درر دیدار بروجردی با رئیس مجس سنای فرانسه روابط دو جانبه بین این دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایان نیوز،  در دیدار بروجردی با ژرار لارشه، رئیس مجس سنای فرانسه که عصر روز گذشته در پاریس برگزار شد، روابط دو جانبه بین ایران و فرانسه و همچنین برخی موضوعات منطقه از جمله بحران سوریه، تحولات عراق، وضعیت یمن، انتخاب رئیس جمهور لبنان، مبارزه علیه تروریسم و داعش مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

لارشه ضمن ابلاغ سلام های گرم خود به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از گفتگوهای راهبردی بین روسا و اعضای کمیسیون های امورخارجه مجالس دو کشور استقبال و بر اهمیت ادامه این روند تاکید کرد.

وی اظهار داشت: در پی توافق هسته ای و رفع تحریم ها و توسعه روابط دوجانبه، باید بتوانیم از موسسات اقتصادی دو طرف حمایت کنیم و با رفع مشکلات بانکی همکاری آنان را هموار سازیم.

بروجردی نیز در این جلسه با اشاره به تحولات روابط دو جانبه طی یک سال اخیر، بخصوص سفر رئیس جمهور به فرانسه و اسناد همکاری امضاء شده بین دو کشور، این تحول را بستر ساز گام های بلند بعدی خواند و بر اجرایی شدن توافقات مذکور تاکید کرد.

در این دیدار طرفین در ارتباط با تحولات لبنان، از روند رو به پیشرفت انتخاب رئیس جمهور این کشور ابراز خرسندی نمودند. در مورد بحران سوریه نیز طرفین بر رعایت اصل لزوم دستیابی راه حل سیاسی در این کشور تاکید و بر حق مردم سوریه در انتخاب سرنوشت خود اذعان نمودند.

مبارزه جدی با تروریسم و داعش بعنوان معضلی که منطقه را فرا گرفته و فراتر از منطقه به کشورهای دیگر نیز رخنه کرده است؛ مبحث دیگری بود که مورد اتفاق نظر دو مقام ایرانی و و فرانسوی قرار گرفت.

بروجردی همچنین با اشاره به دیدگاه های حقوق بشری فرانسه، خواستار نقش سازنده و اقدام جدی این کشور در برابر کشتار زنان و کودکان یمنی در بمباران های مراکز غیر نظامی گردید.

انتهای پیام/