عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر ضرورت واکاوی علل رشد ۳۰۰ درصدی مهاجرت پرستاران در دو ماه ابتدایی امسال تاکید کرد و افزود: اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در جلوگیری از مهاجرت پرستاران ضروری است.

همایون یوسفی در واکنش به افزایش ۳۰۰ درصدی مهاجرت پرستاران به کشورهای حوزه خلیج فارس و غربی در فروردین و اردیبهشت سال جاری، گفت: اینکه چه عواملی در این مهاجرت ها موثر بوده  نیاز به بررسی و واکاوی بیشتر دارد؛ بدون شک فراهم کردن مشوق های مناسب انگیزه پرستاران را برای خدمت در کشور افزایش داده و از فرار مغزها و از دست رفتن نیروهای ماهر جلوگیری می‌کند.

نماینده مردم اهواز، حمیدیه، باوی و کارون در مجلس شورای اسلامی، اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را در جلوگیری از مهاجرت پرستاران ضروری خواند و افزود: اگر عامل روی آوردن پرستاران به پدیده مهاجرت،  مشکلات اقتصادی باشد  باید به صورت جدی در نظام تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری تجدیدنظر و نسبت به افزایش حقوق آنها اقدام کرد تا انگیزه‌های لازم در آنها برای خدمت در کشور ایجاد شده و در این باره دغدغه ای نداشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، رفع مشکلات اقتصادی پرستاران را در جلوگیری از مهاجرت آنها به خارج از کشور موثر خواند و افزود: در همین راستا مجلس به عنوان قانونگذار آمادگی بررسی موضوع مهاجرت پرستاران، تصویب قوانین موثر برای جلوگیری از مهاجرت آنان و رفع مشکلات اقتصادی این قشر را دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، موضوع عدم نیازسنجی در ارائه رشته‌های دانشگاهی را در کمبود پرستار موثر دانست و یادآور شد: اگرچه پرستاران باید بر حسب نیاز کشور تربیت شوند ولی به نظر می رسد عمده عامل کمبود پرستار عدم نیاز سنجی در ارائه رشته های دانشگاهی باشد بنابراین باید توجه بیشتری به این امر داشته و بر حسب نیاز کشور اقدام به جذب دانشجو در رشته های دانشگاهی کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور طی روزهای اخیر در اظهار نظری اعلام کرد: مهاجرت پرستاران ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس و غربی در اردیبهشت و فرودین امسال ۳۰۰ درصد افزایش یافته است./

پایان پیام