یک ماه فراز و نشیب انتخابات گذشت . حرف های زیادی رد و بدل شد که تا عمیق ترین لایه های اجتماعی مردم نفوذ کرد.

هر کس هرچه داشت راست یا دروغ برای افزایش رای به میدان آورد .اینکه بگوییم هیچ اشتباه و یا تخلف جزیی در انتخابات نشده قطعا اشتباه است و پر واضح سهم تخلف و اشتباهات هیات های اجرایی و دولت باتوجه به مجری بودن بسیار بیشتر است و معمولا تاثیری بر نتیجه انتخابات ندارد.

اما توجه به چند نکته جای تامل دارد.
۱، اینکه دولت مستقر برای بار دوم رای بیاورد در همه جای دنیا مرسوم است و احتمال رای آوردن برای رقبا کمتر از ۳۰ درصد است.
۲.اینکه بعداز انتخابات هم مردم کشور را به اقلیت و اکثریت تقسیم کنیم برای افراد متمدن و مدعی دموکراسی بسیار شرم آور است.
۳.دولت ،دولت قانونی همه مردم ایران است و وظیفه دارد در خدمت مطالبات همه جامعه باشد و آیا تقسیم مطالبات حداکثری و حداقلی صحیح است؟
۴.اینکه به هر دلیل سعی در تحقیر رقیب شکست خورده داریم که حتی بعد از پایان انتخابات همچنان آنرا ادامه می دهیم این از نظر علم روان شناسی چیزی جز احساس ترس از رقیب نیست؟
۵. تفسیر و تقسیم کسانی که به رقیب شکست خورده رای دادند و علت تراشی برای این آرا خوب است ولی رای پیروز انتخابات حاصل محبت همه بیست و چند میلیون نفر است؟
۶.به یاد دارید که تحقیر شکست خورده انتخاباتی از روش های احمدی نژاد بود -خس و خاشاک را می گویم-  امروز این فرهنگ در دکتر روحانی وطرفداران روحانی و مدعی تمدن چه می کند؟
۷. امروز نیاز ما تحکیم وحدت جامعه است ولی متاسفانه با گذشت چند روز از انتخابات افرادی سعی دارند با انتشار اخبار دروغ فضای دو قطبی را ملتهب نگه دارند آیا فکر کرده ایم از این دشمنی ها بین توده های مردم چه کسانی سود می برند؟
۸.ضمنا عزیزان اصلاح طلب فراموش نکنند رئیس دوره اصلاحات  در سال ۷۶ بیست میلیون رای آوردند، در سال ۸۰ بیست و دو میلیون ولی در سال ۸۴ با تمام قوا پشت سر دکتر معین توانستند فقط و فقط ۴ میلیون رای بیاورند ، پس بهتر است سنگ عیار خود را در بین مردم به درستی بسنجند و برروی عملکرد خود سرمایه گذاری کنند نه اشتباهات احمدی نژاد یا تند روی های بعضی اصولگرا ها.
۹٫باید پذیرفت رفتار های نادرست احمدی نژاد و بعضی از طرفدارانش در ۸۸ موجب تحقیر حامیان رقبای خود بعداز انتخابات آن زمان شد که کار بسیار نادرستی بود اما  واکنش تند جریان شکست خورده چه به روز وضعیت کشور آورد ؟
۱۰٫ و در آخر منطقی است که عقاید و تحلیل های من درآوردی بعضی مغز های بیمار را در هردو جناح به پای همه آن جریان ها و جناح های سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا ننویسیم و همانگونه که مردم با همه عقاید مختلف در خانواده یا در محل کار بدون هیچ مشکلی دوستانه با هم همکاری و همراهی دارند ، بیاییم آنرا عاقلانه در وسعت بیشتر در سطح جامعه گسترش دهیم و فریب افرادی که تا دیروز هاشمی رفسنجانی رحمه الله علیه را دزد و عالیجناب سرخ پوش و قاتل زنجیره ای می دانستند و یک روز روحانی را سران گروه فشار و امروز رییسی را  جنایتکار معرفی می کنند که اگر سوابق این افراد را ملاحظه نمایید خواهیم دید که متحجر تر و افراطی تر از آنها در آن زمان خودشان بودند که با رای ما مردم حذف شدند و امروز چون جایی در میان مردم ندارند سعی دارند از غفلتها تاریخی ما  سواستفاده کنند و آتش بیار معرکه ای شوند که شکست خورده واقعی آن خودشان هستند.

والسلام علیکم