جذب بازیکن در فوتبال امروزه یکی از افتخارات مدیران محسوب می‌شود و در عین حال به بزرگترین معضل این رشته نیز تبدیل شده است.

به گزارش پایان نیوز ؛ امروز فوتبال در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان درآمد زا است و حتی حکومت‌ها و دولت‌ها با مالیات هایی که از بازیکنان دریافت می‌کنند از فوتبال سود می‌برند، اما این ورزش در کشورهایی همانند ایران فقط هزینه زاست و دولت نه تن‌ها از فوتبال سود نمی‌برد، بلکه به علت دولتی بودن تیم‌های فوتبال، متحمل هزینه‌های بسیاری شده اند.
اما نکته مهم درباره هزینه باشگاه ها، بحث قرارداد‌ها است. برخی از تیم‌های فوتبال کشورمان بر اساس تاکتیک تیمی، نقطه ضعف و نیاز مربی، بازیکنان موردنظر خود را جذب می‌کنند، اما برخی دیگر، تن‌ها برای جمع کردن تیمی پر ستاره، مبلغ زیادی را هزینه می‌کنند، مانند استیل آذین فصل ۱۳۸۹ – ۹۰ که با وجود هزینه زیاد و حضور ستاره‌های میلیاردی بازهم به لیگ آزادگان سقوط کرد.

اما قرارداد و جزئیات قبل از آنکه در حوزه ورزش فوتبال بررسی شود، بدون شک بار حقوقی و تعریف مختص خود را دارد و مشخص است که باید از حداقل‌های حقوقی و اداری برخوردار باشد تا به مرز رسمیت برسد که متاسفانه برخی از مدیران تن‌ها به فکر جذب بازیکنان هستند و هیچ اهمیتی به بحث‌های حقوقی نمی‌دهند، مانند مشکلاتی که در نیم فصل لیگ شانزدهم برای تیم‌های استقلال تهران و تراکتورسازی به دلیل پرداخت نشدن مطالبات بازیکنان خارجی پیش آمد.

متاسفانه در فوتبال کشورمان گاه حداقل‌ها هم در یک قرارداد ساده لحاظ نمی‌شود و نتیجه چنین سهل انگاری‌هایی را به راحتی می‌توانید در اخبار و حواشی فوتبال ایران پیگیری کنید.

بازیکنانی که سال‌ها پس از فعالیت در یک باشگاه متوجه می‌شوند که اصل قراردادشان نزد یک دلال بوده است و آن‌ها هرگز از رقم اصلی دریافتی خود با خبر نبوده اند و بازیکنانی که ناگهان به خود آمده و دیده‌اند بدون آنکه بدانند زیر بار کوهی از تعهدات عجیب و غریب رفته اند!

قرار داد با بازیکنان فوتبال چه از سوی باشگاه و بازیکن گاهی آنقدر بند‌های نامعقول را در خود می‌بیند که قرار داد‌های یک طرفه و نامعقول دوره قاجار را فراموش می‌کند. گلستان و ترکمنچای کجا و این قرار داد‌ها کجا؟!

اما در فوتبال اروپا، بازیکنان زمانی که با باشگاهی قرارداد می‌بندند، ۵ نسخه رسمی و تایید شده (برابر اصل) از قرارداد خود را رویت می‌کند. یکی از این قرارداد‌ها در اختیار بازیکن و دیگری در اختیار مدیربرنامه‌های او خواهد بود، مدیرعامل باشگاه قرارداد شماره ۳ را تحویل می‌گیرد و دو قرارداد دیگر در اختیار فدراسیون فوتبال آن کشور و یوفا (کنفدراسیون فوتبال اروپا) قرار خواهد گرفت، اما در فوتبال ایران کمتر این اتفاق رخ می‌دهد و دلالان به تنهایی تمام این کار‌ها را انجام می‌دهند.

گفتنی است درفوتبال کشورمان به جز مراحل قانونی قرارداد‌ها که اجرا نمی‌شود، بحث پاداش‌های عجیب و غریب نیز مطرح است و برای مثال به مورد تیم لیگ برتری اشاره می‌کنیم که قرارداد چند صد میلیونی با دروازه بان خود منعقد کرده و در مفاد قرارداد آمده است که اگر در هر بازی گل نخورد (کلین شیت) پاداش خواهد گرفت. نکته جالب آن است که آیا وظیفه دروازه بان بسته نگه داشتن دروازه نیست؟

البته از این دست موارد در فوتبال کشورمان زیاد است که به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد:

مهاجم تیم لیگ برتری که به عنوان یکی از شاه ماهی‌های نقل و انتقالات محسوب می‌شود، قرارداد چند صد میلیونی با تیمی منعقد کرد و پس از آن شرط گذاشت اگر بیش از ۱۰ پاس گل بدهد، مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به قراردادش اضافه شود.

نکته جالب‌تر از همه، هدیه آپارتمان و ماشین به بازیکنان بود. زمانیکه قانون سقف قرارداد در فوتبال ایران آمد، باشگاه‌ها برای دور زدن این قانون، می‌توان به دادن ماشین، آپارتمان، پاداش صدمیلیونی پس از هر برد و. اشاره کرد تا بتوانند مبلغ اصلی قرار داد بازیکن را پرداخت کنند.

همچنین می‌توان از بند دریافت کمتر از ۵۰ درصد هم نام برد که اگر تیمی تا مدت زمانی مبلغ مورد نظر بازیکن را پرداخت نکند، فوتبالیست می‌تواند قراردادش را با آن باشگاه فسخ و راهی تیم دیگری شود.

البته موضوع پاداش‌های عجیب و غریب در فوتبال اروپا هم وجود دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

 ۱ – قرارداد محرمانه

رونالدو به طور مثال بندی در قراردادش دارد که بر اساس آن کارمندان خانه اش اگر تا ۷۰ سال بعد از مرگش در مورد او صحبت کنند باید حداقل ۳۰۰ هزار یورو جریمه بپردازند!.

 ۲ – پاداش بر اساس عملکرد

در قرارداد آگوئرو با سیتی بندی وجود دارد که بر اساس آن به ازای تعداد گلهایش پاداش می‌گیرد: ۲۵۰ هزار یورو برای زدن ۱۵ گل در لیگ برتر، یک میلیون یورو برای هر جامی که در سیتی می‌برد.

 ۳ – امضای تمبر

نیمار و رونالدو با شرکت تمبرسازی پانینی همکاری کرده اند. بازیکن برزیلی در سال ۲۰۱۳ مبلغ ۵۰ هزار دلار برای چاپ امضایش روی ۶۰۰ تمبر دریافت کرد و رونالدو در سال ۲۰۱۵ مبلغ ۱۷۵ هزار دلار برای ۱۰۰۰ تمبر

 ۴ – پاداش برای باخت

هوگو لوریس، دروازه بان تاتنهام در سال ۲۰۱۰ با تیم انگلیسی قرارداد بست. ملی پوش فرانسوی برای هر برد ۷ هزار پوند پاداش می‌گرفت و برای باخت یا مساوی ۳۵۰۰ پوند.

 ۵ – پاداش خوش رفتاری

هر بازیکنی مطابق انتظار باید خوش رفتار باشد، اما لیورپول در قرارداد بالوتلی بندی گذاشت که بر اساس آن مهاجم ایتالیایی برای این که به بازیکن حریف آب دهان پرتاب نکند یا این که در یک فصل بیش از سه بار اخراج نشود ۱۸۴. ۰۰۰ یورو دریافت می‌کرد.

 ۶ – فقط فولکس

ریکاردو رودریگز، ستاره سوئیسی ولفسبورگ در قراردادش با باشگاه آلمانی قرار بود که در زمان حضور در بازیها، کنفرانس مطبوعاتی و تمرینات ولفسبورگ فقط سوار خودروی فولکس شود. شرکت خودرسازی فولکس مالک تیم ولفسبورگ است.

 ۷ – کاهش دستمزد در هر سال

برای هر بازیکن معمولا مرسوم است که در قراردادهایش دستمزدش به مرور زمان افزایش یابد، اما شرایط قرارداد آندر هررا، هافبک اسپانیایی با منچستر یونایتد فرق داشت. این بازیکن در سال اول قراردادش یعنی سال ۲۰۱۴ مبلغ ۳، ۵۳۶. ۰۰۰ پوند دستمزد می‌گرفت، در سال ۲۰۱۵ مبلغ ۲، ۶۵۲. ۰۰۰ یورو و در فصل جاری دستمزدش ۲، ۳۴۰. ۰۰۰ یوروست. البته در این مدت درآمد هررا از تبلیغات افزایش می‌یابد.
در قرارداد توماس فرمالن با بارسلونا هم بندهای عجیبی وجود داشت، مثلا تلاش برای هماهنگ شدن با فرهنگ کاتالونیایی و یاد گرفتن زبان کاتالونیایی نیم میلیون یورو علاوه بر پاداش چهل میلیونی دریافت می‌کرد، دریافت ۱۰۰ هزار یورو سالانه برای رضایت دادن به این که در پست دلخواه مربی بازی کند.

 ۸ – بازیکن ۵۰۰ میلیونی

لوکاس سیلوا، هافبک برزیلی که از کروزیرو به رئال مادرید پیوست در برنابئو ناکام بود و امسال به علت مشکلات قلبی حتی در لیست هم قرار نگرفت، اما بند فسخ قرارداد وی ۵۰۰ میلیون یورو تعیین شده است.

 ۹ – همه به جز آرسنال

وجود رقم فسخ قرارداد در بازیکنان بزرگ فوتبال دنیا اتفاقی عادی است، اما مورد فیرمینو خاص‌تر است. رقم فسخ قرارداد وی برای همه باشگاه‌های دنیا ۹۸ میلیون پوند است به جز آرسنال.

در واقع تیم لندنی حتی اگر حاضر به پرداخت ۹۸ میلیون پوند هم شود بدون اجازه لیورپول حق خرید این بازیکن را ندارد!

 ۱۰ – بندهای ضد رقیب

در سال ۲۰۱۵، بتیس در قرارداد فن درفارت بندی گذاشت که بر اساس آن اجازه نداشت کفش قرمز بپوشد (به خاطر رنگ پیراهن رقیب اصلی این تیم یعنی سویا). بدین ترتیب بازیکن هلندی برای این که کفش قرمز نپوشد ماهانه ۱۱۴، ۴۲۸ یورو دریافت می‌کرد.

 ۱۱ – پاداش‌های ویژه

اسکیل لاوتزی برای این که از پاریسن ژرمن به لیگ چین برود برای ۲۳ ماه ۵۶، ۷ میلیون یورو دستمزد گرفت. علاوه بر آن ملی پوش آرژانتینی دو خانه ویلایی، دو خودرو به علاوه آشپز و راننده هم داشت.

 ۱۲ – فقط پاداش

مایکل اسین در زمانی که در سال ۲۰۱۴ قرارداد یک ساله قرضی با رئال مادرید بست، دستمزد وی فقط ۶۰۰۰ یورو در ماه تعیین شد، اما نکته این جا بود که برای فرار از مالیات، پاداش وی ۴، ۷۵ میلیون یورو تعیین شده است.

 ۱۳ – پرداخت بدهی ها

پاریسن ژرمن برای خرید تیاگو سیلوا در سال ۲۰۱۲ از میلان حاضر شد که بدهی این بازیکن به اداره مالیات ایتالیا را هم بپردازد.

 ۱۴ – قرارداد سلطنتی

میشل لادروپ، سرمربی دانمارکی در زمان حضورش در لخویا قرارداد جالبی بسته بود. این مربی علاوه بر دستمزد سالانه ۲، ۶ میلیون یورویی خود یک اقامتگاه مجلل برای خود و خانواده اش، پنج تا هشت سفر به شهر دلخواه اروپایی در سال، یک تلفن با استفاده نامحدود از اینترنت و دو خودروی شیک را در اختیار داشت.

 ۱۵ – فرار از آدیداس

با توجه به قرارداد شالکه با آدیداس، تمام بازیکنان این تیم باید کفش‌های شرکت آلمانی را می‌پوشیدند و به همین خاطر خرید ماتیا ناستاسیچ برای ان‌ها مشکل ساز بود چرا که این بازیکن با شرکت نایکی قرارداد داشت. به همین خاطر در قرارداد وی بندی گذاشته شد که فقط در صورتی حق دارد کفش‌های آدیداس را نپوشد که پزشکان تائید کنند که کفش نایکی برایش مناسب‌تر است. به نظر می‌رسد که ناستاسیچ در هدفش موفق شد.

۱۶ – تبلیغ رایگان

دنیل اگر در سال ۲۰۱۴ با سه میلیون یورو از لیورپول راهی بروندبی شد تا تبدیل به گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ لیگ دانمارک شود. تیم دانمارکی در قراردادش بندی گذاشته بود که بر اساس آن بروندبی در همه بازیهای خانگی باید بنر شرکت شخصی اقوامش یعنی “کلواگر” را نصب می‌کرد.

 ۱۷ – باشگاهی که اعتماد به نفس نداشت

علی عدنان کاظم، بازیکن تیم ملی عراق که در حال حاضر در اودینزه ایتالیا توپ می‌زند در زمان حضورش در ریزه اسپور ترکیه بند جالبی در قرادادش وجود داشت: او بر اساس قراردادش حق نداشت که بازیکنان و کارمندان دیگر باشگاه را به حضور در باشگاهی دیگر ترغیب کند!

 ۱۸ – جریمه‌های شگفت انگیز

در قرارداد لری کایوده، مهاجم نیجریه‌ای با تیم آستوریا وین هم بندی‌های عجیبی وجود دارد: اگر غذایش را در اتاقش بخورد، ۵۰ یورو جریمه می‌شود، اگر به ساعت خاموشی احترام نگذارد، ۱۵ درصد از قراردادش کم می‌شود، اگر در مکان‌های عمومی دچار حالت غیرعادی شود، ۳۰ درصد از دستمزدش کم می‌شود، اگر بدون اجازه پیش از اتمام بازی نیمکت را ترک کند، ۱۰۰۰ یورو جریمه می‌شود، اگر با کفش به اتاقش برود یا در اتوبوس با تلفن صحبت کند، ۱۰۰ جریمه می‌شود، اگر به خاطر درگیری با حریف درون زمین جریمه شود یا در تمرینات تاخیر کند، ۵۰۰ یورو جریمه می‌شود، اگر در یک تمرین بدون عذرخواهی غیبت کند، ۱۰۰۰ یوریو جریمه می‌شود.

 ۱۹ – خرید میلیونی و باورنکردنی

ژو ژین، هافبک ۲۲ ساله چینی با مبلغ ۲۲ میلیون یورو از اتلتیکو مادرید به گوانگژو اورگرانده ملحق شد که امسال در لیگ چین فقط ۵۹ دقیقه بازی کرده است. مبلغ نجومی قرارداد وی با توجه به این که هرگز بازیکن بزرگی حتی در سطح فوتبال چین نبوده در نوع خود قابل توجه به نظر می‌رسد.

 ۲۰ – پاداش‌های شرطی

در قرارداد توماس فرمالن با بارسلونا هم بندهای عجیبی وجود داشت، مثلا تلاش برای هماهنگ شدن با فرهنگ کاتالونیایی و یاد گرفتن زبان کاتالونیایی نیم میلیون یورو علاوه بر پاداش چهل میلیونی دریافت می‌کرد، دریافت ۱۰۰ هزار یورو سالانه برای رضایت دادن به این که در پست دلخواه مربی بازی کند.

انتهای پیام/