هاشمی گفت: در اجرای طرح تحول متاسفانه اشکال بزرگ کارم این بود که اعتماد کردم و طرح را پیشنهاد دادم، من قبلاً در میان سیاسیون نبوده‌ام آنها گفتند برو و ما پشتت هستیم.

به گزارش پایان تیتر؛ سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیربهداشت در مراسم روز پزشک که در سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزرا شد، اظهار کرد: روز عید قربان روز امتحان الهی حضرت ابراهیم، اسماعیل و مادرش است وهمه ما از لحظه‌ای که از خواب بیدار می شویم و تا زمانی که بر بالین بخوابیم با آزمون‌های مختلفی مواجه هستیم و ما امیدواریم که از همه امتحانات سربلند بیرون بیاییم.

وی ادامه داد: سربلندی غیر از نیک اندیشی، درست کاری و گفتار نیک نیست و این موضوع جزء آموزه‌های دین ما محسوب می‌شود ، دین ما در بسم الله الرحمن الرحیم خلاصه می‌شود و آموزه‌های دینی پر از رحمانیت و رئوفی بوده و در برخی از جاها به موضوع جباریت اشاره شده است که ما متاسفانه موضوع جبار بودن را بیشتر به آن توجه می‌کنیم.

هاشمی گفت: من به لباس پزشکی افتخار می کنم و آن را با هیچ مسئولیتی عوض نمی کنم، ابوعلی سینا طی ۵۷ سال با امکانات دوران زندگی‌اش توانسته ۴۵۰ کتاب را بنویسد و من معتقدم امید مردم در درمان بیماری ها پس از خداوند متعال به پزشکان است و این روز را مردم به پزشک معالج خود تبریک می‌گویند، امروز روز شادی است و نباید ناله و غم‌ها را مطرح کنیم البته مشکلاتی هم داریم هستیم و در جلسه امروز موضوعاتی مطرح شد که جا دارد در این زمینه صحبت کنم.

وی گفت: واقعیت این است که در شرایط اجتماعی و اقتصادی یکی از کارهایی که ما در جامعه پزشکی انجام دهیم این است که طوری در بین مردم رفتار کنیم که مردم به دور ما جمع شوند نه اینکه ما مردم را به دور خود جمع کنیم.

هاشمی ادامه داد: فرهنگ تشکر در جامعه ضعیف  است و ما بیشتر عیب‌ها را به یکدیگر بازگو می‌کنیم و امروزه حتی مردم و پزشکان کور خود بوده و بینای دیگران هستند و حتی بین خودمان که گروهی روشنفکر و فرهیخته محسوب می شویم،  بیشتر ناله می کنیم و عیب های یکدیگر را می‌بینیم.

مردم قدرشناسان پزشکان هستند

هاشمی با بیان اینکه بر خلاف اکثر مسئولان، مردم قدرشناس مانند روز جانباز و معلم از پزشک معالج خود قدردانی و تشکر می‌کنند، بیان کرد: وزارت بهداشت با سازمان نظام پزشکی در خصوص تعرفه‌ها و طرح پزشکان هیچ گونه اختلاف نظری ندارد و سازمان نظام پزشکی به نظرم یکی از دموکرات ترین سازمان‌ها محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد:‌ در دهه های گذشته از تریبون های مختلف و از سوی بالاترین مقامات و رده های کشور، شاهد افزایش ناشکری، اتهام، مطالبه گری و تکرار اتهامات و دروغ علیه جامعه پزشکی بوده ایم.

وزیر بهداشت عنوان کرد: در جلساتی که با حضور رهبر معظم انقلاب و سایر اقشار برگزار شده است نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند مردم قدرشناس هستند و پزشکان بعد از معلمین بالاترین رتبه اعتماد عمومی را دارند و این در حالی است که نهایت بی‌اعتمادی تبلیغ می‌شود.

با نظام پزشکی اختلافی نداریم

وزیر بهداشت با بیان به اینکه بیشترین مطالبات از سوی پزشکان انجام می‌شود، افزود: طی ۶ سال گذشته برخلاف دوره‌های قبل در کنار سازمان نظام پزشکی در مواردی نادر اختلاف عقیده داشتیم و وزارت بهداشت درباره مسئله تعرفه‌ها نظر یکسانی با این سازمان در شورای عالی بیمه ارائه داده‌ایم و هماهنگی کافی بین ما وجود دارد و تعامل خوبی با یکدیگر در انجام طرح تحول نظام سلامت و طرح پزشکان داشته‌ایم و از این بابت من تشکر می‌کنم.

هاشمی گفت: علی‌رغم همه خدمات انجام شده افراد ناآگاه بنا داشتند سازمان نظام پزشکی را به دوره قبل برگردانند که هیچ مسئولی حاضر نبود در این سازمان حضور پیدا کند و  در دوره قبل که کسی که حاضر نبود در سازمان نظام پزشکی حاضر شود اتفاقات تلخی افتاد.

طرح دانشجویان پزشکی را ظالمانه می‌دانیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما تعرفه‌های پزشکی را به این شکل قبول نداریم و طرح دانشجویان پزشکی را ظالمانه می‌دانیم، افزود: در خصوص تعرفه‌ها و طرح دانشجویان پزشکی مجلس برای هر دو تصمیم‌گیری و آن طرح‌ها را به تصویب رسانده است و ما با اینکه مرتب داد می‌زدیم ولی متهم به تقلب شدیم.

هاشمی گفت: طرح پزشکان زمانی ارزشمند می‌شود که با آموزش ادغام شود، آموزش پزشکی بیشتر به دلیل ارتقای آموزش و ارتباط بیشتر دانشجویان با بیماران در وزارت بهداری ادغام شده بود و در این راستا بیمارستان آموزشی به مراکز درمانی تبدیل شدند و بعد از انقلاب در تهران فقط یک بیمارستان دولتی افتتاح شده است.

آموزش با طرح پزشکی ادغام شود

وی ادامه داد: من علاقه‌مند هستم که آموزش با طرح پزشکی ادغام شود تا این مسئله کیفیت آموزشی را زیاد کند اما متاسفانه افرادی که خود پزشک هستند سردسته مخالفان این کار در مجلس بودند و  نماینده‌های مجلس با موکلان در این راستا همکاری می‌کردند.

وزیر بهداشت ادامه داد: در خصوص تعرفه‌ها هیئت وزیران و سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته افزایش  ۵ درصدی تعرفه را قبول نکردند و به دلیل آنکه خریدار اصلی دولت است قصد داشتند تعرفه ها افزایش پیدا نکند.

هاشمی افزود: هنگامی که بیمه سلامت و تأمین اجتماعی از محدودیت مالی برخودار هستند فشار به ارائه‌دهندگان خدمت وارد می‌شود،  نظام ما پوپولیستی است و فریادهایی که بلند می‌شود به جایی نمی‌رسد اما به هر حال همه انتظار دارند که مردم بهترین خدمات را با حق بیمه کم دریافت کنند، ما باید درآمد مردم را زیاد کنیم تا با دریافت ۷ درصد از حقوقشان بتوانیم مشکلات مالی بیمه‌ها را برطرف کنیم.

برای قیمت یک آزمایش باید به هیئت وزیران نامه ببریم

وزیر بهداشت ادامه داد: همه صنف‌ها خود برای انجام اموراتشان تصمیم گیری می‌کنند ولی برای آزمایش ادرار و تعیین تعرفه آن باید نامه به هیئت وزیران ببریم و آن را مطرح کنیم، من نمی‌دانم جامعه پزشکی چه هیزم تری فروخته است؟ وزیر صنعت مشکلی ندارد و می‌گوید ارز ۴۲۰۰ تومانی دهید که البته نظارتی هم بر آن نیست برای وکلا نظام مهندسی و حوزه کارگری نیز همین است ولی برخی تجهیزات پزشکی با قیمت ارز ۱۱ هزار تومانی تامین می‌شود و ما اختیاری از خود در خصوص تصمیم‌گیری‌های مختلف در جامعه پزشکی نداریم ولی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تعیین قیمت خودرو با سازمان حمایت از مصرف‌کننده و دیگر نهادهای ذی‌ربط خود جلسه برگزار می‌کند و سپس تصمیم نهایی را خود اجرا می‌کند.

اگر تعرفه‌ها ثابت بماند بخش خصوصی نابود می‌شود

هاشمی در پاسخ به انتقادات مطرح شده در این مراسم از جانب برخی از پیشکسوتان در حوزه پزشکی گفت:‌ من از سال ۶۱ که دنبال درس و تحصیل رفتم تا قبل از وزارتم کاره‌ای نبودم شماها حرف بزنید و مشکلات را مطرح کنید. دستگاه آنژیوگرافی ۹ میلیارد تومانی ۲۴ میلیارد تومان شده و اگر تعرفه‌ها را ثابت بماند معلوم است که بخش خصوصی نابود می‌شود.

وی گفت: در چنین شرایطی من هم سوخت، گوشت وبرق گران می‌خرم،  وزارت بهداشت در حدود ۱۱۰ هزار نفر پرسنل دارد که دولت حقوقشان را نمی‌دهد و مطالبات بیمه‌ها نیز در حدود ۱ سال عقب افتاده است و با این همه مسائل یک جوان فعال در مناطق محروم بدون هیچ کارانه‌ای با حقوق ماهیانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به مردم خدمت می‌کنند.

در طرح تحول سلامت سیاسیون گفتند برو ما پشتت هستیم

هاشمی با اشاره به اینکه در شهر سراب در حال حاضر ۲۰ متخصص به مردم خدمات بهداشتی درمانی ارائه می‌دهند، افزود: در اجرای طرح تحول متاسفانه اشکال بزرگ کارم این بود که اعتماد کردم و طرح را پیشنهاد دادم، من قبلاً در میان سیاسیون نبوده‌ام آنها گفتند برو و ما پشتت هستیم اول اجرای طرح مشکلی نداشتیم و تنها فکر کردند این طرح یکسال است حالا همه شما در نظام پزشکی و انجمن‌های مختلف مشکلات‌تان را بیان کنید و تنها بیان این مسائل از جانب من نباشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه سال اول اجرای طرح تحول نظام سلامت به خوبی پیش رفت، افزود: مشکلات زیادی در انجام طرح تحول ایجاد شده است به طوری که سرمایه‌گذاران نیز دچار مسائل گوناگونی شده‌اند.

در قیمت دلار منطقی عمل می کردیم این اتفاقات نمی افتاد

وی با بیان اینکه اگر در زمینه دلار و سوخت به صورت منطقی عمل می‌کردیم، چه در این دولت و چه در دولت کنونی این اتفاقات رخ نمی‌داد، گفت: هزینه تمام‌شده خدمت و سود منطقی که نباشد خدمت با تقلب و فساد همراه خواهد شد و بعد یقه من را در مجلس می‌گیرند که چرا پزشکان زیرمیزی می‌گیرند آیا شما پیشگیری را مقدم بر درمان دانسته‌اید؟! مسلم است باید پاسخ داد که چگونه این بخش می‌توانند خود را اداره کنند.

هاشمی گفت: با وضعیت مالی حاضر بیمارستان‌ها و پزشکان چطور می‌توانند زندگی خود را اداره کنند، سازمان نظام پزشکی یکی از دموکرات‌ترین نهادها است و فقط در خصوص تایید صلاحیت‌ها دخالت‌هایی انجام می‌دهند.

وزیر بهداشت ادامه داد: در زمانی که من آمدم ۷ دانشکده طب بیشتر نداشتیم،  در طول ۷ سال یک دانشکده مجوز تاسیس نگرفته است و امروزه ۶۰ درصد از قبول‌شدگان سهمیه‌ ای هستند و رتبه یک در کنار رتبه ۳ هزار می‌نشیند و در این حین عده‌ای کنکور را دور می زنند و در کشورهای درجه ۴،‌۵ یا ۱۰ چند سال درس می خوانند و سپس به جامعه پزشکی ما اضافه می‌شوند.

واکنش وزیر بهداشت به اتفاق فیضیه

وزیر بهداشت خطاب به پیشکسوتان حوزه پزشکی در این مراسم گفت: جامعه امروز ترکیب، علایق و سلایق آن با دوره‌های شما که وارد حرفه پزشکی شدید متفاوت شده است باید مراقبت کنیم و اقدامات لازم را انجام دهیم.

هاشمی در ادامه گفت: باید مراقبت کنیم و اگر نکنیم نابود می‌شویم؛ البته  حوزه هم باید همین کار را بکند، افتضاحی که چند روز پیش در فیضیه رخ داد را دیدید؟!‌ا گر حوزه برخورد نکند آنها بدتر از ما خواهند شد، کما اینکه این موضوع برای وکلا، قضات و نظام مهندسی نیز وجود دارد و قضات هم بدنام‌تر از ما خواهند شد کما اینکه شده‌اند.

وی تصریح کرد: شرایط کشور طی ماه‌های آینده خیلی ویژه خواهد شد ولی تردیدی ندارم که جامعه پزشکی غرور‌آفرین و موفق عمل خواهد کرد چرا که پزشکان نزدیک‌ترین گروه به مردم بوده و آنها طبق قسم‌شان به آنها وفادار هستند مردم نیز این لباس مقدس را می‌شناسند و به پزشکان اعتماد دارند.

وزیر بهداشت عنوان کرد:‌ نمی‌گویم که روزهای سخت زودگذر است ولی همه این ایام می‌گذرند و ما به نوعی باید همچون مرحوم انتظامی باشیم که گفته بود باید طوری زندگی کنم که بعد از ۸۰ سال در هیچ  موضوعی پشیمان نشوم.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر الان با بیل جلوی برخی از افراد گرفته نشود در آینده با فیل نمی‌توانیم جلوی این گونه افراد را بگیریم و علی‌رغم تعداد کم آن‌ها ولی حیثیت جامعه پزشکی لکه‌دار می‌شود زیرا آن‌ها دارند از اعتبار دیگران استفاده می‌کنند.

هاشمی اضافه کرد: من تردیدی نداریم که جامعه پزشکی در این شرایط فعلی کشور از همه امتحانات سربلند بیرون بیاید زیرا این جامعه نزدیک‌ترین گروه به مردم و به قسم خود پایدار هستند و مشکلات مردم را درک می‌کنند.

وی گفت: مردم  قدرشناس زحمات جامعه پزشکی هستند و به این افراد اعتماد کامل دارند و به نظرم این ایام نیز گذرا است و ما باید به قول لوئی پاستور طوری رفتار کنیم تا پشیمان نشویم، تا ما به این احساس در زندگی برسیم که سهم کوچکی در اعتلای بشریت داریم.

وزیر بهداشت یادآوری کرد: آن چیز که ارزش برای انسان به ارمغان می‌آورد خدمت بی منت به خلق است و من افتخار می‌کنم که لباس پزشکی بر تن کرده و لباس پزشکی را با هیچ مسئولیتی عوض نمی‌کنم.

انتهای پیام /