ریاست مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه شهر قم افزود که از ۳۳۸ طلبه شاعر شرکت کننده در این جشنواره، ۷۰ تن از طلبه های خواهر هستند.

وی اعلام نمود: یک هزار و ۴۰۸ اثر از ۳۳۸ طلبه شاعر به این دوره جشنواره شعر اشراق ارسال شده که از این تعداد ۱۵۸ اثر ذی ربط به طلبه های غیر فارسی زبان به زبان هایی مثل اردو، عربی، انگلیسی و ترکی از کشورهایی هم چون عراق، جمهوری آذربایجان، بحرین، هند و پاکستان خواهد بود.
وی با بیان این که یک تیم ۱۶ نفره داوری آثار دست یافته را مورد بررسی قرار داده اند، اظهار کرد: از ۴۱ تَن در بخش های بین الملل (شعر غیرفارسی)، شعر نو (نیمایی و سپید)، شعر کلاسیک و شعر کودک و نوجوان در این دوره تجلیل می گردد.

وی برپایی نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی را از برنامه های جانبی این جشنواره در طول سال اسم برد و گفته بود: نشست شعر مهاجران الی الله در گنبد کاووس، شب شعری در مورد شهید حججی و نیز شب شعری به زبان های فارسی و ترکی در تبریز برگزار شده هست.
وی در بخش دیگر اظهارات خود اظهار کرد: هنر شعر به سبب عملکرد عمومی، روشن، ظریف و اغنایی که در ترویج مفاهیم دینی داشته هست، توانسته جایگاه مخصوصی در حوزه داشته باشد.
وی با اشاره به این که بعضی از با اهمیت ترین جنبه های کارکردی شعر در تصریح مفاهیم دینی و اعتقادی هست، اظهار کرد: زیادی از مفاهیم عاشورایی، اعتقادی و خداشناسانه به زبان شعر در بین مردم تصریح و تاثیرگذاری داشته هست و فضلا و علمای حوزه های علمیه و در طول تاریخ تشیع به طور مستمر رابطه و پیوند گسترده ای با شعر داشتند.
در اولین دوره این جشنواره ۱۱۰ تن، دومین دوره ۲۳۰ تن و سومین دوره آن ۳۰۰ تن شاعر طلبه از سراسر کشور شرکت کرده بودند.
۷۴۰۶ ۶۱۳۳/خبرنگار: عباس منجمی ** انتشاردهنده: جعفرمسلمی