رییس سازمان انرژی اتمی گفت: تفاهم نامه‌ای برای خرید ۹۰۰ تن کیک زرد با ۱+۵ امضا شد که در لحظات آخر انگلیس بدعهدی کرد که توسط وزارت امورخارجه در حال پیگیری است.

به گزارش پایان نیوز ،  علی اکبر صالحی عصر پنجشنبه پس از سخنرانی در هفتمین جشنواره تجلیل از کار آفرینان برتر در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در دوران جدید ریاست آمانو افزود: همکاری های ما با آژانس در یک چارچوب تعریف شده است.
صالحی ادامه داد: ما هم اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی و هم قرارداد پادمان و هم پروتکل الحاقی را داریم و در این چارچوب عمل می کنیم و تاکنون همه تلاش جمهوری اسلامی ایران این بوده است که به آن تعهداتی که برای خود ایجاد کرده ملتزم باشد اما در مقابل خواسته های خارج از این چارچوب قطعا به گونه ای عمل کرده است که حقوقش تثبیت شود.
معاون رییس جمهوری گفت: همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی تا به امروز بسیار خوب بوده است و امیدواریم همین رویه ادامه یابد.
صالحی افزود: اعتقاد داریم مشکل به خصوصی سر راه نیست که بخواهیم نگران آن باشیم. اگر همه به ان چیزی که در برجام و پروتکل الحاقی و قرارداد پادمان آمده ملتزم باشند و تفسیر به رأی نشود ما هیچ مشکلی نداریم. تصور این که مشکل خاصی پیش رو داشته باشیم، ندارم.
معاون رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا موردی بوده که آژانس بین المللی انرژی اتمی بخواهد بازدید کند اما ایران با آن مخالفتی کرده باشد، گفت: در تمامی بازدیدها آژانس در چارچوب تعیین شده عمل می کند و خارج از چارچوب عمل نخواهد کرد.
صالحی افزود: اگر بخواهد خارج از چارچوب عمل شود دستور العمل ما این است که فقط در چارچوب مقررات جاری و موجود عمل کنیم.
وی درباره میزان ذخایر اورانیوم جمهوری اسلامی ایران گفت: کل ذخیره اورانیوم ما قبلا ۵۵۰ تن بود که از خارج وارد کرده بودیم.
معاون رییس جمهوری یادآور شد: از ابتدای اکتشاف و استخراج اورانیوم در داخل کشور تا به امروز ۱۰۰ تن نیز در داخل تولید کردیم که ۶۵۰ تن می شود.
صالحی افزود: ما بعد از برجام توانستیم ۳۸۴ تن کیک زرد به این ۶۵۰ تن که ۱۰۰ تن تولید داخلی بود، اضافه کنیم.
وی ادامه داد: امیدواریم در سال ۱۳۹۶ تولید اورانیوم داخلی را به پنج برابر بالاترین تولید سابق برسانیم. اگر همه چیز مطابق برنامه جلو برود و تامین منابع مالی شود سال آینده ۴۰ تا ۵۰ تن اورانیوم تولید خواهیم کرد.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: در ازای آب سنگین و خدمات غنی سازی فروخته شده توانستیم ۳۸۴ تن کیک زرد به ذخایر خود اضافه کنیم و ذخایرمان خوب است.
صالحی درباره خرید ۹۰۰ تن کیک زرد نیز گفت: یک تفاهم نامه با آقای مونیز و ۱+۵ داشتیم و در آخرین جلسه با آقای مونیز در فرانکفورت این تفاهم نامه تایید و به امضا رسید اما متاسفانه در لحظات آخر یکی از کشورها یعنی انگلیس بدعهدی کرده که توسط وزارت امورخارجه در حال پیگیری است.
وی ادامه داد:اگر این تفاهم نامه عملیاتی شود ما در عرض سه سال حدود ۹۰۰ تن کیک زرد به ذخایر ما اضافه می شود.
معاون رییس جمهوری درباره دستاوردهای سازمان انرژی اتمی در ۲۰ فروردین روز فناوری هسته ای گفت: ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۶ موارد زیادی دستاورد برای خوشحالی ملت عزیز داریم که در آن زمان اعلام می کنیم.
انتهای پیام/