همزمان با مصرف قرص آهن از خوردن شیر و لبنیات، نان، چای، فیبر و قرص کلسیم خودداری نمایید

به گزارش پایان تیتر، سمانه پیشداد مدرس دانشگاه و مشاور تغذیه و رژیم درمانی در خصوص زمان مصرف کلسیم گفت: بهترین زمان مصرف مکمل های کلسیم در افرادیکه طبق نظر پزشک مجاز به مصرف این مکل هستند، شبهاست و دلیل آن مصرف کلسیم در بدن بیشتر در شب صورت می گیرد و همچنین به دلیل اینکه کلسیم می تواند به خوابیدن بهتر کمک نماید.

پایان تیتر: بهترین زمان مناسب مصرف ویتامین ها و مکمل ها غذایی را بدانیم

 

عضو انجمن متخصصین تغذیه ایران افزود: خوردن کلسیم با شیر بسیار کمک کننده به جذب بهتر آن می شود؛ بنابراین نوشیدن یک لیوان شیر کم چرب شب ها قبل از خواب همراه با کلسیم بسیار توصیه می گردد و چنانچه افراد مصرف کننده کلسیم یبوست را تجربه کرده اند می توانند این مکمل را همراه با آب فراوان میل نمایند.

سمانه پیشداد در مورد زمان مصرف آهن اظهارکرد: بهترین زمان مصرف قرص آهن قبل از صبحانه و یا ۲ ساعت پس از غذا و اصولاً خوردن آهن با معده خالی بهترین روش مصرف آهن برای جذب بهتر آن است. وی ادامه داد: معمولاً مصرف آن با معده خالی ممکن است برای فرد مشکلاتی به همراه داشته باشد که توصیه می شود همراه غذا مصرف گردد. زیرا جذب کمتر آهن بهتر از نخوردن آن در این افراد می باشد و بسیاری از افراد سرخود به قطع مصرف مکمل آن می پردازند که بسیار اشتباه است و همزمان با مصرف قرص آهن از خوردن شیر و لبنیات، نان، چای، فیبر و قرص کلسیم خودداری نمایید زیرا همه عوامل نام برده، جذب آهن را کاهش می دهند.

مشاور تغذیه و رژیم درمانی درخصوص مصرف ویتامین C تصریح کرد: ویتامین C  پس از مصرف فقط چند ساعت در خون مانده و به سرعت از راه کلیه ها دفع شده و  به همین علت برای کسب نتیجه بهتر، ویتامین C بهتر است در هر سه وعده غذایی تقسیم و مصرف شود و دقت داشته باشید که این ویتامین نباید قبل از خواب مصرف شود چون محرک بوده و  فرد را بیدار نگاه می دارد.

این مدرس دانشگاه،  همچنین بهترین زمان مصرف ویتامین B1 همراه با وعده های غذا و ترجیحا با میوه و سبزیجات عنوان کرد.

پیشداد ضمن اعلام تداخل جذب روی و آهن گفت: روی(Zinc) امروزه در بسیاری از افرادیکه دچار ریزش مو هستند به صورت قرص یا شربت زیر نظر متخصص تغذیه و یا پزشک تجویز می گردد و از طرفی جز املاح معدنی است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار کاربرد داشته و این مکمل بهتر است با معده خالی میل گردد و چنانچه فردی قرص آهن نیز مصرف می نماید باید ۶ساعت بین مصرف این دو مکمل فاصله باشد زیرا جذب آهن و روی با هم تداخل دارند.

عضو انجمن متخصصین تغذیه ایران مصرف امگا ۳ همراه با وعده های غذایی توصیه می گردد زیرا این مکمل نوعی روغن بوده و همراه با غذاها بهتر جذب می گردد و افرادیکه پس از مصرف این مکمل دچار ضعف در پاها می شوند ، می توانند این مکمل را قبل از خواب مصرف نمایند.

پشداد تاکید کرد: چنانچه فرد قرص ویتامین E نیز مصرف می کند توصیه میشود مصرف امگا۳ و ویتامین E همزمان باشد زیرا به جذب یکدیگر کمک فراوانی می نمایند.

مدرس دانشگاه در پایان گفت: زمان مصرف ویتامین های  A و D  بدلیل اینکه این ویتامین هامحلول در چربی و بهترین زمان برای مصرف این مکمل ها همراه با وعده های غذایی اصلی می باشد.