مدیر کل حفاظت محیط زیست تهران گفت: اداره کل محیط زیست اختیار دارد تا با هر خودروسازی که استانداردهای زیست محیطی را رعایت نمی‌کند، برخورد کند و آن خودروساز را مشمول جریمه یا حتی منع تولید کند.

به گزارش پایان نیوز، شب گذشته در حالی که تهران در سیاهی مطلق از آلودگی بود، ناصر مهردادی مدیر کل حفاظت محیط زیست تهران روی خط برنامه “تهران بیست” آمد و از تمهیدات و اختیارات محیط زیست تهران برای جلوگیری از ماشین‌هایی که معاینه فنی ندارند و مشکلات دیگر اعم از وجود کارخانه‌ها در حاشیه شهر گفت و در نهایت عنوان کرد که به زودی آسمان تهران دوباره پاک و آبی می‌شود.
مهردادی در پاسخ به این سوال که چه کارهایی برای کاهش آلودگی هوا انجام شده است گفت: هیئت دولت در سال ۹۳ تکلیف را برای مقابله با آلودگی هوا تبیین کرد و به موجب اساسنامه‌ای که ۹ بند دارد همه دستگاه‌ها باید به گونه‌ای قدم بردارند که به کاهش آلودگی هوا کمک شود، یکی از راه‌حل‌های مهم  درحال حاضر توزیع بنزین یورو ۴ در ۸ کلان‌شهر است که در حال تقسیم شدن است.
وی در پاسخ این سوال هیراد حاتمی مجری برنامه که درباره خودروهایی که کماکان با بنزین یورو ۲ در شهر در حال رفت و آمد هستند، افزود: این موضوع به محیط زیست ربط ندارد و شما باید بروید از دستگاه مسئول این حوزه بپرسید!
مدیر کل حفاظت محیط زیست در ادامه این گفتگو اعلام کرد که اداره کل محیط زیست این اختیار را دارد که با هر خودروسازی که استانداردهای زیست محیطی را رعایت نمی‌کند، برخورد کند و آن خودروساز را مشمول جریمه یا حتی منع تولید کند.
وی در پایان گفت: همه سازمان‌ها و نهادها کمک می‌کنند تا مشکلات درباره آلودگی حل شود، ما نیز سعی می‌کنیم نگرانی‌ها را در این زمینه حل کنیم اما دستگاه‌هایی هستند که وزارت نفت ، وزارت نیرو ، معاونت راهنمایی و رانندگی ، وزارت کشور و غیره متولی هستند و براساس مصوبه سال ۹۳ حرکت رو به جلویی است.
این مقام مسئول در پایان در پاسخ به سوال حسین کلهر مبنی بر نحوه برخورد با کارخانه‌های تولید روغن و غیره در جنوب تهران که منشأ آلودگی‌های اصلی است، گفت: باید مستحضر باشید که ۸۰ درصد آلودگی‌ها به وضعیت حمل و نقل و ۲۰ درصد آلاینده‌ها به کارخانه‌ها برمی‌گردد اما به هرحال ما وظیفه داریم برخورد قانونی با کارخانه‌های متخلف داشته باشیم، تا کنون با این موضوع برخورد کردیم و در ادامه نیز این کار را خواهیم کرد.
انتهای پیام/