماده کنیم. من در ژاپن یک کارخانه مهم دیدم همه کارگرانش ربات بودند. مهندسان هم در یک اطاق با کامپیوترهایشان کار می‌کردند. تحولات بسیار سریع است و بار مسئولیت ما بسیار سنگین شده است.

حجت‌الاسلام روحانی بیان کرد: در برخی دانشگاه‌های اروپا مهارت استفاده از فضای مجازی را نخستین اولویت گرفتن دانشجو می‌دادند.

علم فروشی نکنید، اما پژوهش‌ها را بفروشید/ باید دانشگاه را به بخش خصوصی نزدیک کنیم

او افزود: دانشگاه جایی است که برای ادامه و تنظیم فعالیت پژوهشی و دانشی باید فعال باشد. علم فروشی نکنید، اما پژوهش‌ها را بفروشید. کاری کنید که با ارزش بالا و والا در جامعه خودمان و دنیا عرضه شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه در آینده می‌شود دانشگاه به خودکفایی برسد، گفت: دانشگاه را باید به بخش خصوصی وصل کرد. بخش خصوصی آن کسی است که نیمه شب هم برای کسب درآمد بیرون می‌رود، منتظر صف و مشتری است، اما کارمند ساعت کاری دارد و منتظر تمام شدن مشتری است. کار خصوصی و دولتی فرق دارد و ما باید دانشگاه را به بخش خصوصی نزدیک کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه به انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک می‌شویم، تصریح کرد: سرنوشت آینده کشور را انتخابات‌ها روشن می‌کند. با همه نقص و اشکال بهترین کار صندوق رأی است. برای اصلاح، شایسته سالاری و حاکم شدن افکار به‌حق مردم به صندوق نیاز داریم. ما راه دیگری جز فضای پرشکوه انتخابات نداریم ولو اینکه بگویید اشکال و ایرادی وجود دارد. علی‌رغم همه آنها، تنها راه آینده کشور انتخابات است. هر کسی عاقل‌تر و فهیم‌تر است و برای کشور آماده فداکاری است مرد یا زن، برگزینیم. هر کسی که خودش را شایسته می‌داند خودش را کاندیدا کند، چه انتخاب شود و چه نشود، چه بگویند تو صالحی و چه بگویند صالح نیستی.

او بیان کرد: اگر یک انتخابات باشکوه و پر رونق با حضور اکثریت مردم را شاهد باشیم قدرت سیاسی ما بالا می‌رود. دشمنان می‌فهمند مردم به کشور و نظام و آینده امید دارند. همه چیز ما با امید درست می‌شود.

رئیس جمهور گفت: پیشرفت و آینده کشور در سایه تقابل با دنیا است یا تعامل؟ این مسئله راهبردی اساسی است. ۴۱ سال است به جواب این سوال نرسیدیم. یک عده می‌گویند تعامل سازنده یک عده می‌گویند تقابل. یک عده می‌گویند دشمن ما خبیث است و اینجا دوئل است و باید آن را بشکنیم. عده‌ای هم می‌گویند اکثر مشکلات را با تعامل می‌شود حل کرد.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: اینکه استراتژی ما تعامل سازنده باشد یا مستمر اساس کشور است و صراحتاً می‌گویم که مشکلات ما با دعوا درست نمی‌شود، دانشگاه باید این موضوع را برای جامعه توضیح دهد و البته رسانه ملی در این زمینه وظیفه بزرگی دارد و باید به طور مساوی در اختیار همه جناح‌های سیاسی قرار بگیرد.

او گفت: طبق قانون اساسی بزرگ‌ترین وظیفه رسانه ملی، آزادی است؛ بنابراین باید فضای آزادی در جامعه تبلور پیدا کند و تمام رسانه‌ها باید در این زمینه بکوشند.

رئیس جمهور بیان کرد: ببینید که تمام دعوا‌های سیاسی بر سر چه موضوعاتی است یکی می‌گوید برجام خیلی خوب بود و دیگری عقیده مخالف دارد یکی آن را پرفایده و دیگری آن را کاملاً ضرر و زیان می‌بیند، اما اصلا دعوا بر سر برجام نیست برجام که دعوا ندارد.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: دعوا بر سر امری بزرگ‌تر است، عده‌ای می‌گویند که شما وقت تلف می‌کنید که با خارجی‌ها صحبت می‌کنید و به اتلاف عمر شریف می‌پردازید، ما باید قوی شویم و خارجی‌ها را تهدید کنیم، چرا که آنها روزی در برابر ما تواضع کرده و به زانو درمی‌آیند.

او گفت: در مقابل عده‌ای می‌گویند راه این نیست با این جنگ مداوم به نتیجه نمی‌رسیم، البته گاهی جنگ لازم است، وقتی پهپاد آنها وارد حریم ما می‌شود ناچار می‌شویم موشک خود را شلیک کنیم، چرا که در این برهه تعامل سازنده به معنای موشک است.

رئیس جمهور افزود: عده‌ای به ما می‌گفتند شما با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وقت تلف می‌کنید. آژانس دست آمریکاست، چرا با آن بحث می‌کنید، تا بیاید و بگوید که شما خلاف NPT کاری را انجام نداده‌اید این امر وقت تلف کردن است، اما گروهی دیگر می‌گفتند که می‌شود با آژانس صحبت کرد، اکنون ما به نقطه‌ای رسیدیم که با همین آژانس مشکل PND را حل کردیم.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: این امر برای بسیاری خیلی سنگین است، اما عده دیگری خوشحال می‌شوند، عده‌ای می‌گویند مذاکره فایده‌ای ندارد و در مقابل دنیا بایستید و در مقابل گروهی دیگر می‌گویند مذاکره کنید، حال ما به صورت خیلی سخت و مشکل مذاکره کردیم، اما به توافقی هم رسیدیم، این توافق برای عده‌ای مانند خراب شدن کوه بر سرشان بود.

او بیان کرد: اینکه ما با ۶ قدرت بزرگ دنیا بحث کنیم و آنها حاضر شوند ۶ قطعنامه فصل ۷ را پس بگیرند، تنها حقوقدان و سیاستمدار آن را می‌فهمد.

رئیس جمهور افزود: ۶ قطعنامه‌ای که به اتفاق آرا در سازمان ملل علیه ما انجام داده بودند پس گرفتند این اتفاق آسان نیست.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: آنها حتی در قطعنامه‌ای می‌گویند که باید به ایران کمک کنید فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای باید مورد قبول باشد، اما این امر در قطعنامه نیامده و در تنها قطعنامه‌ای که آمده ایران می‌تواند فعالیت صلح‌آمیز انجام دهد قطعنامه ۲۲۳۱ است، این توافق انجام شد و یکی از رهبران دنیا در سفر به نیویورک به بنده گفت که ما دچار حیرت شدیم که این همه شرکت در دنیا صف بسته‌اند.

آقای روحانی با بیان اینکه رشد اقتصادی ما در جهان اول بود، گفت: زمانی که در ابتدای دولت یازدهم تورم را کاهش دادیم، برخی اساتید به ما ایراد گرفتند که اشتباه کرده‌ایم و باید از کاهش رکود آغاز می‌‌کردیم و نه تورم.

او افزود: زمانی که تورم را تک رقمی کردیم و رشد اقتصادی ما در سال ۹۵به ۱۲ونیم درصد رسید، دنیا را به شگفتی واداشتیم.

رئیس جمهور ضمن انتقاد به افرادی که مدیریت را در دولت ضعیف می‌دانند، تصریح کرد: این اقدامات نشان دهنده مدیریت افرادی است که بالاترین رشد اقتصادی و تورم یک رقمی را به وجود آوردند، آن هم بعد از مدت زمان طولانی که تورم ما یک رقمی نبوده است.

آقای روحانی تاکید کرد: ما توانستیم در گندم، بنزین، گازوئیل و … خودکفا شویم، همان مدیران امروز هم حضور دارند.

او بیان کرد: رژیم صهیونیستی، عربستان و تندرو‌های داخل آمریکا با فشار دولت جدید را وادار کردند تا از آن توافق خارج شود، آن زمان در خوب یا بد بودن برجام تردید وجود داشت، اما اکنون می‌توانند شرایط قبل و بعد از صدمه برجام را به خوبی مقایسه کنند.

رئیس جمهور گفت: دانشگاه باید در مسائل مهم استراتژیک وارد عمل شود و نه تنها در مسائل سیاسی، حتی این موضوع درباره بحث حقوق و قضا هم اینگونه است به ما اعلام می‌کردند مگر عقل خود را از دست داده‌اید که می‌خواهید در دادگاه لاهه شکایت کنید؟ آیا کسی به حرف شما گوش خواهد کرد؟ مگر می‌شود در این دادگاه پیروز شد، اما ما به این دادگاه رفته و شکایت کردیم و تا کنون در ۲ یا حتی ۳ نوبت پیروز شده‌ایم.

آقای روحانی ادامه داد: کسی گمان نمی‌کرد که در بحث خروج آمریکا از برجام دادگاه لاهه اعلام کند که صلاحیت دارم، زیرا آن زمان آمریکا می‌گفت که این دادگاه صلاحیت رسیدگی ندارد، بعد از آن ما خواستیم تا دادگاه لاهه حکم عدم اجرای تحریم‌های آمریکا را صادر کند که مورد قبول واقع شد، این‌ها پیروزی‌های ما محسوب می‌شود.

او تصریح کرد: ملت بزرگ ما قادر است در بخش‌های مختلف در صورت دست در دست دادن به یکدیگر و استفاده از نیرو‌های کارآمد به نتیجه برسند، می‌گویند توانسته‌ایم در اقتصاد بر روی پای خود بایستیم، اما آیا می‌شود در اقتصاد بدون تعامل با دنیا پیشرفته شویم؟ زندگی را می‌توانیم اینگونه بگذرانیم، ولی رشد و توسعه مبهم می‌ماند.

رئیس جمهور تأکید کرد: مانند اکنون که در دوران تحریم زندگی را به نحوی و با کمک به یکدیگر می‌گذرانیم، اما رشد و توسعه بدون رابطه با دنیا و قفل شدن بانک‌ها و صادرات میسر نمی‌شود.

او بیان کرد: برای اداره کشور باید از کشور‌های همسایه یا برخی کشور‌های دوستمان در دنیا که با بی‌اعتنایی به تحریم‌های آمریکا با ما کار می‌کنند، تشکر کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: اکنون در حال ورود به یک اتحادیه اقتصادی و معامله با اوراسیا هستیم، ده‌ها مورد از اینگونه موارد استراتژیک وجود دارد که دانشگاه‌ها باید به آن وارد شوند و حتی اگر بعد از سال‌ها بررسی در این موارد به نتیجه‌ای نرسیدیم باید به سراغ همه پرسی از مردم برویم، زیرا راه دیگری نداریم و نمی‌توانیم مدام و تا چند سال با هم دعوا کنیم.

آقای روحانی اظهار کرد: چهل سال است که در حال بحث با یکدیگر هستیم، اما باید یک راه را انتخاب کنیم بنابراین از دانشگاه‌ها تقاضا می‌کنم درباره مسائل روز نظرات اقتصادی خود را به ما بیان کنند، زیرا در شرایط سختی قرار داریم که آن‌ها می‌توانند ما را در بخش‌های مختلف علمی، اقتصادی و. یاری کنند.

او تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها امروز تلاش‌های بسیاری کرده‌اند و اگر اکنون در موضوع پدافند هوایی یک مرتبه حرکت سریع و بسیار خوبی انجام می‌دهیم به دلیل همین تلاش‌ها است، من به مدت ۷ سال فرمانده پدافند هوایی کشور بودم و به این موضوع کاملاً اشراف دارم.

رئیس جمهور گفت: بدون تلاش دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، نخبگان و … اینگونه مسائل به ثمر نمی‌رسد، نخبگان ما از لحاظ استعداد و فکر گاهی دارای پرش هستند و باید ما نخبگانی را تربیت کنیم.

رئیس جمهور اظهار کرد: ما در شرایط سختی هستیم و همه باید یکدیگر را یاری کنیم و شما دانشگاهیان بیش از دیگران این بار را بر دوش دارید، ما از این مشکلات بی‌تردید و با سختی عبور خواهیم کرد.

آقای روحانی تأکید کرد: شرایط امسال خوشبختانه یک قدم از پارسال بهتر است، تورم، بورس و … پیشرفته داشته که بیانگر یک شرایط امیدوار کننده بوده و باید به آینده امیدوار بود، دولت می‌داند که دانشگاه‌ها چه نقش بزرگی می‌توانند داشته باشند بنابراین شما هم تلاش خود را مضاعف کرده تا به موفقیت برسیم.

رئیس جمهور، در این مراسم که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، با اهدای لوح تقدیر از نفرات برگزیده کنکور سراسری دانشگاه‌ها تقدیر کرد.

انتهای پیام/