سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس نهم گزارش عملکرد ۴ ساله این کمیسیون را تشریح کرد.به گزارش پایان نیوز، مصطفی افضلی فرد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح گزارش عملکرد کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس در دوره نهم، گفت: این کمیسیون در آغاز مجلس نهم، حدود ۶۸۶ پرونده محرمانه و ۶۲۷ پرونده عادی را از دوره قبل تحویل گرفت و در مدت یک سال تمام این پرونده ها را بررسی و تعیین تکلیف کرد.

نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در دوره نهم، کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، ۱۵ کارگروه از جمله کارگروه کارآمدسازی مجلس، کارگروه بررسی طرز کار قوه قضائیه و کارگروه مبارزه با فساد اداری را تشکیل داد، از طرف دیگر در این دوره ۵ کمیته دائمی از جمله کمیته های فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نظامی، قضایی، مجلس و امور ویژه و ارتقای سلامت اداری شکل گرفت.

وی با اعلام اینکه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس در دوره نهم، حدود ۱۳ هزار و ۴۵۲ فقره پرونده را مورد رسیدگی قرار داد، افزود: برای بررسی این شکایات حدود ۱۱ هزار و ۸۴ مکاتبه با دستگاه ها و سازمان های مربوطه صورت گرفت و حدود ۱۲ هزار و ۹۷۷ فقره جوابیه به ثبت رسیده است.

افضلی فرد ادامه داد: از طرف دیگر در کل در مدت چهار سال، این کمیسیون حدود ۵۱ هزار و ۷۹۲ فقره نامه به کمیسیون اصل نود وارد و یا از کمیسیون خارج شده است، همچنین برای تعیین راه کارهای مناسب و تعیین تکلیف برخی پرونده های مهم، حدود ۱۳۸ جلسه رسمی با مسئولان سازمان و وزرای دولت برگزار شد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، گفت: همچنین در دوره نهم مجلس، حدود ۷۹ فقره شکایت از طرز کار مجلس به کمیسیون اصل نود ارسال شد، که از این میان حدود ۵۲ فقره آن رسیدگی و مختومه شد و حدود ۱۸ فقره نیز در حال بررسی است، از طرف دیگر ۶ گزارش این کمیسیون در صحن علنی مجلس قرائت شد.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، ادامه داد: در شرایط کنونی برخی پرونده های مهم از جمله پرونده های زمین خواری، تخلفات بانکی، عملکرد سازمان حج و زیارت، عملکرد دولت در پروژه مسکن مهر در این کمیسیون باقی مانده که در دوره دهم رسیدگی می شود.